24 грудня
Завантажити ще

НАТО не проти: чи має Україна шанс отримати Patriot

НАТО не проти: чи має Україна шанс отримати Patriot
Фото: Photo by Sean Gallup/Getty Images

На тлі масованих російських ракетних обстрілів однією з актуальних тем є можливе постачання протиракетного комплексу Patriot Україні. Раніше міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт запропонувала допомогу Польщі, зокрема системи Patriot та винищувачі Eurofighter, які охоронятимуть польський повітряний простір.

НАТО не проти передачі Patriot Україні…

А після цього лідер польської правлячої партії "Право та справедливість" Ярослав Качинський заявив, що для безпеки Польщі було б краще, якби Німеччина запропонувала системи протиповітряної оборони Patriot не їй, а Україні.

У Німеччині заявили, що обговорюють із союзниками прохання Польщі про відправку німецьких систем Patriot до України. Міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт у четвер заявила, що розміщення німецьких підрозділів Patriot за межами території НАТО вимагатиме попередніх переговорів з Альянсом та союзниками.

У відповідь на це Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що рішення про таке розгортання має ухвалюватися окремими країнами і не вимагає схвалення з боку всього Альянсу. Тобто у Блоці дали зрозуміти, що вони не проти таких постачань Києву.

- Конкретні рішення щодо конкретних систем є національними рішеннями. Іноді існують угоди з кінцевими користувачами та інші речі, тому вони повинні проконсультуватися з іншими союзниками. Але зрештою це рішення мають ухвалювати національні уряди, – сказав він.

… але Німеччина упирається

Але Берлін більше схиляється до того, щоб відмовити Києву у постачанні комплексу. По-перше, німці не хочуть прямого втягування у війну з Росією. Крім того, вони вважають, що ці комплекси призначені лише для захисту країн – членів НАТО.

У Німеччині дали зрозуміти, що повністю виключають передачу Україні раніше запропонованих для Польщі американських зенітно-ракетних комплексів Patriot. "Ці Patriot є частиною вбудованої протиповітряної оборони НАТО, що означає, що вони призначені для розгортання на території НАТО. Будь-яке використання їх за межами території НАТО вимагатиме попереднього обговорення з НАТО та союзниками", - повідомила міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт.

Окрім цього, ідея Польщі про розміщення Patriot у західних областях України стала несподіванкою для Німеччини. Це викликало суперечки усередині країни. Уряд ФРН зайняв стриману позицію. Але деякі політичні сили, наприклад, "зелені", виступили за розширення військової допомоги Україні та підняли нову хвилю критики на адресу канцлера Олафа Шольца. Мовляв, він «не хоче надавати Україні сучасну зброю у скрутний момент". Депутат бундестагу від "Союзу-90/Зелені" та голова комітету у справах Європи Антон Хофрайтер підтримав ідею: "Я вважаю абсолютно правильною вимогу Польщі поставити ЗРК Patriot Україні".

- Це не так німці вступають проти поставок нам Patriot, як американці. Це американські комплекси, і їхнє постачання має бути ними схвалено. А вони не хочуть з різних причин. По-перше, це високотехнологічна зброя, і вони не хочуть, щоб вона потрапила до рук росіян. Окрім цього, Америка не хоче повністю спалювати всі мости з Росією, у них там особливі стосунки – по інших точках світової геополітики. З цієї причини нам не дають сучасні західні літаки і танки, - пояснює ситуацію військовий експерт Ігор Романенко.

Українці самі можуть навчитися користуватись комплексом

Але Польща продовжує наполягати на передачі цих комплексів Києву.

- Нехай ця зброя, яка направляється, служить якнайкраще для захисту українського неба. Таким чином, вона також служитиме захисту польського неба, - заявив польський прем'єр Матеуш Моравецький.

Тоді німці вигадали черговий привід, щоб не давати Patriot Україні. Мовляв, уряд ФРН навряд чи надішле до України своїх військовослужбовців для обслуговування Patriot, побоюючись втягування Німеччини у пряму війну з Росією. Канцлер Олаф Шольц нещодавно вказував і на те, що частина німецького суспільства проти постачання озброєнь Україні. Він виступає за узгоджені з союзниками по НАТО постачання озброєнь ЗСУ.

На це заступник міністра національної оборони Польщі Войцех Скуркевич повідомив, що українські військові можуть за дуже короткий час навчитися користуватися системою протиракетної оборони Patriot, тож поки що все залежить від рішення Німеччини. За його словами, на навчання піде до двох місяців часу.

– Українська сторона здатна взяти Patriot. Я переконаний, що потрібно дуже мало часу, щоб українська сторона адаптувала це озброєння та навчилася ним керувати, - заявив він.

Patriot накриває велику територію

Представник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповів, що Україні для посилення ППО важливо отримати саме комплекси Patriot, адже вони здатні збивати цілі на великій відстані – до 150 кілометрів. До того ж кілька одиниць таких систем дозволили б закрити досить велику територію.

– Зрозуміло, що якщо 150 км, то, розмістивши ті комплекси на певній відстані один від одного, вже можна перекрити чотирма установками досить велику ділянку повітряного простору, – зазначив Ігнат, додаючи, що Patriot – надзвичайно сучасний та ефективний комплекс, його радари здатні виявляти ціілі від найменших до найбільших надзвичайно ефективно.

Довідка Коротко про

Patriot брав участь у багатьох конфліктах

Американська система протиповітряної оборони (ППО) - зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) ММ-104 Patriot - вважається однією з найкращих у світі. Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника.

ММ-104 Patriot здатний одночасно виявляти та ідентифікувати понад 100 повітряних цілей, безперервно супроводжувати вісім з них, а також готувати вихідні дані для стрільби, пуску та наведення до трьох ракет на кожну мету.

Зенітна батарея Patriot включає від 4 до 8 пускових установок (ПУ) по чотири ракети на кожній. Максимальна дальність стрілянини – 100 км. Висота, на якій комплекс ефективний, досягає позначки 25 кілометрів.

ЗРК Patriot брали участь у багатьох конфліктах - у Сирії, Перській затоці, Ємені і т. д. Зараз американські системи ППО стоять на озброєнні армій Греції, ФРН, Іспанії, Йорданії, Катару, Кувейту, Японії, Нідерландів та США.

Новини по темі: Війна України з Росією