Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Зустріч у Тегерані: Путін приїхав за іранськими дронами, а Ердоган – за українським зерном

Зустріч у Тегерані: Путін приїхав за іранськими дронами, а Ердоган – за українським зерном
Фото: REUTERS/Олексій Дружинін/Sputnik/Кремль

Президент Росії Володимир Путін 19 липня прибув до Ірану, де проводить переговори зі своїми іранським і турецьким колегами Ебрахімом Раїсі та Реджепом Ердоганом. Вони обговорять ситуацію в Сирії, оскільки всі три країни залучені до громадянського конфлікту у ній. Крім цього, Deutsche Welle повідомляє, що зустріч Путіна та Раїсі має велике символічне значення. Вона дозволить Росії та Ірану, які перебувають під жорсткими західними санкціями, наголосити на своїй військовій та економічній співпраці й продемонструвати світові, що вони не перебувають в ізоляції. Але найголовніше це те, що у Тегерані також обговорюватимуться питання, пов'язані безпосередньо з війною в Україні.

Путіну потрібні іранські безпілотники

Російський президент приїхав із метою просити зброю у Тегерана. Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Іран готується прискореними термінами надати Росії кілька сотень безпілотних літальних апаратів та тренувати російських військових користуватися цими дронами.

- Один із найбільших уроків, які росіяни винесли з війни у Нагірному Карабаху 2020 року, - що масове використання дронів-камікадзе є ключовим для воєнного успіху. Тому якщо Іран поставить Росії "кілька сотень" безпілотників, то дуже ймовірно, що частиною цієї поставки будуть дрони-камікадзе, - зазначив експерт з питань роботизованих військових систем і безпілотників Самуель Бендетт з Центру військово-морського аналізу США.

Тим більше що Іран уже має досвід використання безпілотних бойових апаратів. Іранські безпілотники використовувалися для нападу на військові бази США та їхніх союзників на Близькому Сході, на нафтопереробні заводи і цивільні об'єкти. Вони були помічені у військових конфліктах у Сирії, Ємені, Іраку. Американська розвідка охарактеризувала їх як "нову та складну загрозу".

Наразі ж йдеться про постачання Росії іранських безпілотників Ababil, Mohajer та певних видів Shahed. Радіус дії деяких моделей – 7 тис. км. Також є зразки, які можуть працювати до 20 годин на добу, а деяким моделям посильно транспортувати навантаження до 150 кг.

У Росії та Ірані спростовують цю угоду. Глава МЗС Ірану Хосейн Амір Абдоллахіян заявив, що Тегеран не допомагає жодній із сторін війни в Україні. Він зазначив, що його країна уникає будь-яких кроків, які можуть призвести до подальшої ескалації ситуації в Україні, включаючи постачання військової техніки.

Але у США наводять додаткові докази угоди, що планується. Телеканал СNN із посиланням на поінформовані джерела стверджує, що російська делегація щонайменше двічі за останній місяць відвідувала військовий аеродром Кашан в Ірані, щоб оглянути безпілотні літальні апарати, постачання яких Москва обговорює з Тегераном. За даними телеканалу, представники Росії вивчали іранські безпілотники Shahed-191 та Shahed-129, які можна оснастити високоточними ракетами.

В обмін на постачання БПЛА іранці можуть попросити Росію обмежити дії ізраїльських ВПС у Сирії, спрямовані проти іранської присутності в цій країні. В Ізраїлі вважають, що це цілком імовірний сценарій.

– Але навряд чи Іран дасть Росії безпілотники. По-перше, у нього їх немає у такій кількості, а по-друге, він не захоче потрапити під американські санкції. Головною темою тристоронньої зустрічі буде Сирія. У Путіна наразі головна проблема в тому, що Ердоган прагне переділу сфер впливу в цій країні, а Путін не має сил у ній воювати. Якщо Туреччина захопить північний захід Сирії, то цією територією можна прокласти газопровід з Катару до Європи. Ердоган хоче зробити з Туреччини газовий хаб Близького Сходу, а Путіну це невигідно, – розповів військовий експерт Олег Жданов.

Ердоган та Путін обговорять українське зерно

Сьогодні ж Володимир Путін проведе окремі перемовини з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, під час яких вони обговорять тему вивезення українського зерна.

За словами президента України Володимира Зеленського, у портах заблоковано 22 мільйони тонн зерна.

- Ми зацікавлені у тому, щоб наші фермери продовжили працювати і наступного року. Для цього потрібно, щоб ми експортували все це – ячмінь, пшеницю, кукурудзу. 22 мільйони тонн наразі заблоковано. Ми очікуємо близько 60 мільйонів тонн восени. Там буде справді дуже складна ситуація, – заявив Володимир Зеленський.

Помічник російського лідера Юрій Ушаков підтвердив, що робота у цьому напрямі «ведеться дуже активно».

- Це питання обговорюватиметься між президентами Росії та Туреччини - це сто відсотків, - сказав Ушаков.

Нагадаємо, що перед цим у Стамбулі відбулася перша чотиристороння зустріч щодо зерна за участю представників Росії, України, Туреччини та ООН. Попередньо сторони домовилися, що зерно вивозитимуть із трьох українських портів конвоями у супроводі українських суден під час припинення вогню в межах географічних кордонів та "деяких операцій" з розмінування українських портів.

Військово-морські сили Туреччини перевірятимуть порожні суди, які прибуватимуть до українських портів, щоб "розвіяти побоювання Росії, що вони можуть бути використані для перевезення західної зброї". У Стамбулі ООН створить центр управління та контролю для відстеження рівнів загрози судноплавству. Спростити вирішення цього питання може зустріч Путіна та Ердогана.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що ця зустріч допоможе прискорити фіналізацію теми розблокування українських портів та постачання зерна.

– Звичайно, вони обговорюватимуть Україну як у комплексі, так і щодо окремих аспектів. Ердоган та Путін можуть якісь речі погодити відносно постачання українського зерна. Попередні домовленості між сторонами є і тепер, після зустрічі двох президентів варто очікувати на підписання якогось позитивного рішення про вивезення українського зерна. Недарма наступна зустріч групи у Стамбулі з цієї тематики призначена після зустрічі Путіна та Ердогана у Тегерані. Крім цього, турецький президент може знову запропонувати себе посередником між Києвом та Москвою, - вважає експерт.