Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

До чого тут мобілізація? Російські регіони вже не хочуть бути російськими

До чого тут мобілізація? Російські регіони вже не хочуть бути російськими
Фото: t.me/League_FN

Війна в Україні стала тим тригером, який запустив процеси розпаду у самій Росії. То тут, то там національні спільноти замислюються про своє самовизначення.

Калмики звинувачують Росію у нетерпимості

Буквально днями в Калмикії, республіці у складі РФ, ухвалили декларацію із заявою про прагнення до незалежності. Такий намір виявив конгрес ойрат-калмицького народу, легітимний та єдиний представницький орган калмиків.

"Оголошуємо про рішучість добиватися виходу Республіки Калмикія зі складу Російської Федерації, проголошення та створення суверенної незалежної держави", - йдеться у тексті декларації.

І хоча ця заява поки що лише від громадської організації, але сам її факт дає надію на початок змін в умах національних меншин Росії.

У декларації перераховуються основні претензії до чинного російського режиму. Серед них - "шалена централізація та мілітаризація країни", "тотальний наступ Кремля на культури і мови завойованих Росією неросійських народів", "вчинення міжнародних злочинів" та ще п'ять пунктів, що відсилають до авторитарного та імперіалістичного характеру російської політики.

Як кажуть у конгресі калмиків, величезну роль у бажанні здобути незалежність відіграла путінська мобілізація.

- Це перша мобілізація в історії Російської Федерації, і сподіваюся, що остання. Відповідно, не існує жодної практики щодо цього. І з цієї причини військкомати та інші органи воєнної влади відчувають, що можуть робити практично все, що завгодно, - повідомив член конгресу Давр Доржин і додав, що через це багато громадян виїхали до Монголії.

Також, за його словами, часті випадки у Росії висловлювань крайньої нетерпимості, ненависті до людей іншого віросповідання, іншої етнічної приналежності показують, наскільки нестерпно жити у такому суспільстві. В результаті лідери калмицького народу звернулися до миру із закликом визнати незалежність Калмикії.

Навіть буряти вже не витримують

Дещо раніше російська Ліга Вільних Націй (ЛВН), до якої входять представники Бурятії, Мордовії та Татарстану, звернулася до президента США Джо Байдена з проханням підтримати їхні народи у боротьбі за самовизначення.

Активісти написали відкритий лист, приурочений до щорічного Тижня поневолених народів, що проходить у США з 1959 року, і провели акцію у Вашингтоні з прапорами своїх народів.

– Ми не бачимо майбутнього наших народів у складі Росії та не хочемо відповідати за військові злочини Кремля, – сказав представник фінно-угорського народу ерзя Віталій Ромашкін.

- Мені, як бурятці, боляче усвідомлювати, що Кремль використовує бурятських хлопців для досягнення своїх злочинних цілей – захоплення нових територій та розширення кордонів імперії. Власне, війна – це все, що Москва здатна запропонувати хлопцям із бурятських сіл. Пропасти як гарматне м'ясо на черговій війні. Я не бажаю такого майбутнього для Бурятії та свого народу, – зазначає бурятська активістка Раджана Дугарова. За її словами, різні народи у Російській Федерації практично стали заручниками Кремля.

Ліга Вільних Націй - союз башкирського, бурятського, інгерманландського, козачого, калмицького, татарського та ерзянського національних рухів, що відкрито декларують мету - створення нових національних держав і вихід зі складу Росії. І тут найважливішим, мабуть, і те, що до неї входять представники Татарстану, який після Чечні вважається найнебезпечнішим для Москви регіоном щодо самовизначення.

Татарстан вважається одним із найімовірніших регіонів у плані самовизначення. Фото: t.me/League_FN

Татарстан вважається одним із найімовірніших регіонів у плані самовизначення. Фото: t.me/League_FN

Мордовські народи звинувачують Москву в етноциді

Головний старійшина мордовського народу Сирес Болянь виступив зі звинуваченнями на адресу Москви на XX сесії постійного форуму ООН з питань корінних народів.

- За останні 30 років ерзя (ерзя – мордовський народ. – ред.) з мільйонної нації перетворилися на невелику етнічну групу на межі повного зникнення. Без війни, без епідемій та примусових депортацій. У схожій ситуації опинилися наші сусіди по регіону Ідель-Урал: мокша, удмурти, марі, чуваші, башкири та навіть татари. Народам Росії заборонено мати власні політичні партії, університети чи навчатися у школах рідною мовою. Тільки танці у національних костюмах. Той, хто бореться за права свого народу, - переслідується поліцією як екстреміст, піддається примусовому психіатричному лікуванню як божевільний, - заявив Болянь.

Він закликав міжнародне співтовариство посилити тиск на Російську Федерацію.

- Ерзя можуть вижити в пандемію коронавірусу, але не можуть вижити в Російській Федерації. "Тільки міжнародний тиск на Москву здатний уберегти нас від останньої фази етноциду", - заявив він.

В естонському місті Отепя 1 жовтня завершив роботу Ерзянський національний з'їзд, на якому делегати ухвалили резонансну постанову про боротьбу за вихід зі складу Російської Федерації та створення своєї держави Ерзянь Мастор на територіях Республіки Мордовія, Пензенської, Ульянівської областей, а також частинах Нижегородської, Рязанської областей.

Башкири взялися за зброю

У жовтні в іншому російському регіоні - Башкирії також почався рух за самовизначення. Націоналісти у Башкортостані оголосили про створення збройного спротиву. Одночасно з'явився анонімний «Комітет башкирського опору», який закликає до насильницьких акцій протесту, зокрема підпалів військкоматів та офісів політичних партій.

21 вересня, у день, коли було оголошено часткову мобілізацію, у Telegram було створено анонімний канал «Комітет башкирського опору». На його обкладинці зображений стислий кулак на червоному тлі, підпис під ним говорить: "Башкортостан буде вільний!". Анонімні адміністратори у своєму першому пості написали, що канал створений для організації національного опору в Башкортостані проти путінської влади. Вони виступають за вихід Башкортостану зі складу Росії.

У Башкортостані люди нарікають і багато хто готовий вийти на акції протесту. Фото: t.me/League_FN

У Башкортостані люди нарікають і багато хто готовий вийти на акції протесту. Фото: t.me/League_FN

Крапля камінь точить

Поки що всі ці рухи за самовизначення російських регіонів не мають масового характеру, але є потенційним викликом Москві. Національні меншини починають розуміти, що вони - витратний матеріал політики Кремля, і поступово починають виступати проти цього. А вода, як відомо, камінь точить.

- Поки що всі ці рухи перебувають у зародковому стані і в них залучено невелику кількість людей. Але у нинішньому світі все дуже швидко змінюється. Щойно посиплеться центральна влада в Росії, а безслідно для неї війна в Україні не пройде, одразу ж почнуться зміни і на рівні регіонів. Місцеві еліти і так уже висловлюють своє невдоволення центральним, московським, керівництвом. У зоні небезпеки для Москви зараз перебувають Дагестан, Татарстан, Тува, Бурятія, Республіка Саха (Якутія). Це ще не критично для Путіна, але згодом ці рухи лише посилюватимуться, - розповів «КП в Україні» політичний оглядач Тарас Чорновіл.