Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

Україна підтримає пропозицію МАГАТЕ, якщо йдеться про демілітаризацію ЗАЕС

Україна підтримає пропозицію МАГАТЕ, якщо йдеться про демілітаризацію ЗАЕС

Голова держави Володимир Зеленський відповів на пропозицію Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про створення зони захисту та ядерної безпеки на території Запорізької атомної електростанції. За його словами, Київ погодиться у тому випадку, якщо йдеться про демілітаризацію об'єкта. Про це президент заявив у своєму традиційному вечірньому зверненні.

- Щодо пропозиції генерального директора МАГАТЕ Гроссі створити зону захисту на станції, то треба дивитися на конкретний зміст такого інструменту: що саме може бути захистом? Якщо зміст цієї пропозиції полягає в демілітаризації території АЕС – а це логічно, бо саме російська військова присутність поставила Запорізьку станцію на межу радіаційної катастрофи, то ми можемо підтримати таку демілітаризовану зону захисту, – заявив Зеленський.

Як зазначив президент, у підсумковому звіті місії МАГАТЕ йдеться про присутність російської військової техніки на території ЗАЕС та тиск на українських атомників з боку росіян. На його думку, це "хороший сигнал". Водночас Зеленський вважає, що сучасні міжнародні організації потребують ширшого мандату для своїх дій.

- Я вважаю, що світ не просто заслуговує, а потребує того, щоб представники МАГАТЕ змусили Росію до демілітаризації території АЕС та повернення повного контролю над нею Україні. Якщо Росія поставила мир на межу радіаційної катастрофи, значить, у світу мають бути відповідні засоби, щоб поставити Росію в умови, коли держава-терорист буде змушена припинити терор, - наголосив він.

ПРО ЩО МОВА?

Місія МАГАТЕ відвідала Запорізьку АЕС 1 вересня. Того дня росіяни влаштували обстріл Енергодару, але це не стало на заваді експертам. За кілька годин гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі залишив територію ЗАЕС, разом із ним виїхала більша частина складу делегації. Наразі там зберігають постійну присутність двоє представників МАГАТЕ.

7 вересня у МАГАТЕ оприлюднили свої висновки за підсумками візиту на ЗАЕС. У звіті фахівці опублікували сім основних рекомендацій щодо безпеки. Серед них – пропозиція до України та Росії щодо створення зони захисту та ядерної безпеки на території Запорізької атомної електростанції.