Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Євродепутати презентували бачення процесу реконструкції України (відео)

Євродепутати презентували бачення процесу реконструкції України (відео)

Під час пресконференції в інформаційному агентстві Guildhall «Роль ЄС у процесі реконструкції України» депутати Європейського парламенту Віола фон Крамон-Таубадель (Німеччина) та Андрюс Кубілюс (Литва) представили бачення старту процесу реконструкції України, озвучивши ключові виклики, які необхідно вирішити до його початку.

Європарламентар, експрем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс зазначив, що основними питаннями є координація процесу реконструкції між ЄС, США та Україною, визначення джерел фінансування реконструкції України, зокрема законодавчий механізм для використання заморожених у ЄС коштів РФ, а також визначення механізму фінансування. За його словами, в ЄС розглядається сценарій створення певного Фонду відновлення за аналогією з тим, який використовує ЄС для боротьби з наслідками пандемії.

«Важливе питання – сума коштів, і хоча є різниця у її оцінках, йдеться однозначно про великі гроші. У ЄС було озвучено цифру 750 мільярдів (євро. – Ред.), наразі є цифра 350 мільярдів. Я вважаю, що поточна цифра буде збільшена, оскільки йдеться про величезні збитки, завдані Україні», - заявив політик.

«Наступне питання – звідки буде взято ці гроші. І це, я вважаю, дуже серйозне питання. Я не сумніваюся, що Росія програє війну, але маю сумніви щодо їхньої готовності до виплати репарацій та компенсації збитків. Перше джерело - заморожені російські кошти, кошти Центрального банку РФ та кошти олігархів. Тут стоїть питання законодавчого врегулювання конфіскації та питання того, як не дозволити їм, олігархам та уряду РФ, ініціювати судові процеси з цього питання, і це потрібно вирішити», - заявив політик.

Андрюс Кубілюс вважає, що ЄС варто вивчити досвід Канади, яка ухвалила спеціальне законодавство, що дозволяє конфісковувати та використовувати заморожені російські активи.

Він також зазначив, що окремо в ЄС розглядається сценарій створення трастового фонду, до якого зможуть внести кошти всі сторони, зокрема донори та країни-члени Європейського Союзу. Крім того, за словами євродепутата, Європейська комісія розглядає варіант створення аналога Фонду відновлення, який було відкрито у ЄС для боротьби з наслідками пандемії, у рамках роботи якого використовуються кредитні кошти.

У свою чергу депутат Європейського парламенту від Німеччини Віола фон Крамон-Таубадель заявила, що важливим є питання цільового використання наданих коштів для уникнення корупції. Політик також заявила, що сценарій створення фонду є одним із пріоритетних. За її словами, більшість коштів буде надано у вигляді кредитів, але також будуть і гранти.

«Крім усіх наших зусиль для забезпечення Україні необхідних для відновлення коштів ми працюємо також над створенням організаційної структури, яка гарантуватиме, що кошти будуть сконцентровані там, де вони мають бути, а не в руках кількох людей», - заявила політик.

«Один із сценаріїв – створення певної "парасольки», фонду, до якого зможе вкласти кошти Європейська комісія, попередньо позичивши їх. Частина коштів будуть надані у вигляді грантів, більшість - у вигляді позик. У нас є країни, які стурбовані тим, що Україна не зможе повернути ці кошти, що стане серйозним викликом для ринку в цілому. Наразі йде опрацювання та комбінування різних сценаріїв, але рішення ще не прийняте», - заявила вона.

«Я вважаю, що основним каналом грошових надходжень під час фінансування відновлення України будуть існуючі децентралізовані структури на місцях, місцеві ради, адміністрації тощо. Також одержувачами виступатимуть представники недержавного сектора, які вже нині залучені до допомоги Україні, – це приватні донори, представники діаспори тощо. Наше основне завдання – скоординувати та вдосконалити увесь цей процес, налаштувати оперативний моніторинг того, що відбувається», - підсумувала Віола фон Крамон-Таубадель.

Європарламентар зазначила, що для підтримки роботи української економіки недостатньо просто проводити фінансові вливання у розмірі 5 мільярдів євро щомісяця, а потрібно працювати над стратегічними рішеннями. Віола фон Крамон також заявила, що пропозиції України, озвучені на конференції з відновлення в швейцарському Лугано, необхідно доопрацювати на предмет змістовності та участі у розробці всіх учасників як у неурядовому, так і в державному секторах.

Читайте також: У Європарламенті закликають прискорити процес постачання озброєнь Україні.