2 жовтня
Завантажити ще

Політологи: коріння заяви Маска можна шукати у Китаї чи в оточенні Трампа

Політологи: коріння заяви Маска можна шукати у Китаї чи в оточенні Трампа
Фото: Автор Win McNamee/Getty Images

Ілон Маск шокував Україну своєю відверто проросійською заявою про те, що Київ має віддати Крим та Донбас Росії. Але, крім суті самої заяви, тривогу викликає і те, хто це сказав. Адже Ілон Маск не просто один із найбагатших людей планети, а ще й лідер громадських думок. Це успішний бізнесмен світового рівня, до позиції якого можуть прислухатись мільйонери. Для багатьох він приклад для наслідування.

Крім цього, Маск – представник бізнес-еліти Заходу, і його заяву може підтримати певна її частина. Адже не секрет, що війна в Україні та санкції проти Росії завдають шкоди та збитків не тільки Москві, а й західному бізнесу.

"КП в Україні" з'ясовувала в експертів, наскільки небезпечними для нас можуть бути такі заяви. Чи можуть, наприклад, слова Маска якось вплинути на думки людей у тій же Америці, Європі та змінити ставлення їхніх громадян до України?

Маск не знає всіх тонкощів російсько-українських відносин, але боїться ядерної війни

Володимир Фесенко, політолог:

- Заява Маска в чомусь показова. Це говорить про двоїстість реагування на війну в Україні у частини представників західних еліт. Вони не хочуть і бояться посилення війни, і це є головним мотивом заяви Маска. Особливо вони бояться ядерної війни. Чому саме зараз з'явилася ця заява? Якби цей «мирний план» з'явився у березні, це можна було б зрозуміти. Тоді усі шукали варіанти мирної угоди. Нині ситуація зовсім інша. І за успіхів української армії пропонувати Києву такий варіант припинення війни явно не має сенсу.

Тому може бути два пояснення вчинку Маска. Можливо, він справді настільки наляканий ядерною війною і метушливо намагається щось придумати, показуючи при цьому свою некомпетентність у процесах. Крім того, він у своєму «плані» згадав Хрущова, і це явно натякає на російський слід. Навряд чи Маск настільки обізнаний в українській та російській історії, щоб судити про те, кому належить Крим. Він не професійний політолог чи історик. І це говорить про те, що у його оточенні є люди з проросійськими наративами. Хтось йому цю ідею підкинув ззовні. До того ж, сам Маск вже спростував свій твіт і заявив, що повністю підтримує Україну. Він побачив реакцію в США і світі та «ввімкнув задню». І сама ця ситуація показала, що не варто перебільшувати значення висловлювань таких персонажів, як Ілон Маск.

Тарас Чорновіл, політичний оглядач:

- Якби ця заява була навесні, то це мало б якесь загрозливе для України значення. Але зараз ситуація на фронті в Україні настільки зламалася на нашу користь, що подібні висловлювання великої загрози не несуть, і це не вплине на громадську думку у світі.

Що ж до самої заяви, то, швидше за все, Ілон Маск потрапив під якісь емоції та страхи, наприклад, від ймовірності тієї самої ядерної війни. Буквально перед цим з'явилося повідомлення, що Росія має намір випробувати суперзброю – ядерну торпеду «Посейдон», яка може спричинити ядерне цунамі та змітати цілі мегаполіси. Можливо, він злякався цього. Тому нам не треба надмірно реагувати на ці слова. Заява незабаром забудеться. Тим більше, що вже ніхто у світі не має ілюзій щодо Путіна, крім Орбана, Лукашенка та Кім Че Іна.

Маск має 100 мільйонів передплатників, і він «ікона» сучасного світу

Тарас Загородній, політолог:

- Це неприємна для України заява ще й тому, що у Маска близько 100 мільйонів фоловерів у соцмережах, які дослухаються до його думки. І це було б ще небезпечніше для Києва, якби на Заході не було консенсусу щодо підтримки України. А такий консенсус у суспільстві в Америці є. І якби українська армія не демонструвала б успіхів. А зараз така заява не зупинить ні нашу армію, ні західну військову та фінансову допомогу нам.

Чому Маск зробив таку заяву? Тут може бути кілька причин. Наприклад, він хоче зайти на китайський ринок і говорить про те, що підходить Пекіну – слова про закінчення війни в Україні. Друге – це може бути підготовка до проміжних виборів до Конгресу. Маск - трампіст, він входив до ради підприємців при Трампі і працює на інтереси Республіканської партії. Крім цього, не варто забувати, що вплив Росії в Силіконовій долині, де знаходиться офіс Маска, також великий. Ну і не варто забувати, що він – любитель хайпа.

Руслан Бортник, політолог:

- Безперечно, що Маск впливає на громадську думку на Заході. Він «ікона» ліберально-технологічного процесу. І його заяви, безумовно, впливають на уми молодого та середнього покоління. Крім цього, Маск висловлює настрої певних кіл Заходу, бізнесу, які сьогодні стурбовані тим, що російсько-українська війна може призвести до деглобалізації у світі, зруйнує сучасний ліберально-технологічний процес. І навряд чи хтось міг би змусити Маску дати такі заяви проти його волі. Він висловлює настрій певної частини світових ліберальних еліт.

І слова Маска можуть дуже серйозно вплинути на громадську думку Заходу та перебіг політичної дискусії щодо України та Росії. Зараз Маск виступає своєрідним криголамом у процесах, які не під силу зрушити з місця ні Папі Римському, ні Реджепу Ердогану. Тобто це спроба підштовхнути Україну та Росію до перемовин.