Завантажити ще

Що станеться, якщо відключать Starlink

Що станеться, якщо відключать Starlink
Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua​

Ілон Маск підтвердив, що компанія SpaceX відмовляється від подальшого фінансування супутникового зв'язку в Україні. Але є надія, а скоріше впевненість, що проблему буде вирішено.

Проте війна навчила нас, що треба бути готовими до будь-яких варіантів розвитку подій. «КП в Україні» дізнавалася, що станеться, якщо відключиться Starlink, і чи є альтернативи «зірковому» інтернету?

Позначиться на всьому

– Я думаю, що питання буде вирішено, – каже офіцер ЗСУ Денис Ярославський. - Якщо Пентагон негайно не візьме на себе фінансування, то своїми пожертвами українці таке вже не зможуть витягнути. Ми постійно живемо на донатах. А якщо ляже супутниковий зв'язок, то це дуже вплине на все, що зараз відбувається.

У зоні бойових дій, за словами співрозмовника, канали національних операторів не працюють.

- Сигнал зв'язку на телефоні просто перекреслено. Забезпечити всю армію раціями, які б працювали на одній хвилі, дуже важко. Супутникових телефонів – одиниці. Ну хіба що доведеться тягнути провідний зв'язок, як під час Другої світової. На деокупованих територіях така ж картина. Щоб відновити електропостачання та вежі, потрібен час.

Старі радіостанції контролюються Росією

Додаткового навантаження побоюються волонтери.

– Завдяки Starlink ми взагалі не займалися засобами зв'язку для армії. Знаю, що інші закуповували рації, але вони дефіцитні, - каже керівник благодійного фонду «Добровоз» Дмитро Юринов. – Навіть не знаю, з чого починати і чи зможемо витягнути, якщо виникне потреба.

Військовий експерт Олег Жданов бачить альтернативу у радіостанціях далекого радіусу дії, але це пов'язано з великими проблемами.

– Якщо залучати старі радянські радіостанції, то вони контролюються Росією. Закуповувати нові – це також фінанси та велика бюрократія. Потрібно створювати заявку, погоджувати і таке інше. Це справа не одного дня, а зв'язок може зникнути раптово, - констатує Олег Жданов.

Водночас експерт нагадує, що Маск вимагає грошей не від України, а від Пентагона. Можливо, все ж таки розуміє наше становище і не рубатиме з плеча.

А чому б самим не платити?

Найгірший сценарій – це якщо Маск «закриє небо», тобто припинить доступ до своїх супутників з території України. Але це зовсім малоймовірно, оскільки до Starlink, крім військових, підключені та продовжують підключатися побутові та промислові користувачі. З 24 лютого SpaceX знизила для українців вартість місячної абонентської плати зі 100 до 60 доларів. Це було заявлено не як тимчасова акція, а як тариф, який діє також на території кількох інших країн за їхніми ринковими умовами.

– Військові самі можуть платити за Starlink, – вважає Денис Ярославський. - Розкидати 60 доларів на групу з 10 – 20 осіб – це підйомні витрати. Потрібно лише довести до хлопців механізм, як це можна зробити.

Із механізмом питання теж є.

- Якщо бригада отримала термінал Starlink від волонтерів, то вона може оплачувати його сама. Якщо зв'язок було встановлено від Міноборони, оплата має відбуватися від держави, - розповів співробітник військового відомства.

Хоча вихід завжди можна знайти. Під маскуванням волонтерської допомоги військові й так купують собі все потрібне. Ось і тут можна створити якийсь фонд чи благодійний рахунок, через який проводити гроші.

Історія питання

Перша партія терміналів Starlink прибула в Україну 28 лютого – четвертого дня від початку повномасштабної російської агресії. Наразі, згідно з відкритою інформацією, від SpaceX було отримано понад 20 000 комплектів обладнання. За оцінкою Ілона Маска, компанія втратила на цьому 80 мільйонів доларів.

Для справедливості нагадаємо, що не одна SpaceX зробила жест доброї волі. У квітні Washington Post писала, що значну частину обладнання та витрати на доставку оплачує федеральний уряд США. Зокрема, американське агентство з міжнародного розвитку (USAID) офіційно повідомило, що поставило в Україну 5000 терміналів Starlink через партнерство зі SpaceX. Налагоджувати супутниковий зв'язок допомагали Франція, Польща та інші країни.

Про те, що SpaceX виходить із проєкту, стало відомо з публікації CNN, яка отримала лист від SpaceX на адресу Пентагона. Компанія просить Міноборони США взяти на себе фінансування військового використання Starlink і навіть підбила бюджет: понад 120 мільйонів доларів до кінця 2022 року та близько 400 мільйонів протягом 2023 року.

Довідка КП

Starlink – глобальна супутникова система, яка забезпечує доступ в інтернет навіть із найважче доступних місць.

Проект із 4000 супутників Ілон Маск представив у січні 2015 року під час відкриття дослідницького та виробничого центру компанії SpaceX у Редмонді (штат Вашингтон).

22 лютого 2018 року за допомогою ракети-носія Falcon 9 SpaceX вивела на орбіту два експериментальні супутники Tintin-A і Tintin-B. 15 листопада того ж року було затверджено заявку на запуск 7518 супутників V-діапазону на орбіти висотою 335—345 км. У березні 2020 року компанія отримала ліцензію на 1 млн терміналів користувача.

З березня 2022 року Starlink застосовується ЗСУ для зв'язку між підрозділами, наведення зброї, дронів та артилерії. Російська сторона спробувала електромагнітну атаку з метою глушення сигналу системи, але оновлення програмного забезпечення, яке SpaceX виконала наступного дня, продемонструвало марність зусиль.