27 листопада
Завантажити ще

Вибори голови НОК: Беленюк обіцяє NFT-нагороди, Гутцайт – скорочення штату

Вибори голови НОК: Беленюк обіцяє NFT-нагороди, Гутцайт – скорочення штату
Фото: колаж "КП в Україні"

Для українського спорту настав епохальний момент: з посадою голови Національного олімпійського комітету України прощається Сергій Бубка, який очолював НОК 17 років. За його місце боролися троє людей – чинний міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт, олімпійський чемпіон і народний депутат Жан Беленюк та директор ННІ спеціальної фізичної і бойової підготовки та реабілітації Ігор Малинський.

17 листопада в Україні відбуваються вибори голови НОК.

Беленюк хоче зробити в «Дії» паспорт спортсмена

Найретельніше до виборів підійшов Жан Беленюк, який підготував цілу презентацію своєї програми. Він обіцяє адаптувати статут НОК до норм Міжнародного олімпійського комітету, щоб відповідати сучасним викликам та завданням, відокремити функціонал керівних органів та збалансувати повноваження президента й інших керівників. Також Беленюк планує повернути посаду Генерального секретаря НОК, якого він бачить у ролі «операційного директора», на якого покладуть виконавчу діяльність НОК. Тоді як президент задаватиме вектори розвитку НОК України.

Згадано і створення санкційного комітету, завдання якого – відстеження та припинення спроб росіян і білорусів повернутися у великий спорт.

Також планується фінансовий та правовий аудити, що є звичайною практикою при «зміні влади» в організації. Масовий спорт в Україні Беленюк пропонує розвивати, а самому спорту рекомендує перехід на клубну систему.

Не обійшлося у програмі і без цифровізації: може з'явитися паспорт спортсмена у «Дії», NFT-нагороди для олімпійців, цифрові бази опитувань в онлайн-режимі, база олімпійських об'єктів для залучення спонсорських коштів на їх реконструкцію.

Прагне Беленюк і реформ у спортивному арбітражному суді НОК. Тут аргументацією виступають довгі терміни розгляду суперечок і перевантаження цивільних судів, перекидання справ у загальний і назад.

Ще у передвиборчій програмі - розробка антидопінгової політики та кодексу. А також підготовка до Олімпійських Ігор-2024 за допомогою аналітики потреб федерацій та спортсменів.

Гутцайт і Малинський програму не презентували

Говорити щось про програму Вадима Гутцайта складно. Вона не була так презентована, як програма Жана Беленюка. Але все ж таки у Мережі опубліковано нібито чернетку програми, зокрема на телеграм-каналі «Украина сейчас».

Згідно з цією чернеткою, Гутцайт теж збирається реорганізувати структуру НОК. А саме закрити регіональні представництва та розширити адміністративний апарат, а об'єкти інфраструктури перевести у пряме своє підпорядкування. Простежується елемент вибудовування жорсткої вертикалі влади в українському спорті. Що, можливо, і правильно.

Чи достовірна чернетка і чи варто їй довіряти? Офіційних підтверджень, що це дійсна чернетка Гутцайта, немає. Особисто він це питання ніяк не коментував.

Третій кандидат на посаду голови НОК Ігор Малинський у публічній площині жодним чином не коментував боротьбу з Гутцайтом та Беленюком за посаду голови НОК. І презентації своєї програми не проводив.

Які ж вибори без скандалу?

Війна війною, а вибори обов'язково мають відбуватися зі скандалом. Так сталося й у НОК.

- Чому сьогодні питання НОК стало настільки гострим для нашої спортивної родини? Багато років ми чимало терпіли, але вже немає сил, - сказала віцепрезидент Федерації гімнастики Стелла Захарова. - Чи була хорошою Олімпіада у Пекіні? Ні, вона була найгіршою за результатами за всю історію незалежної України. Якщо брати статистику результатів на Олімпіаді, то вона все гірше й гірше - ми рухаємося вниз. Особливо це стосується золотих медалей, адже саме від них залежить місце у рейтингу. Шкода, що дехто у цьому питанні маніпулює, намагаючись захистити себе. Зміни потрібно було робити давно, коли тільки-но погіршилися результати.

Також Захарова натякнула на те, що Сергій Бубка підтримує Вадима Гутцайта як кандидата на посаду голови НОК.

- Але він як людина обізнана, з авторитетом у МОК має бути нейтральним, бути поза процесом, - додала Стелла Захарова.

А ще звинуватила Міністерство молоді та спорту у непрозорості фінансування.

- Міністерство молоді та спорту тим часом мовчить і маніпулює фінансуванням, яке надходить від платників податків. НОК діє непрозоро. Ми, спортсмени, не знаємо досі, кому і куди йдуть гроші, хоча це громадська організація з обраною посадою, - підсумувала Захарова.

Свою відповідь на різку критику дав і Вадим Гутцайт.

- Хочу сказати, що мене завжди батьки виховували на цінностях поваги один до одного, до чесної боротьби та людяності. Тому що всі посади минають, все минає. А повага до дорослих людей, один до одного залишається. Я не хочу нікого ображати, але це цілком не відповідає дійсності. Усі знають, що і як розподіляється, кому допомагають. Це зовсім різні речі, аніж те, що каже мій опонент, це його особиста думка. Це все не відповідає дійсності, – сказав Гутцайт в ефірі «Сніданок із 1+1».

Навіщо потрібен НОК?

Основним завданням НОК України є забезпечення участі збірної та спортсменів в Олімпійських іграх, розширення міжнародного співробітництва, популяризація масового спорту та здорового способу життя, а також фізичне й духовне збагачення людей. На засадах незалежності НОК об'єднує 40 федерацій з олімпійських видів спорту. Має відділення у всіх регіонах України.

Також у складі НОК є комісія атлетів, до складу якої входять відомі українські спортсмени: Ольга Харлан, Ганна Різатдінова, Андрій Говоров, Юрій Чебан, Ольга Саладуха, Ілля Кваша, Георгій Зантарая, Олена Костевич, Ірина Варвинець та інші. Працює він з метою забезпечення прав атлетів і керується Олімпійською хартією, Конституцією України, законами України, актами президента України, Кабміну та іншими законодавчими актами.

Довідка КП

До приходу Сергія Бубки на посаду голови НОК у 2005 році, 3 роки (з 2002 до 2005) цю посаду обіймав екс-президент України Віктор Янукович.

Ще 4 роки (з 1998 по 2002) на цій посаді пробув генерал-майор ЗСУ Іван Федоренко.

А в період з 1991 по 1998 роки НОК України очолював дворазовий олімпійський чемпіон та триразовий олімпійський призер, міністр спорту Валерій Борзов.