1 червня
Завантажити ще

Іноземні політики про удар 10 жовтня: Це бридко і викликає огиду

Іноземні політики про удар 10 жовтня: Це бридко і викликає огиду
Фото: REUTERS/David W Cerny

Якщо хтось зі світових політиків до 10 жовтня обмежувався виразом глибокої стурбованості з приводу того, що відбувається в Україні, то вранці в понеділок у деяких занепокоєння змінилося цілеспрямованим рішенням допомагати нашій країні без зайвих слів. У всякому разі, це випливає із заяв чиновників, міністрів та глав держав. Не всіх, але багатьох.

Одні пішли в тінь, інші підбадьорили

Китай одним із перших відреагував на удари російських ракет по містах України з ранку 10 жовтня. Щоправда, як завжди, настільки коректно, що незрозуміло, кого він взагалі підтримує одночасно з вічним бажанням зберегти баланс вигод з усіх боків.

Виступаючи в понеділок на щоденному брифінгу Міністерства закордонних справ Китаю в Пекіні, офіційний представник МЗС Китаю Мао Нін заявила, що Китай прийняв до відома повідомлення як про вибух на Керченському мосту в суботу, так і завдані в понеділок удари по Києву.

- Ми сподіваємося, що всі сторони зможуть належним чином вирішити свої розбіжності через діалог та консультації. Китай також готовий продовжувати відігравати конструктивну роль у сприянні деескалації ситуації, - додала Мао, яку цитує CNN. Вона також заявила, що позиція Китаю щодо ситуації в Україні не змінилася – Піднебесна «завжди виступала за дотримання суверенітету та територіальної цілісності всіх країн».

Литва висловилася жорсткіше, коментуючи удар Росії. Прем'єр-міністр Латвії Криш'яніс Каріньш закликав лідерів ЄС скасувати всі туристичні візи для росіян і посилити санкція проти Росії та, зокрема, її президента Путіна. Латвія, поряд із Польщею, двома своїми балтійськими сусідами та Фінляндією закрилася для російських туристів і закликає решту країн ЄС зробити те саме — але поки що безуспішно.

Глибоко вражені

Одне з перших засудів дій Росії у понеділок прозвучало з вуст прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рюгге. На своїй сторінці в Twitter він назвав вчинок Путіна (йдеться про 83 випущені по Україні ракети, загибель мирного населення та руйнування критичної інфраструктури) «мерзким».

- Путін знову масово тероризує безневинне громадянське населення у Києві та інших українських містах. Нідерланди засуджують ці мерзенні вчинки. Путін, здається, не розуміє, що волю українського народу не зламати. Україна зберігає рішучість, і ми продовжимо підтримувати Україну, – гнівно написав Рюгге.

Засудження всього Євросоюзу не змусило на себе чекати, але було більш інтригуючим.

- Я глибоко вражений атаками Росії проти мирних жителів у Києві та інших містах України, - як під копірку з нідерландським прем'єром пише Високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель (на фото). – Таким діям немає місця у 21 столітті. Додаткова військова підтримка з боку ЄС вже в дорозі.

Якщо під «додатковою військовою підтримкою» мається на увазі те, про що Україна просила ЄС ще в лютому, то можна тільки порадіти, що знадобилося всього сім місяців і сотні загиблих, щоб Євросоюз нарешті перестав годувати нас обіцянками.

Звичайно, відразу ж хотілося б почути голос НАТО – і він не забарився. Генеральний секретар організації Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенбенг засудив російські «жахливі та невиборчі напади на громадянську інфраструктуру в Україні».

- НАТО продовжуватиме підтримувати мужній український народ у боротьбі з агресією Кремля стільки, скільки потрібно, - заявив Столтенберг у тому ж Twitter.

А от закрили б одразу небо – і всього цього можна було б уникнути… Принаймні світ не побачив би повторення Лондонського бліцу, але вже в Україні. Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив зі своїм британським колегою Джеймсом Клеверлі. (Нагадаємо, "Бліц" - бомбардування Великобританії німецькою авіацією з 7 вересня 1940 по 10 травня 1941 року. "Бліц" почався з бомбардування Лондона протягом 57 ночей поспіль).

- Клеверлі запевнив мене, що Великобританія зміцнить свою непохитну підтримку. Я наголосив, що нам потрібні системи ППО; Росія має бути визнана терористичною державою. Так само, як Великобританія витримала нацистський бліц, Україна витримає ракетний бліц Росії. Ніщо не зломить нас, – написав Кулеба на своїй офіційній сторінці.

Оплески Німеччини та Латвії

Бундесвер вирішив не витрачати час на висловлення занепокоєння та повідомив, що Німеччина постачає Україні першу з чотирьох систем ППО IRIS-T SLM.

- Нещодавні ракетні удари Росії по Києву та іншим містам показують, наскільки важливим є потенціал протиповітряної оборони для самооборони України, - сказано в повідомленні Міністерства оборони. Коротко та ясно, як постріл.

Європарламент в особі президента Роберти Мецоли повідомив, що все, що відбувається в Києві (удари по мешканцям та інфраструктурі), «викликає огиду».

- Це знову показує світові режим, з яким ми стикаємося: той, який вибирає цілі без розбору. Той, що обрушує жах і смерть на дітей. Це злочинно. Вони будуть притягнуті до відповідальності. Україна переможе. Європа не відвернеться, – заявила Мецола.

Вже не осуд, а інформування про відповідальність. Проміжний етап між докірливим похитуванням голови та постачанням додаткового озброєння. Такими, про які пише глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевич.

- Обстрілюючи Київ та Запоріжжя, Росія показує свою боягузливість та справжню природу терористичної держави, потрібні додаткові постачання зброї в Україну, щоб зупинити цю війну та Росію, - заявив міністр закордонних справ Латвії.

Войовничо налаштована і Чехія. На зустрічі з журналістами заступник глави чеського МЗС Ярослав Курфюст заявив, що Захід повинен зняти обмеження на постачання озброєння.

- Росія використовує терористичні методи... Настав час ще більшої підтримки України, - сказав Курфюст. Його колега, заступник міністра оборони Чехії Томаш Копечні на тій самій зустрічі наголосив, що ці обмеження взагалі не треба було запроваджувати із самого початку. Як і шукати дипломатичні відповіді на всі випадки збройної агресії Росії.

- Терористичні атаки не можуть бути покарані належним чином, тому що головні злочинці сидять у Кремлі та насолоджуються своїм життям. Тому ми серед тих, хто просуває ідею трибуналу щодо злочину агресії Росії, щоб покарати тих, хто відповідальний за це, а не лише тих, хто чинить злочини власноруч, - повідомив Томаш Курфюст.

Глави Молдови та Словаччини, Майя Санду та Зузана Чапутова також засудили дії Росії. Санду назвала удари по Україні варварством, Чапутова – виявом цинізму та слабкості. Президент Естонії Алар Каріс закликав усіх подумати про таке:

- Українські діти змушені спати, коли ракети б'ють по їхніх рідних містах. Їхні батьки не знають, чи буде у них сім'я та будинок на ранок. Київ та кілька інших міст зазнали атаки Росії рано вранці, - написав Каріс у своєму Twitter. До речі, наступного тижня парламент Естонії ухвалить рішення для визнання Росії державою-терористом.