24 листопада
Завантажити ще

Санкції, зброя, деокупація: про що говорили світові лідери на Кримській платформі

Санкції, зброя, деокупація: про що говорили світові лідери на Кримській платформі

У Києві відбувся другий саміт Кримської платформи, який цьогоріч через війну проходить здебільшого у онлайн-форматі. Зі світових лідерів до Києва приїхав президент Польщі Анджей Дуда.

У саміті взяли участь представники понад 60 іноземних держав і міжнародних організацій, у тому числі країни Африки, Південної Америки та Азії. Головна тема саміту - деокупація Криму. "З Криму все почалося, Кримом і має закінчитися", - заявив президент України Володимир Зеленський. Ми зібрали головні заяви світових лідерів на саміті. 

Ентоні Блінкен, державний секретар США: В окупованому Криму ми бачимо проєкт для повномасштабного вторгнення

- В окупованому Криму ми бачимо проєкт для подальшого повномасштабного вторгнення президента Путіна в Україну 24 лютого. Ми бачимо це в необраних маріонетках, яких Кремль призначає в захоплених українських містах, щоб спробувати нав’язати політику Москви, як це було в Криму. Ми бачимо це в незаконних “референдумах”, які Кремль організовує в регіонах, які він контролює, щоб спробувати легітимізувати свою окупацію, як це було в Криму. І ми бачимо це у звірствах і репресіях російських військ на окупованих територіях: позасудові страти, насильницькі зникнення, тортури, зґвалтування та фільтраційні операції, які побачив світ у Бучі та Ірпені, частину з них ми бачили і досі бачимо у Криму.

Понад 40 судових переслідувань у Криму задокументовано ООН у період з лютого по травень цього року проти людей, які критикували повномасштабне вторгнення Кремля до України. Однією з визнаних винною виявилася 70-річна жінка. Її “злочином” було несення квітів і плакату “Ні війні” до пам’ятника відомому українському поету Тарасові Шевченку.

Гудні Торлаціус Йоханнессон, президент Ісландії: Ми благословенні, бо не маємо збройних сил і знаходимося в океані

- Уряд Ісландії підтримує ООН та інші міжнародні організації шляхом надання гуманітарної допомоги українцям. Більше того, Ісландія прихистила біженців з України. Ми благословенні з багатьох причин. Ми не маємо збройних сил. Ми знаходимося в океані. У нас немає сусідів, які погрожують нам. Водночас з історії ми знаємо, що наша безпека залежить від безпеки інших. Російська агресія проти України впливатиме на решту країн. Я захоплюєюся лідерством та мужністю Володимира Зеленського в ці складні часи, який закликав працювати над потужним міжнародним порядком, над демократією та верховенством права.

Мая Санду, президент Молдови: Україна боронить цілий світ

- Міжнародний устрій працює тільки тоді, коли він опирається на правила, непорушність кордонів, незастосування сили, невтручання у внутрішні справи, повагу до людських прав, економічний розвиток. Через 6 місяців світ переконався, що всі ці правила вже давно порушені. Ця війна принесла невимовні страждання українському народові та підірвала міжнародні права. Я була на Київщині й бачила міста, які зрівняли із землею, це невимовна трагедія для мільйонів родин, це реальність та справжність безжальної війни. Ці страждання виходять далеко за межі України, і моя країна не виняток. Ми не можемо будувати регіональну безпеку без правил у світі. Жодна країна ніколи не буде почуватися безпечно за таких умов. Світ має покласти край цій агресії. Наразі ж Україна захищає цілий світ!

Президент Литви Гітанас Наусєда: Крим має перетворитися на місце, де зупиниться війна

- Ця Платформа має надважливе значення. Це те місце, в якому ми говоримо про російське вторгнення, яке почалося ще 8 років тому в Криму. Ми маємо засуджувати те, в чому ми бачимо чимало порушень. Адже навіть зараз незаконно окупований Крим використовується як плацдарм для вчинення воєнних злочинів проти України. І активісти, і кримськотатарське населення страждають від цієї окупації.

Крим має перетворитися на те місце, де зупиниться ця війна, де закінчаться подальші атаки проти українського народу. Крим має повернутися до України, якій він належить. І всі ті, хто був ув'язнений під час окупації, мають бути звільнені. В іншому випадку ніхто, навіть РФ не може гарантувати безпеки окупаційним військам.

Антоніу Гутерреш, Генеральний секретар ООН: Територія держави не може бути об’єктом зазіхань в результаті погроз та застосування сили

- Організація Об’єднаних Націй вкотре підтверджує відданість та підтримку суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Під час нещодавнього візиту до України я домовився з президентом Зеленським про висловлення позиції ООН про статус Криму та Севастополя у складі України та підтвердив, що ООН керується Резолюцією Генасамблеї 68-262 “Про територіальну цілісність України". Територія держави не може бути об’єктом зазіхань в результаті погроз та застосування сили.

Анджей Дуда, президент Польщі: У 2014 році я думав, що Україна втратила Крим назавжди

- Польща – це ваш тил, ваша домівка, це родина для всіх ваших біженців, що мусять тікати від війни і мають тимчасову домівку в Польщі. У нас немає суперечок з цього приводу. Всі, хто перебував на цій посаді до мене, сказали б те саме. Всі президенти Польщі кажуть вам: «Ми з вами, ми на вашому боці». 

Крим – це Україна. Як Гданськ чи Люблін є частиною Польщі, так і Крим є і буде частиною України. Я особисто не бував в Криму, але польський і литовський поет Адам Міцкевич писав про півострів як про чарівне місце. У його віршах Крим був такий близький до Польщі, що я думав, що завжди зможу простягнути руку і доторкнутися до Криму. З 2014 року я почав думати, що в мене не буде такої можливості, що Україна втратила Крим назавжди. Але 2022 року все ж таки я почав вірити, що побачу український Крим. Я вірю, пане Володимире, що ви мені покажете Крим. 

Еммануель Макрон, президент Франції: Війна Росії проти України стосується всіх країн світу

- Рік тому ми збиралися і засудили анексію Криму. Україна обрала шлях дипломатії, тоді як Росія обрала шлях війни. І знову вкотре порушила основи міжнародного права - розпочала повномасштабне вторгнення 24 лютого. Франція, ЄС та інші союзники будуть підтримувати Україну й український народ у боротьбі проти агресора і надалі. Наша рішучість незмінна. Ми готові продовжувати наші зусилля у довгостроковій перспективі. 

Війна РФ проти України стосується всіх країн світу, бо пов'язана з дестабілізацією міжнародного права, міжнародного порядку, має гуманітарні наслідки та наслідки в енергетичній та продовольчій сферах. Все це наслідки вибору, який зробила Росія. Вибору атакувати Україну 24 лютого. Росія відійшла від принципів міжнародного права, порушила їх, і ми вважаємо це слабкістю. Я вкотре закликаю Росію припинити воєнні дії, вивести війська з території України.

Олаф Шольц, канцлер Німеччини: Україна відмовилася підкоритися праву сильного

- Міжнародна спільнота ніколи не прийме російську незаконну імперіалістичну анексію української території. Ми засуджуємо спроби Росії насильно інтегрувати частини українських територій. Наше послання є чітким: будь-які ганебні референдуми та інші намагання змінити статус частин української території ніколи не будуть визнані. Такі кроки унеможливлять будь-які переговори.

Російська неспровокована та невиправдана, агресивна війна проти України зіткнулася з сильним спротивом українського народу, рішучість та мужність якого викликають повагу в усьому світі. Україна відмовилася підкоритися праву сильного, ситуації, коли великі держави можуть «проковтнути» менші, коли захочуть.

Єнс Столтенберг, Генсек НАТО: Зима буде важка. Війна йде на виснаження

- Вісім років тому Росія незаконно захопила Крим, перетворивши його на один із найбільш мілітаризованих районів планети. Він став плацдармом для повномасштабного нападу на Україну шість місяців тому. Українці показали, що можуть захищати та відвойовувати свою територію. Я постійно звʼязуюсь з лідерами країн для того, щоб вони надавали більше військового обладнання, більше боєприпасів і якнайшвидше.

Зима буде важкою. Війна йде на виснаження. Це боротьба волі та боротьба логістики. Ми маємо далі підтримувати Україну, щоб вона могла перемогти. Потужна вільна незалежна Україна — запорука євроатлантичної безпеки.

Алар Каріс, президент Естонії: Кожен російський громадянин повинен відчути наслідки цієї війни

- Нам треба забезпечити правосуддя для того, щоб усі, хто має відношення до злочинів в Україні, відповіли. Ми маємо створити окремий міжнародний суд для цього. Необхідно відновити повагу до міжнародного права. Треба прискорити надання військової допомоги Україні для забезпечення звільнення територій. Ми пропонуємо запровадити жорсткіші санкції. Оскільки Росія припинить цю війну, тільки коли відчує реальні наслідки. Кожен російський громадянин має відчути наслідки цієї війни.

Борут Пахор, президент Словенії: Євроінтеграція України посилить безпеку на континенті

- Ви, українці, захисники міжнародних цінностей, свободи та демократії. Усі воєнні злочини мають бути належним чином розслідувані. А ті, хто винен у їхньому скоєнні, мають бути притягнуті до відповідальності.

Ми маємо розуміти що війна в Україні має безпосередній вплив на безпеку Європи та зокрема на західні балканські країни. У нас є інструмент для посилення безпеки — це процес розширення. Я вітаю рішення про надання Україні статусу кандидата. І бажаю аналогічного рішення для Боснії та Герцоговини.

Маріо Драґі, прем’єр-міністр Італії: Боротьба за звільнення Криму – це частина бою за звільнення України

- У лютому російські війська використали Крим як плацдарм для нападу на регіони півдня України включно з Херсоном. Вони продовжують використовувати Крим для військового тиску на інші території, зокрема на портові міста Миколаїв та Одесу. Світ не має закривати очі на те, як Росія намагається захопити ще більше українських територій. Росія повинна припинити свою незаконну окупацію, свої жорстокі напади на цивільних осіб. Боротьба за звільнення Криму – це частина бою за звільнення України. 

Кішіда Фуміо, прем'єр-міністр Японії: Я народився в Хіросімі і ніколи не потерплю застосування або загрозу застосування ядерної зброї

- Як прем’єр-міністр, який народився у Хіросімі, я ніколи не потерплю застосування або загрозу застосування ядерної зброї. Японія запровадила суворі санкції проти Росії, надала підтримку Україні, гуманітарну допомогу, фінансову допомогу, оборонне обладнання та допомогу з перевезення гуманітарних вантажів. Як лідер країни-єдиного члена G7 в Азії, я говорив з регіональними лідерами, такими як Індія та країни Південно-Східної Азії. В наших промовах ми дійшли згоди щодо важливості дотримання принципів, ухвалених міжнародною спільнотою.

Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії: Окупація Криму Росією — це реакція на Революцію Гідності

- Окупація Криму Росією — це була реакція на Революцію Гідності, в якій хоробрі українці вимагали право обирати демократію, справедливість та своє майбутнє, пов'язане з Європою. З того часу Крим використовувався не тільки як військова база, але й для випробування жорстоких методів, які Росія використовує на інших окупованих територіях. Ми ніколи не визнаємо незаконну анексію Криму з боку Російської Федерації. В Європейському Союзі надзвичайно занепокоєні порушенням прав людини в Криму: зникненнями, тортурами, вбивствами, переслідуванням кримськотатарського народу, залякуванням та ув'язненням журналістів, а також правозахисників.

Ми об’єдналися вдруге на Кримській платформі. Адже важливо стояти разом на захисті спільних цінностей, і я впевнена, що ми зможемо сформувати наше спільне майбутнє. Для мене честь долучитися до спільної декларації по завершенню цього саміту. Я хотіла б підкреслити, що ми продовжуємо підтримку вашої територіальної цілісності, суверенітету, а також стратегії деокупації. Крим — це Україна.

Саломе Зурабішвілі, президент Грузії: Ми дуже добре знаємо, що це означає, коли територія твоєї країни піддається загрозі вторгнення

- 24 серпня, у День незалежності України, минає рівно півроку від початку повномасштабного вторгнення російських військ. Це не простий збіг цих дат. Ми всі знаємо, що російська агресія почалася не у лютому. Вона почалася з Криму. І все це нагадує нам, що ці виклики та загрози безпеці, ця агресія дійсно пов’язані із цим. І, на жаль, у Грузії ми чудово розуміємо це, бо агресія Кремля проти мирних країн наслідує ту саму тактику, яку використовували вони в минулому. Ми дуже добре знаємо, що це означає, коли територія твоєї країни піддається загрозі вторгнення.

Реджеп Тайїп Ердоган, президент Туреччини: Завершення війни дозволить зітхнути з полегшенням всьому світові

- Війна, яка триває з 24 лютого, має завершитися миром на основі територіальної цілісності та суверенітету України. Завершення війни та відновлення миру і стабільності у Чорноморському басейні дозволить зітхнути з полегшенням не тільки регіону, а й всьому світові. Кримські татари, які зазнали великих страждань за всю історію, борються за мирне життя на своїй батьківщині.