Завантажити ще

Іран на роздоріжжі через дрони: і гроші від Росії потрібні, і санкцій побоюється

Іран на роздоріжжі через дрони: і гроші від Росії потрібні, і санкцій побоюється
Фото: REUTERS/Vitalii Hnidyi

Іран у зв'язку з постачанням дронів-камікадзе Росії та протестами в країні проти державного устрою знову привернув увагу світу. І якщо протести – внутрішня справа Ірану, то ось за постачання дронів, якими РФ намагається вражати українську інфраструктуру та наші міста, йому, схоже, доведеться відповідати перед світовою спільнотою.

У Раді безпеки ООН вирішили розслідувати постачання дронів для війни в Україні й погрожують Ірану новими санкціями. Іран намагається відхреститися – мовляв, це не наші дрони. Але повірити у це складно.

Доказів поставок дронів від Ірану Росії – достатньо

Так, президент Ізраїлю Іцхак Герцог повідомив, що Ізраїль має великий обсяг доказів і готовий їх надати, щоб "викрити брехню" Ірану.

Герцог показав фото дронів, які, за його словами, були збиті в Україні, і зазначив, що знімки корпусу та моторів збитих БПЛА доводять, що Іран продає їх Росії.

"Це дрон "Шахід-136", який презентували на аукціоні в Ірані у грудні 2021 року, подивіться на хвіст та крила дрону і порівняйте його з тим, що був знайдений в Україні. Це точно той самий продукт, але прихований під кириличними літерами (написано "Герань-2". - Ред.), але навіть шрифт такий само", - зазначив президент Ізраїлю.

Російські написи навряд чи можуть замаскувати те, що стабілізатори безпілотників ідентичні за своєю конструкцією, розмірами та нумерацією.

"Світ має відкрити цю правду і поставити Ірану ці запитання. Чи може міжнародне співтовариство домовлятися з Іраном, коли вони прискорено просуваються до створення ядерної бомби і одночасно роблять інші жахливі речі?" - наголосив Іцхак Герцог.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг засудив постачання Іраном безпілотних літальних апаратів Росії, які вона використовує у війні проти України.

- Жодна країна не повинна допомагати агресору у незаконній війні. Тому я вітаю запровадження суворих санкцій проти Тегерана союзниками та Європейським Союзом, - сказав Генсек.

Тегеран все заперечує, але замітає сліди

Міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір Абдоллахіян у відповідь на ці звинувачення повідомив, що Іран "не залишиться байдужим", якщо буде доведено, що його безпілотники використовуються Росією у війні проти України. Як повідомляє канал Al Jazeera, він вкотре повторив позицію Тегерана, що Іран не постачав Росії "жодної зброї чи безпілотників для використання у війні з Україною", але підкреслив, що співпраця між Росією та Іраном буде продовжуватися "далеко від війни в Україні".

Іранський дипломат також заявив, що Іран навіть готовий відправити групу військових експертів, "щоб спільно з Україною розслідувати звинувачення у використанні вироблених Іраном дронів в українській війні".

На думку журналістів каналу Iran International, остання заява Абдоллахіяна демонструє "зрушення, якщо не поворот" в офіційній позиції Ірану.

Якщо раніше офіційні особи Ірану категорично заперечували можливість застосування іранських безпілотників в Україні, то з останньої заяви глави МЗС країни випливає, що вони це допускають.

З іншого боку, зазначили журналісти, деякі аналітики вже давно стверджують, що Іран "часто використовує тактику правдоподібного заперечення".

Одночасно зі звинуваченнями та спробами виправдатися трапилася й інша подія. В Ірані було вбито полковника Корпусу вартових ісламської революції, який міг відповідати за постачання дронів до Росії. Як повідомляє іранське інформаційне агентство Tasnim, полковника Молашахи було вбито в машині, де він сидів поруч з одним із командирів організації "Басідж" Джавадом Кіха. Цей підрозділ режиму звинувачують у жорстокому придушенні антиурядових виступів в Ірані за останні півтора десятка років. За деякими даними, ці ж люди, зокрема, відповідали за постачання іранських дронів-камікадзе Російській Федерації.

В ООН не повірили

У Раді безпеки ООН не повірили запереченням Росії та Ірану й ухвалили рішення про проведення розслідування експертами Організації використання Росією іранських дронів проти цивільного населення та інфраструктури України. Адже постачання Іраном зброї заборонено резолюцією РБ ООН 2231 від 20 липня 2015 року.

Постійний представник Франції при ООН Ніколя де Рів'єр зазначив, що факти очевидні: Іран надав безпілотники Росії, яка використовує їх у своїй агресивній війні та бомбардуванні цивільних об'єктів.

"Ці факти, які можуть бути визнані воєнними злочинами, твердо задокументовані", - сказав він.

Думка експерта

Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень

- Головний геополітичний інтерес Ірану допомагати Росії полягає в їхньому загальному неприйнятті Заходу та США зокрема. Саме тому Тегеран допомагає дронами Москві. Обидві країни звинувачують у своїх бідах США. Ну і, крім цього, це фінансові питання. Безпілотники – це гроші від Росії. Крім цього, Іран та Росія мають спільні інтереси в Сирії.

Але тепер Іран ризикує потрапити під тотальні санкції ООН, які було скасовано у 2015 році після підписання ядерної угоди. І якщо їх буде введено, то економіка країни провалиться. І Тегеран не матиме коштів на придушення протестів, тож режим може не встояти.