Завантажити ще

Штайнмаєр вже зараз обіцяє допомогу у відновленні України

Штайнмаєр вже зараз обіцяє допомогу у відновленні України
Фото: REUTERS

Під час візиту в Україну президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра разом з українським президентом Володимиром Зеленським було ухвалено спільну заяву.

- Німці та українці стоять пліч-о-пліч! Нас пов'язують спільні європейські цінності – свобода та демократія – і глибоке почуття солідарності у цей час війни, спричиненої жорстокою та незаконною агресією Росії проти України. “Муніципальні партнерства знаходяться у центрі нашої двосторонньої співпраці і є невід'ємною частиною динамічної Європи, громадянського суспільства, належного управління та місцевої демократії”, – зазначили президенти.

А що, окрім декларацій, дає нам приїзд німецького президента? Адже він у країні виконує роль «англійської королеви» та практично не впливає на політику країни.

Німці допомагатимуть відбудовувати Україну

Почасти відповідь на це питання міститься у заяві. Президенти України та Німеччини із задоволенням відзначили значний потенціал існуючих муніципальних партнерств та закликали ще більше міст Німеччини та України об'єднуватись у нових партнерських відносинах.

Штайнмаєр та Зеленський закликали створити українсько-німецьку мережу міст-партнерів, яка допоможе Україні "пережити зиму" та допомогти у відновленні країни. Подібні зв'язки роблять "вирішальний внесок у побудову та зміцнення нашої спільної Європи", йдеться у зверненні двох лідерів. Крім того, зв'язки між німецькими та українськими містами пропонують основу для "справжньої солідарності перед війною". Такі зв'язки посилають "чіткий сигнал Москві: ваша війна нас не розділить – вона ще більше зблизить нас – як німців, українців та як європейців".

- Багато німецьких міст-партнерів надають велику допомогу в цьому відношенні. Разом із президентом України Володимиром Зеленським я візьму на себе шефство над партнерською мережею українських та німецьких міст. Чим більше партнерських відносин, тим краще пережитиме зиму, - заявив президент Німеччини.

На спільній пресконференції Зеленський подякував гостю за те, що проєкти з відновлення Чернігівської області проводитимуться під патронатом президента ФРН. Крім того, заявив Зеленський, зі Штайнмаєром вони "дуже докладно" обговорили плани відновлення України, яке розпочнеться зараз, а не після закінчення війни.

Крім цього, президент України Володимир Зеленський на зустрічі з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром у Києві просив його допомогти тому, щоб Бундестаг визнав Голодомор геноцидом українського народу.

Штайнмаєр особисто відчув війну в Україні

Після прибуття в Україну він вирушив до Корюківки на Чернігівщині, яка була окупована російськими військами на початку війни. Там німецький президент був змушений близько півтори години провести в бомбосховищі через повітряну тривогу.

- Це особливо наочно показало нам, за яких умов тут живуть люди, - сказав Штайнмаєр. А це означає, що тепер він сам вкотре зможе переконувати німецьке суспільство та еліти у необхідності допомоги нашій країні.

- Все набагато страшніше, ніж ми собі уявляємо в Німеччині, - заявив він після перебування у бомбосховищі.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що практичним результатом візиту Штайнмаєра є те, що він на власні очі побачив війну, потрапивши до бомбосховища у Чернігові.

– Головне те, що він здобув емоційний та тактильний досвід. Він побачив війну на власні очі. Те, що Штайнмаєр побував у бомбосховищі, має велике значення. Людина відчула, що таке війна, на самому собі, а не з телевізора, - пояснює експерт.

Ну і не варто забувати, що президент ФРН приїхав до Києва не з порожніми руками. Він привіз повідомлення про те, що ФРН відновлюватиме Чернігівську область. А окрім цього, надасть нове озброєння.

При цьому не варто забувати, нагадує експерт, що Німеччина є одним із головних фінансових донорів України. А Франк-Вальтер Штайнмаєр є одним із найавторитетніших політиків у цій країні.

- Він дуже впливовий у німецьких політичних елітах як людина з великим досвідом. І дуже важливо, що Штайнмаєр, на відміну від тієї ж Ангели Меркель, визнав помилковість політики щодо Росії, у тому, що її треба утихомирювати. І ця еволюція є дуже важливою для Києва. Наразі Україна отримала повноцінного союзника в особі президента Німеччини, – пояснює політолог.

Берлін хоче зберегти свій вплив на Київ

Президент ФРН на спільній пресконференції з Володимиром Зеленським заявив, що Німеччина додатково надасть Україні нову зброю та системи ППО. За його словами, "найближчим часом Києву буде передано дві реактивні системи залпового вогню MARS II та чотири самохідні гаубиці Panzerhaubitze 2000".

- Німеччина стала одним із провідних постачальників систем для української протиповітряної оборони, - сказав німецький політик. Він висловив сподівання, що німецька зброя, яка вже використовується українцями, допомагає зробити життя людей трохи безпечнішим.

Політолог Вадим Карасьов пояснює, що не варто недооцінювати вплив президента ФРН на політику країни, навіть незважаючи на обмеженість його повноважень. Хоча б тому, що він, як і англійська королева, має великий авторитет у ФРН. Головне те, що він може впливати на настрій умів у Німеччині.

- Важливо те, що Штайнмаєр позитивно еволюціонував щодо України. Якщо раніше, коли був міністром закордонних справ ФРН, він більше тяжів до Росії, то тепер він став ближче до Києва. А враховуючи те, що у зв'язку зі змінами у Британії, де новий прем'єр, швидше за все, займеться внутрішніми справами, то німці хочуть посилити свій вплив на Україну. Це ніби якась конкуренція впливу англосаксонського світу. Німці шукають свою нову геополітичну конфігурацію та зони свого впливу, - вважає експерт.