24 листопада
Завантажити ще

Не допустити радіоактивної катастрофи: три завдання місії МАГАТЕ

Не допустити радіоактивної катастрофи: три завдання місії МАГАТЕ
Фото: REUTERS

Місія МАГАТЕ прибула до Києва, щоб потім вирушити на захоплену рашистами Запорізьку АЕС. До складу місії увійшли 14 міжнародних експертів, а очолив її гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Члени місії на місці будуть розбиратися з рівнем загрози, яка виникла на «атомці» під «керівництвом» росіян.

- Ми маємо забезпечити безпеку найбільшого в Україні та Європі ядерного об'єкту. Пишаюся тим, що очолив цю місію, – зазначив сам Гроссі. Як повідомляє The Wall Street Journal, місія МАГАТЕ на ЗАЕС розпочнеться 31 серпня і триватиме чотири дні.

Чим займатиметься місія

Речник МЗС України Олег Ніколенко розповів, що місія МАГАТЕ зосередиться на трьох завданнях: фізичний захист, ядерна безпека та гарантії нерозповсюдження ядерних матеріалів.

- Позиція України чітка: окупація Запорізької АЕС з боку російських військ і завезення на її територію великої кількості військової техніки та боєприпасів у порушення всіх міжнародних правил наражають атомну станцію на екстремальну небезпеку, зокрема, провокують ядерний інцидент, - зазначив Олег Ніколенко.

За словами Едвіна Лаймана, експерта з ядерної енергетики, візит представників МАГАТЕ дозволить членам місії перевірити стан усіх аварійних систем, а також оцінити запас дизельного палива та вжити заходів для його поповнення.

А Морган Ліббі, який раніше працював на МАГАТЕ, підкреслив, що нинішня місія на ЗАЕС є найважливішою з 1986 року, коли сталася катастрофа на Чорнобильській АЕС. "Все інше блідне у порівнянні", - сказав він.

Хто входить до складу місії

За даними The New York Times, до складу місії МАГАТЕ входять експерти з Польщі та Литви, яких Україна вважає дружніми, а також представники Сербії та Китаю, до яких Україна ставиться з великою підозрою через їхні дружні відносини з Росією. Інші члени представляють країни, які переважно стояли осторонь війни в Україні або підтримували зв'язки з Кремлем. До них відносяться Албанія, Франція, Італія, Йорданія, Мексика та Північна Македонія.

Ані Сполучені Штати, ані Велика Британія, яких Росія вважає несправедливо упередженими через їхню рішучу підтримку України, не представлені. Проте Білий дім підтримує місію експертів МАГАТЕ на ЗАЕС, а також закликає Москву забезпечити безпечний та безперешкодний доступ на атомний об'єкт незалежним інспекторам.

Водночас США закликають тимчасово заглушити реактори Запорізької атомної електростанції в Енергодарі. Як заявив речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі, контрольована зупинка реакторів Запорізької АЕС буде найбезпечнішим і найменш ризикованим рішенням у короткостроковій перспективі.

Чого чекає Україна від місії

Глава МЗС Дмитро Кулеба пояснив, на що Україна очікує від місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС.

- Чіткої заяви про факти порушення всіх ядерних протоколів безпеки. Ми знаємо, що Росія поставила не лише Україну, але й увесь світ під ризик ядерного інциденту. Міжнародна спільнота має бути об'єднана однією вимогою – виведення російських військ із ЗАЕС, – сказав Кулеба.

Росія має негайно демілітаризувати об'єкт, вивести військові підрозділи, техніку та працівників «Росатому» й повернути контроль над ЗАЕС уряду України. У МЗС розраховують, що МАГАТЕ відіграє важливу роль у досягненні цієї мети.

Нагадаємо, що Росія використовує Запорізьку АЕС для прикриття своєї військової техніки, оскільки ЗСУ не можуть відкрити вогонь у відповідь в районі електростанції, а також для тиску на Україну та світ, загрожуючи ядерною катастрофою. Росіяни навіть замінували станцію та погрожують її підірвати. Головне управління розвідки Міноборони України підтверджує, що загарбники планують теракт на ЗАЕС.

А 25 серпня вперше в історії відбулося повне відключення ЗАЕС від енергомережі. Мер Енергодару Дмитро Орлов повідомив, що це сталося після російського обстрілу. Пізніше у МАГАТЕ повідомили, що ЗАЕС відновила з'єднання четвертої лінії зв'язку з енергосистемою України, але всі шість енергоблоків відключено.

Світова преса: Світ сподівається, що ця поїздка допоможе уникнути радіоактивної катастрофи

World-nuclear-news:

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі заявив, що присутність його співробітників на Запорізькій атомній електростанції в Україні потрібна для стабілізації ситуації з ядерною безпекою.

- Ця місія відіграє вирішальну роль у сприянні стабілізації ситуації з ядерною безпекою та фізичною безпекою, як це було в останні місяці на Чорнобильській АЕС та в інших місцях в Україні, куди ми також доставили обладнання для ядерної безпеки та захисту, яке є терміново необхідним, - заявив він.

ABCnews:

Група ООН зі спостереження за ядерною безпекою відправила термінову місію із захисту окупованої Росією Запорізької атомної електростанції, яка перебуває під загрозою зникнення і знаходиться у центрі бойових дій в Україні. Світ сподівається, що ця довгоочікувана поїздка допоможе уникнути радіоактивної катастрофи.

МАГАТЕ заявило, що його група «вживе термінових заходів щодо забезпечення гарантій», оцінить збитки, визначить функціональність систем безпеки та захисту станції й оцінить умови роботи персоналу диспетчерської.

CNN:

Члени Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) їдуть на Запорізьку електростанцію, що утримується Росією, оскільки міська влада надала жителям таблетки йоду через побоювання з приводу можливої ​​ядерної аварії.

Україна звинувачує Росію у використанні АЕС як прикриття для нападу, знаючи, що Україна не може відкрити вогонь у відповідь, не ризикуючи вразити один із шести реакторів станції.

Le Monde:

Місія МАГАТЕ пролила промінь надії на протистояння навколо обложеної Запорізької атомної електростанції. Україна стверджує, що Росія, по суті, тримає завод у заручниках, зберігає там зброю та здійснює атаки навколо нього. Агентство з атомної енергії України намалювало картину загрози, опублікувавши карту, на якій прогнозувалося, де може поширюватися радіація від Запорізької АЕС, яку російські війська контролюють невдовзі після початку війни.

Довідка Коротко про

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) – це міжнародна організація для розвитку співробітництва у сфері мирного використання атомної енергії. Заснована у 1957 році. Штаб-квартира розташована у Відні (Австрія). Агентство було створено як незалежну міжурядову організацію в системі ООН. У МАГАТЕ входить 173 держави.

Мета роботи цього агентства в будь-якій країні – перевірка того, що роботи у мирній ядерній галузі не перемикаються на військові цілі. МАГАТЕ – суто технічний орган. Воно не дає політичної оцінки діяльності тієї чи іншої держави. МАГАТЕ немає права будувати припущення, оскільки працює лише з готівковими фактами, грунтуючи свої висновки винятково на відчутному результаті інспекцій.

Система гарантій МАГАТЕ не може фізично перешкодити переключенню ядерного матеріалу з мирних цілей на військові, лише констатує це. При цьому висновки агентства відрізняються крайньою обережністю та коректністю.

МАГАТЕ розробило засоби аналізу та оцінки безпеки, серед яких є саме Система звітів щодо інцидентів на АЕС та Міжнародна шкала ядерних подій, яка дозволяє оцінити ступінь важливості подій на ядерних об'єктах з точки зору ядерної безпеки.