Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Канадський фінт: однією рукою допомагаємо Україні, іншою – послаблюємо санкції проти РФ

Канадський фінт: однією рукою допомагаємо Україні, іншою – послаблюємо санкції проти РФ
Фото: REUTERS/Ганнібал Ганшке

Ідилічні українсько-канадські відносини затьмарив несподіваний крок з боку керівництва Канади, яке вирішило зняти санкції з продукції, пов'язаної з Росією.

Минулого тижня уряд Канади погодився зробити виняток і відправити турбіну, що пройшла технічне обслуговування в Канаді, для російського проекту "Північний потік-1" до Німеччини. І все задля того, щоб піти назустріч Німеччині та зменшити ризики, що РФ не відновить постачання ПП1 після планових технічних робіт. Канада дозволила ремонтувати російські турбіни для "Північного потоку-1" протягом двох років.

Канада вирішила обійти санкції

Джастін Трюдо назвав рішення "дуже складним"

- Ми продовжимо вводити все сильніші санкції, однак слід пам'ятати, що вони спрямовані не проти наших союзників, а проти Путіна та його сателітів. Саме тому ми ухвалили це складне рішення, щоб допомогти нашим союзникам, – пояснив Трюдо.

У ЄС, до речі, жодних порушень санкцій не вбачають.

Україна вважає цю домовленість між Канадою та німецькою компанією підлаштовуванням санкційного режиму під забаганки Росії.

Президент України Володимир Зеленський переконаний, що українці ніколи не погодяться з рішенням Канади щодо турбіни для "Північного потоку", яку передадуть Німеччині, фактично, порушуючи санкційний режим. За словами президента, за одним порушенням санкційного режиму будуть інші – Росія спеціально це робить, шантажуючи газом і провокуючи порушення санкцій.

Рішення уряду Канади виглядає настільки негарним, що навіть у парламенті Канади ініціювали спеціальне засідання, на якому хочуть почути пояснення міністрів. А Всесвітній конгрес українців, організація української діаспори, подала у Канаді судовий позов із цього приводу.

І вашим, і нашим

Але чи це не означає, що Канада дала слабину і вирішила відвернутися від України? Трюдо запевнив, що його країна і надалі підтримуватиме Україну.

– Ми надали економічну допомогу на мільярди доларів, значний арсенал зброї. І ми не єдині у цьому. Європейські країни, особливо Німеччина, суттєво посилили свої зусилля щодо підтримки України, - зазначив прем'єр-міністр Канади.

Ця країна першою із союзників України законодавчо прописала можливість конфіскувати заморожені активи росіян та використати їх на підтримку нашої країни. По суті, це перший практичний крок до вилучення російських активів за кордоном та використання їх для відшкодування воєнних збитків Україні. Механізм прописаний у поправках до закону "Про спеціальні економічні заходи", які схвалив Сенат Канади.

Окрім цього Канада найближчим часом надасть Україні 39 броньованих бойових машин виробництва американської компанії General Dynamics. Про це повідомила міністр оборони Канади Аніту Ананд. Військова допомога, про яку розповіла міністр, вперше була анонсована прем'єром Джастіном Трюдо наприкінці саміту НАТО в Мадриді минулого тижня і є частиною військової підтримки України у розмірі 500 мільйонів канадських доларів, передбаченої у бюджеті країни за квітень.

Думка експертів

Антон Кучухідзе, експерт-міжнародник:

- Рішення Канади небезпечне не так з економічної, як з політичної точки зору. Це прецедент уникнення політики санкцій, і він може бути повторений іншими країнами. Але канадська сторона каже, що це не політика, а виконання контрактних умов. Тобто це просто комерційний інтерес Канади. Але загалом вона свою політику щодо України не змінить, вона й надалі підтримуватиме нас. Ця країна разом із Британією та США залишається одним із лідерів підтримки України.

Вадим Карасьов, політолог:

- Це не «зрада», просто Канада вирішила виявити євроатлантичну солідарність. Тому що без цієї турбіни стоїть «Північний потік-1», і німці та інші країни не одержують газ. Зрозуміло, що там і росіяни причетні, але це факт. Тому Канада вимушено пішла на цей крок під тиском США та Німеччини. Санкції гарні, коли вони б'ють тільки по Росії, але коли вони шкодять країнам – нашим союзникам, вони втрачають свою силу. Іноді треба відступати. Як, наприклад, у зерновому питанні. Росіяни зняли блокаду наших портів для вивезення пшениці, а США зняли з них частину санкцій.