Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Вибори у США: республіканці частково перемогли, але Трамп – програв

Вибори у США: республіканці частково перемогли, але Трамп – програв
Фото: Маріо Тама/Getty Images

Ці вибори до Конгресу США не принесли істотних змін до розкладу сил Демократичної та Республіканської партій. Демократи збережуть свою більшість у Сенаті протягом наступних двох років.

Демократи лідирують у Сенаті США

Це стало можливим після їх перемоги в штатах Невада та Арізона, де виборці все ж таки не підтримали кандидатів-республіканців, хоча ті спочатку мали більше шансів.

І тепер у Верхній палаті Конгресу у демократів 50 місць, тобто на одне більше, ніж у республіканців (49) із загальних 100. Зате республіканці мають більшість у Нижній палаті – Палаті представників. У них там 211 місць, а у демократів 204 – із загальних 435.

Як повідомляє CNN, збереження контролю над Сенатом – це величезний імпульс для президента Джо Байдена на останні 2 роки його першого першого терміну в Білому домі. Збереження контролю у Верхній палаті Конгресу дозволить демократам у Сенаті відхиляти законопроєкти, ухвалені Палатою представників, та встановлювати власний порядок денний.

Україна може не турбуватися

Для України це важливо насамперед тим, що демократи можуть завадити республіканцям згорнути допомогу Україні, як заявляли окремі представники. Але загалом у Конгресі зберігається двопартійна підтримка України.

– Я не думаю, що тема України в американській політиці є проблемною та здатною розділити суспільство на два табори, – цитує Deutsche Welle професора історії Католицького університету у Вашингтоні Майкла Кіммейджа. За його словами, швидше слід побоюватися того, що можлива республіканська більшість у Палаті представників, не перестаючи підтримувати Київ, почне пов'язувати законопроєкти про фінансову та іншу допомогу Україні з різними вимогами до демократів.

Окрім цього, підсумки голосування на проміжних виборах показали, що готовність підтримати Україну проти Росії, а також Тайвань проти Китаю залишається високою і в американському суспільстві. Просто республіканці, які дотримуються поглядів Трампа, проводять зараз швидше ізоляціоністську політику, і перед виборами партія наголосила на боротьбі з рекордною інфляцією та зміцненні американської економіки.

Ці вибори стали поразкою Дональда Трампа

Проміжні вибори до Конгресу та невиразна перемога республіканців сильно вдарила і по негласному їхньому лідеру – Дональду Трампу. Раніше більшість експертів та ЗМІ у США прогнозували реванш республіканців над демократами, рейтинг яких упав через погіршення економіки країни та інфляцію. Проте, як зазначають експерти, кандидати-демократи у ключових на виборах штатах виявилися гнучкішими, ніж республіканці, і змогли запропонувати жителям регіону саме той порядок денний, який вони хотіли. Також у ЗМІ відзначають агресивну кампанію Дональда Трампа щодо підтримки однопартійців, яка могла злякати частину виборців.

І як результат, він почав втрачати підтримку всередині самої Республіканської партії. Його новим партійним конкурентом на майбутніх виборах президента США може стати республіканець Рон Десантіс, який тріумфально переобраний губернатором штату Флорида з рекордною перевагою: свого найближчого конкурента він обійшов аж на 1,5 млн голосів, або на 20 процентних пунктів. Оглушлива перемога Десантіса похитнула позиції Трампа в Республіканській партії, зазначає The Washington Post.

Останнє національне опитування Yougov усередині Республіканської партії та її прихильників показало, що Рон Десантіс вирвався вперед на 7 процентних пунктів від колишнього президента США Дональда Трампа у потенційних президентських праймеріз.

Згідно з опитуванням, 42% республіканців і незалежних прихильників республіканців тепер кажуть, що вони віддали б перевагу Десантісу як своєму кандидату в президенти 2024 року, тоді як Трампа підтримують 35%.

Враховуючи те, що Республіканська партія показала не такі добрі результати на проміжних виборах 2022 року, як очікувалося, і враховуючи, що Трамп публічно підтримував кандидатів, що програли, багато республіканців починають замислюватися, чи не варто замість Трампа висунути іншого кандидата від своєї партії на президентських виборах 2024 року.

За даними ЗМІ, деякі давні союзники Трампа закликали його відкласти заяву про висування своєї кандидатури на виборах 2024 року після того, як республіканці не здобули переконливу перемогу на проміжних виборах 8 листопада.

Рон Десантіс. Фото: REUTERS/Marco Bello

Рон Десантіс. Фото: REUTERS/Marco Bello

Хто такий Рон Десантіс

Подейкують, що 45-річний Десантіс всерйоз задумався про президентські плани і вже наступного року може виставити свою кандидатуру на республіканських праймеріз. Рон Десантіс - відносно нове обличчя на американській політичній сцені. У палату представників він уперше обрався ще 10 років тому у віці 34 років, проте на федеральному рівні він залишався практично невідомим до своєї першої перемоги на губернаторських виборах у 2019 році.

Політичні погляди Десантіса відрізняються консерватизмом: він послідовно займає жорстку позицію у питаннях ґендерної ідентичності, викладання у школах расових питань, а також виступає категорично проти абортів. Однак його електорату, схоже, така позиція дуже імпонує: судячи з результатів опитувань, за три роки керівництва штатом губернатор Флориди наростив популярність у виборців із усіх демографічних категорій.

Десантіс назвав російського диктатора Володимира Путіна "авторитарним заправником", розкритикував президента США Джо Байдена за м'якість по відношенню до РФ, за невдале виведення військ з Афганістану.

Росію він вважає "порожньою країною", яка має лише енергоресурси і ядерну зброю, що залишилася у спадок від СРСР, що робить її небезпечною. На думку Десантіса, Путін нарощував сили через "несерйозне ставлення США та Європи" до енергетичної незалежності.

- Якщо ви хочете притягти Путіна до відповідальності – вдарте туди, де йому буде боляче. Вдарте по енергоносіях. Деякі санкції можуть мати ефект, але якщо ви вдарите по енергетиці, це буде нищівним ударом, це не сподобається олігархам, які підтримують Путіна, – заявляв він.

Думка експерта

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Імовірність того, що Десантіс посуне Трампа всередині партії, дуже висока. Республіканці хоч і виграли вибори до Нижньої палати, але саме кандидати-трампісти здебільшого програли. А це показник того, що Трамп вже не має великої підтримки всередині партії. Недаремно він відмовився зараз заявляти про свою участь у майбутніх виборах президента США. У цього є об'єктивні чинники. По-перше, його особистий рейтинг уже нічого не дає Республіканській партії. А по-друге – вік. Трампу вже далеко за 70 років, а Десантісу - лише 45. І за нього може навіть посилитися допомога Україні.