Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
30 квiтня
Завантажити ще

Як Іран відповість за постачання зброї Росії

Як Іран відповість за постачання зброї Росії
Фото: Паула Бронштейн/Getty Images​

За останній тиждень ключовим озброєнням для дистанційної поразки українських міст та об'єктів Росія обрала іранські дрони-камікадзе «Шахед». А днями з'явилася інформація, що Іран має намір поставити Росії ще балістичні ракети ближнього радіусу дії класу «земля-земля». Україна безсила проти цих постачань, оскільки Київ не має жодних важелів тиску на Тегеран. Натомість їх мають інші впливові світові держави, яким дуже не сподобався ірансько-російський союз проти України.

США покарають Іран за дрони для Росії

В Америці вже заявили, що постачання Іраном бойових безпілотників у Росію порушують санкції ООН і що Росію призватиму до відповідальності за військові злочини, які скоюються з використанням цих дронів. США згодні з думкою Франції та Великобританії про те, що постачання цих безпілотників порушує резолюцію №2231 Ради безпеки ООН.

- Ми вважаємо, що ці БПЛА, які були передані Іраном Росії і використовувалися Росією в Україні, належать до озброєнь, які залишаються під ембарго відповідно до резолюції 2231, - заявив представник Держдепартаменту США Ведант Патель. А ця резолюція, пов'язана з іранською ядерною угодою, забороняє передачу Іраном певних військових технологій іншим країнам.

Представник Держдепу заявив, що США "публічно викрили те, що Росія отримала безпілотники з Ірану і що це була частина плану Росії з імпорту сотень іранських БПЛА різних типів".

Американці не обмежилися лише констатацією фактів щодо застосування іранських дронів в Україні. Ведант Патель попередив: союз, що зміцнюється між Росією та Іраном, повинен розглядатися світом як загроза. Росія та Іран вже надали ключову військову підтримку президенту Башару Асаду у громадянській війні у Сирії.

- Будь-хто, хто веде справи з Іраном і може мати якесь відношення до БПЛА, розробок балістичних ракет або постачання зброї з Ірану до Росії, має бути дуже обережним і виявляти належну обачність. США без вагань застосуватимуть санкції, - сказав представник Держдепу.

Санкції до санкцій

Видання Politico із посиланням на чиновника адміністрації президента США також повідомляє, що американці мають намір посилити санкції проти Ірану за допомогу Росії у повномасштабній війні в Україні. Ймовірно, це будуть економічні обмеження та заходи експортного контролю, які будуть спрямовані проти третіх сторін, які допомагатимуть Тегерану та Москві.

- Для будь-кого у світі, хто або продає Ірану матеріали, які можуть бути використані для безпілотних літальних апаратів або балістичних ракет, або хто бере участь у польотах між Іраном та Росією. Майте обачність, бо ми, безумовно, маємо намір застосувати санкції. Усі, хто допомагає іранцям, допомагають росіянам вбивати українців, – наголосило джерело видання в адміністрації Білого дому.

У цей же час верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз також збирає докази щодо іранських безпілотників і готовий діяти, що передбачає можливе посилення санкцій.

Наразі санкції проти Ірану забороняють експорт до країни атомної, ракетної та значної частини військової продукції, прямих іноземних інвестицій у нафтогазову та нафтохімічну промисловість, експорт продукції тонкої нафтопереробки, а також будь-які контакти з Корпусом Стражів Ісламської Революції (КСІР), банками та страховими компаніями, фінансові транзакції та співробітництво з морським флотом Ірану. Санкції запроваджено як ООН, так і окремими країнами – США, Канадою, Ізраїлем, Австралією, Швейцарією, Японією, Південною Кореєю.

Ізраїль уже готовий допомагати Україні

Використання іранських дронів також дуже розлютило і Тель-Авів, для якого Іран є ворогом №1 у регіоні та світі. Тегеран підтримує ісламських фундаменталістів, котрі періодично обстрілюють єврейську державу.

Ізраїльський міністр у справах діаспори Нахман Шай виступив за надання його країною військової допомоги Україні.

– Сьогодні вранці стало відомо, що Іран передає Росії балістичні ракети. Більше немає сумнівів у тому, яку позицію має зайняти Ізраїль у цьому кривавому конфлікті. Настав час Україні отримати військову допомогу, як її надають США та країни НАТО, - написав він у твіттері.

Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що був шокований відсутністю допомоги Україні від Ізраїлю з початку повномасштабного вторгнення Росії. Україна закликала про пряму військову допомогу: продати системи ППО для захисту неба, поділитися розвідданими про співпрацю Росії з Іраном, зокрема про безпілотників Shahed тощо. У березні президент України Володимир Зеленський виступав перед Кнесетом, закликаючи надати Україні допомогу та запровадити санкції проти Росії.

Про те, яку зброю може поставити Ізраїль Україні, говорити ще зарано, але ізраїльське ВПК вважає одним із провідних у світі. І їм є чим нам допомогти сьогодні.

По-перше, це комплекс «Залізний купол» – пересувна система протиповітряної оборони, якою Ізраїль міг би поділитися з Києвом. Також в Ізраїлю дуже розвинена ракетна промисловість. Крім того, ця країна є світовим лідером з виробництва надпотужних безпілотників. Ізраїль також може поділитися з Україною ПТРК Spike – однією із найкращих протитанкових систем світу. А ще Ізраїль володіє антидронними системами та може розпочати навчання українських військових.

Думка експерта

Олег Саакян, політолог-міжнародник:

- Україна справді не має важелів впливу, щоб змусити Тегеран відмовитися від постачання зброї Росії. Це можуть лише США та частково Євросоюз, запровадивши нові санкції. Щодо Ізраїлю, то незважаючи на те, що він головний противник Ірану в регіоні, він, окресливши голову, не піде на загострення відносин з ним через Україну. Та й Тель-Авів не має так багато важелів впливу на свого суперника, інакше він уже сам би давно їх застосував. Щодо постачання зброї Україні, то тут теж не варто очікувати великого прориву. Ізраїль хоч і є у форматі «Рамштайн», який займається постачанням зброї нашій країні, поки не поспішає щось робити в цьому напрямку.

А в цей час

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вносить на розгляд президента Володимира Зеленського пропозицію розірвати дипломатичні відносини з Іраном через постачання Росії зброєю.

- З урахуванням численних руйнувань, завданих іранськими дронами громадянській інфраструктурі України, смертей та страждань, заподіяних нашому народу, а також у зв'язку з повідомленнями про можливе продовження постачання Іраном зброї РФ, я вношу на розгляд президента пропозицію щодо розриву дипломатичних відносин з Іраном, – розповів глава МЗС.

Кулеба наголосив, що Іран несе повну відповідальність за руйнування відносин з Україною. Міністр додав, що Київ ніколи не займав антиіранську позицію, але після того, як Іран став учасником злочину агресії РФ та інших російських злочинів на українській території, позиція України буде дуже чіткою та чесною.

- Припинить Іран постачати зброю Росії – говоритимемо про відновлення всього комплексу відносин, – заявив глава МЗС України.