6 лютого
Завантажити ще

Полковник ЗСУ Юрій Ігнат: Росіяни завдають ударів, сакрально підв'язуючись під дати чи події

Полковник ЗСУ Юрій Ігнат: Росіяни завдають ударів, сакрально підв'язуючись під дати чи події
Фото: Спікер Командування Повітряних Сил Збройних Сил України полковник Юрій Гнат. Фото: facebook.com/yuriy.ignat

Ракетний удар Росії по території України 15 листопада став найбільшим за час агресії з 24 лютого. Було випущено близько сотні високоточних ракет. Більшість із них було збито, але частина завдала певної шкоди.

Що підштовхнуло Росію на обстріл саме 15 листопада, які ракети використовуються і як їм можна протистояти, «КП в Україні» розповів речник Командування Повітряних сил Збройних сил України полковник Юрій Ігнат.

- Чим викликана така масована атака 15 листопада? Самітом "Великої двадцятки", де лідери країн засудили агресію Росії в Україні?

- Ні не лише. Росія останнім часом отримала чимало політичних ляпасів - в ООН та на саміті G20. Крім цього, Москва не залишила намірів «покласти» Україну в блекаут і знищити її енергосистему. Тому свої високоточні ракети використовують не проти нашої армії, а проти нашої інфраструктури. За останніми та уточненими даними, 15 листопада вони випустили 96 ракет. Тобто вони завдають ударів, сакрально підв'язуючись під якісь події, дати, переговорні процеси. Наприклад, у такий спосіб Москва хоче підштовхнути Київ до переговорів на її умовах.

- Експерти раніше казали, що Росія вже наразі відчуває великий дефіцит ракетного арсеналу. Звідки у них 100 ракет, які вони випустили по Україні?

- Це правда, що у них спостерігається нестача ракет. Тому вони й завдають таких ударів так рідко – накопичують їх. Мали б більше ракет – били б частіше.

- А в Росії досі виробляють ці ракети?

- Так, звичайно. Це "Калібри", Х101, Х-555.

– Але писали про те, що в них дуже багато західних комплектуючих, а на Росію накладено санкції. Як тоді вони їх виробляють?

- Так, санкції ускладнили виробництво зброї, але вони їх отримують манівцями, контрабандними шляхами. А це означає, що не лише санкції мають бути введені проти країни-агресора, але й забезпечено ефективний контроль за ними. Ну і, звичайно, РФ має ще певний запас цих ракет (як і необхідних комплектуючих для їх виробництва), які були виготовлені раніше.

– На жаль, 15 ракет пройшло. Які ракети найнебезпечніші для нашої ПРО?

- Це Х-101, Х-555, "Калібри", "Іскандер - К". Це все високоточна зброя, яка влучає в ціль у радіусі до 500 метрів. Вона має бойову частину близько 400 кг. "Калібрів" у Росії теж мало залишилося,  вони їх і запускають зовсім небагато. Заощаджують.

- Повідомляли, що Росія хоче закупити в Ірану 100 ракет класу "земля-земля", щоб їх використати проти України. Що про них відомо?

- Поки що даних про те, що Росія їх справді отримала, немає.

- Чи маємо якісь західні протиракетні системи?

- Ні, ми маємо лише системи протиповітряної оборони. Це американські NASAMS, німецькі IRIS, іспанські Hawk та ін.

Конкретно

Чим обстрілювали Україну

Ракета Х-101

Це стратегічна крилата ракета «повітря-земля» з використанням технологій зниження радіолокаційної помітності. Ракета виконана на новій технологічній основі.

Використовує комбіновану систему наведення: інерційна система з оптико-електронною корекцією, на кінцевій ділянці використовується головка самонаведення. Може отримувати комплексну інформацію і за маршрутом, і за координатами цілі. На відміну від ракет попереднього покоління є суттєва можливість зміни цілі, коли ракета вже у польоті.

 • Дальність польоту – 5500 км
 • Ракета здатна знищувати рухомі цілі з точністю влучення до 10 м
 • Довжина – 7,45 метра
 • Діаметр, мм - 74 сантиметри
 • Розмах крила – 3 метри
 • Вага - 2,2-2,4 тонни
 • Максимальна швидкість – 250-270 км/год

Ракета Х-101 під крилом Ту-95МСМ. Фото: commons.wikimedia.org

Ракета Х-101 під крилом Ту-95МСМ. Фото: commons.wikimedia.org

Ракета Х-555

Це радянська та російська стратегічна авіаційна крилата ракета (див. головне фото), розроблена наприкінці 1970-х — на початку 1980-х років для озброєння стратегічних бомбардувальників. Здійснює політ на дозвукових швидкостях на гранично малих висотах із огинанням рельєфу місцевості. Призначена для застосування проти стратегічно важливих стаціонарних наземних цілей із заздалегідь відомими координатами. Носіями Х-55 є стратегічні бомбардувальники Ту-95, Ту-160.

 • Довжина - 6 метрів
 • Діаметр корпусу – 77 сантиметрів
 • Розмах крил – 3 метри
 • Стартова вага – 1, 500 тонн
 • Дальність польоту – 2000 км
 • Швидкість польоту 720-830 км/год

Ракета Х555. Фото: commons.wikimedia.org

Ракета Х555. Фото: commons.wikimedia.org

Ракета «Калібр»

Сімейство російських крилатих ракет. За даними з відкритих джерел, максимальна дальність стрільби крилатою ракетою 3М14 зі складу цього комплексу, що летить на дозвуковій швидкості, сягає близько 2 тис. км. Для надводних кораблів розроблено варіант комплексу «Калібр-НК», для підводних човнів — «Калібр-ПЛ». "Калібром", зокрема, озброюються російські фрегати проєкту 22350, корвети проєкту 21631 "Буян-М", багатоцільові атомні підводні човни проєкту 885 "Ясень", неатомні субмарини проєктів 877 і 636.3, інші кораблі.

 • Довжина – від 6,2 до 8,2 метра
 • Діаметр – 53,3 сантиметра
 • Маса – від 1,5 до 2 тонн
 • Дальність польоту – до 300 км.

Ракета «Калібр». Фото: commons.wikimedia.org​

Ракета «Калібр». Фото: commons.wikimedia.org​