Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

Чому українських біженців не пускають назад до Польщі

Чому українських біженців не пускають назад до Польщі
Фото: twitter.com/straz_graniczna

Ті, хто виїхали до Польщі у перші дні вторгнення Росії до України, давно вже перевищили дозволені 90 днів перебування у цій країні. Теоретично ці люди – порушники безвізового режиму. І якщо виникне потреба на якийсь час повернутися в Україну, є небезпека, що їх назад не пустять польські прикордонники.

Подібні історії розбурхують соцмережі, хоча офіційні органи Варшави запевняють - вказівки не пропускати біженців, які бажають повторно в'їхати в Польщу з безвізом, немає.

За роз'ясненнями «КП в Україні» звернулася до співробітників «Українського дому у Варшаві» та Польської прикордонної служби.

Офіційної заборони немає

– Що зараз відбувається на кордоні?

- За словами прикордонників, якщо людина виїжджає до України, але планує повернутися, у неї має бути або віза, або Karta pоbytu, або 90 днів безвізу в запасі.

Хоча Міністерство закордонних справ Польщі повідомляло, що людина, яка має тимчасовий захист на території РП (PESEL зі статусом UKR. – Авт.), має право вільно виїжджати та в'їжджати в країну – на практиці все складніше. Рішення впускати людину чи ні залишається за прикордонною службою.

- Отже, спеціального окремого розпорядження немає?

– Офіційної заборони на повторний візит українців до Польщі немає. Міністерство закордонних справ Польщі стверджує: прикордонники мають впустити українців, котрі повторно повертаються до країни. Але, на жаль, прикордонна служба не дуже охоче дотримується цих порад.

Якщо прикордонники вирішили, що вони не хочуть знову впускати людину, то тут нічого не вдієш. Ми не знаємо, що вони бачать по базі, але рішення щодо цього питання – за ними. Якоїсь чіткої прозорої системи ми не бачимо: одну людину, яка переходить кордон після закінчення 90 днів і має тимчасовий захист на території Польщі, можуть впустити, а іншу – ні.

- І що робити, якщо тебе не пускають назад?

- Дехто чекає на нову зміну в прикордонній службі або виїжджає через інші пункти пропуску. Але краще не ризикувати. Якщо людина поїде до України, немає гарантії, що її впустять назад. В цьому випадку доведеться провести 3 місяці на території України до оновлення безвізу - тільки тоді з'явиться можливість в'їхати. Однак у цьому випадку людина втратить тимчасовий захист на території Польщі, оскільки не її буде більше 30 днів.

Навіть PESEL не дає гарантій

– А хіба PESEL не дає жодних гарантій на повернення?

- На жаль, не дає. У Німеччині та Італії дають «пластик» - посвідку на проживання, з яким можна вільно виїжджати та в'їжджати до ЄС. У Польщі видають лише PESEL – він не є відповідним документом для переміщень.

Також потрібно мати на увазі – якщо переселенець 30 днів перебував за межами Польщі, його статус автоматично змінюється з UKR на неєвропейський.

- Якщо людину не впустили до Польщі, вона 90 днів провела в Україні в очікуванні оновлення безвізу, а після повернулася - чи зможе вона оновити PESEL зі статусом UKR?

– Це рішення прийматимуть у «Ужонді» (орган муніципального управління. – Авт.): саме вони оновлюють статус.

- Люди, які їдуть до Польщі вперше, як і раніше, можуть в'їхати за внутрішніми паспортами?

- Знову ж таки, це рішення приймають прикордонники. З великою ймовірністю вони запитають, з якого регіону їде переселенець. Якщо спокійного, потрібен біометричний паспорт. Якщо людина перебувала в зоні активних бойових дій, є ймовірність, що її пропустять за внутрішнім паспортом.

- А чи можливо, як і раніше, вивозити дітей без дозволу батька?

- Дозвіл батька дитини вимагає українська сторона, не поляки, вона дуже бажана.

Офіційно

Відокремлюють біженців від туристів

Коментар польських прикордонників ще раз підтверджує необхідність на українсько-польському кордоні заявляти про наміри виїхати до Польщі, щоб урятуватися від війни.

«Відповідно до ст. 2 пункт 1 Закону про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї держави, перебування всіх громадян України, які законно в'їхали на територію Республіки Польща у зв'язку з бойовими діями в Україні з 24 лютого 2022 року та заявили про свій намір залишитися в Польщі, вважається законним протягом 18 місяців із 24 лютого 2022 року. Отримання громадянами України дозволу на в'їзд на територію Республіки Польща з особливих причин жодним чином не обмежує їхнє право на повернення в Україну.

Щоразу при прикордонному контролі перевіряються умови в'їзду іноземця на територію Польщі, зокрема досліджуються обставини, пов'язані із застосуванням підстав для дозволу на в'їзд в особливому порядку. Рішення про отримання дозволу приймається у кожному конкретному випадку.

Співробітники прикордонної служби перевіряють, чи відповідає особа умовам в'їзду (включаючи, зокрема, наявність паспорта, візи, якщо потрібно, виправдовує мету та умови запланованого перебування та має достатні засоби для існування).

Громадяни України, які відповідають умовам в'їзду, можуть повторно в'їхати до Польщі.

Якщо хтось не евакуюється з України і його в'їзд на територію Польщі не пов'язаний із військовими діями, що проводяться на території цієї країни, а є регулярним прикордонним рухом, він підлягає прикордонному контролю відповідно до правил Шенгенського прикордонного кодексу та повинен мати усі проїзні документи. Тоді в ситуації, коли іноземець використав дозволений термін перебування на підставі своєї посвідки на проживання та не заявляє про в'їзд у зв'язку з військовими діями, що ведуться на території України, немає правових підстав для дозволу його в'їзду».

ВАЖЛИВО!
  • PESEL надає українським біженцям право перебувати в Польщі, проте не є документом, що дає право на проживання в РП та не є аналогом візи чи karta pobytu, що дає право на повернення до Польщі.
  • За законом, українці, які оформили тимчасовий захист у Польщі, можуть виїжджати та повертатися до Польщі. Позбавити цього права, а також статусу UKR може виїзд до України на строк від 1 місяця та більше. Однак на практиці проблеми можуть виникнути навіть після кількох годин виїзду за кордон.
  • Якщо ви поїхали з Польщі та повертаєтеся назад, постарайтеся взяти документи, які зможуть обґрунтувати причину вашого повернення в Україну.
  • При перетині кордону з Польщею необхідно повідомляти прикордоннику, що мета вашої подорожі – захист у зв'язку з війною в Україні. Якщо ви отримували захист раніше, наполягайте, що їдете через війну.
  • Останні зміни в польському законодавстві дають змогу відновити статус PESEL UKR, навіть якщо людина повернеться до Польщі після виїзду в Україну більш ніж на 30 днів. Причина повернення має бути обґрунтованою – це активні бойові дії за місцем проживання.
  • Рішення щодо можливості повернення залишається за прикордонною службою. Якщо ви отримали відмову – спробуйте перетнути кордон через інший пункт пропуску, підготувавши всі документи.
  • Якщо вам потрібно повернутися додому, а 90 днів вичерпано, необхідно провести за межами Шенгенської зони 90 днів або оформити візу типу D.