5 лютого
Завантажити ще

Держпереворот у Німеччині: глава змовників – принц, а у справі знайшли російський слід

Держпереворот у Німеччині: глава змовників – принц, а у справі знайшли російський слід
Фото: Reuters TV через REUTERS

Німецька поліція запобігла спробі держперевороту у ФРН, який готувала праворадикальна організація. Поліція вийшла на змовників після того, як у квітні затримала колишнього німецького військового і знайшла у його будинку зброю. Спецслужби почали збирати інформацію про його оточення і виявили, що учасники змови вербують до своїх лав колишніх військових та поліцейських.

Хто змовники

Згідно з досудовим розслідуванням, змовницька структура називається «Патріотичний союз» і ділилася на політичне крило, яке отримало назву «Рада», та військове крило, завданням якого було збройне повалення уряду ФРН.

Частина змовників схилялася до нападу на Бундестаг і захоплення німецьких депутатів як заручників. Серед 52 затриманих за підозрою у підготовці держперевороту у Німеччині - колишні елітні солдати та колишній депутат Бундестагу. Арешти відбулися у федеральних землях Баден-Вюртемберг, Баварія, Берлін, Гессен, Нижня Саксонія, Саксонія та Тюрінгія, а двох людей було заарештовано в Австрії й Італії.

Як повідомляє німецька служба національних і міжнародних телевізійних новин Tagesschau, змовники планували штурмувати будівлю Рейхстагу, створити умови, подібні до громадянської війни, відключивши енергопостачання, і повалити федеральний уряд, щоб потім взяти владу. Вони навіть визначили людей на важливі міністерські пости. Слідчі описують спецоперацію як безпрецедентну: «Вона виходить за межі всіх вимірів з погляду масштабів».

Оскільки значну частину групи складають колишні військовослужбовці Бундесверу та ННА (Національної народної армії НДР), зокрема чоловіки зі спеціальною військовою підготовкою, група вважається особливо небезпечною. Серед цих людей є Рюдігер фон П., який командував парашутним батальйоном на початку 1990-х років.

71-річний німецький принц Генріх XIII у разі вдалого перевороту міг стати регентом. Фото: Tilman Blasshofer/Reuters TV via REUTERS

71-річний німецький принц Генріх XIII у разі вдалого перевороту міг стати регентом. Фото: Tilman Blasshofer/Reuters TV via REUTERS

На чолі змови стояв принц

За інформацією телекомпанії ARD, до кола підозрюваних входить 71-річний німецький принц Генріх XIII, нащадок знатного дворянського роду Ройссов, який правив у Тюрінгії. Він очолює компанію у Франкфурті-на-Майні, яка займається нерухомістю. Протягом десятиліть принц говорив, що має право на обширні землі та маєтки у Тюрінгії. Представники його родини вважають, що він є прихильником теорії змови. 71-річний чоловік уже давно пропагує ідею, що Федеративна Республіка не є суверенною державою, а перебуває під контролем союзників. За словами слідчих, у разі успіху перевороту група призначила б Ройсса регентом.

Також до групи входила суддя, колишній депутат Бундестагу від ультраправої «Альтернативи для Німеччини» Біргіт Мальсак-Вінкеманн. За словами її друзів, вона також є прихильником теорії змови, у тому числі конспірологічного руху QAnon. Після перевороту, як припускали змовники, Генріх XIII мав стати новим главою держави, а Мальсак-Вінкеманн – міністром юстиції.

Служба безпеки Німеччини також перевіряє можливі зв'язки представників угруповання з Росією. У справі затримано громадянку Росії Віталію Б., яка у червні відвідувала консульство Росії у Лейпцигу. У липні консульство відвідав Генріх XIII. Передбачається, що вони намагалися налагодити зв'язки з російською владою.

Думка експертів

Володимир Фесенко, політолог:

- Це більше схоже на якусь авантюру вкрай правих екстремістів, ніж на реальну загрозу повалення влади. Навряд чи позапарламентська сила у ФРН чи якась підпільна організація може здійснити держпереворот. Для цього потрібна підтримка силових структур, армії, спецслужб і хоча б частини держапарату. Все ж таки треба враховувати, що такі великі європейські країни, як Німеччина, це демократичні країни, в яких немає традиції приходу до влади військових. Тут змову готували якісь авантюристи із праворадикальних угруповань, а поліція ФРН просто спрацювала на випередження і купірувала цей процес. Але це тривожний дзвінок для Німеччини. Мало того що там набирають сили популісти та євроскептики, так ще й праві радикали активізувалися.

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Зважаючи на те, що у цій справі згадується російський слід, можна припустити, що спроба повалення влади могла бути цілком реальною. Частина німецьких еліт наразі залежить від Росії. А Москва завжди підтримує крайні як ліві, так і праві рухи. Наприклад, ультраправу партію "Альтернатива для Німеччини", яка відверто лобіює інтереси Росії.

Крім того, деякі змовники є представниками організації, яка не визнає існування нинішньої ФРН, а вважає себе громадянами ще кайзерівської Німеччини та німецької імперії. До них приєдналися і мешканці колишнього НДР. І те, що нинішня Німеччина пронизана російською агентурою, ні в кого не викликає сумнівів.