Завантажити ще

Як пройшов саміт на Балі: Лавров тролив Джонсона, члени G20 ігнорували Лаврова (але не всі)

Як пройшов саміт на Балі: Лавров тролив Джонсона, члени G20 ігнорували Лаврова (але не всі)
Фото: REUTERS

На індонезійському острові Балі завершився дводенний саміт міністрів G20, на якому обговорювали війну в Україні та її наслідки. По його закінченню лідери так і не узгодили підсумкове комюніке і навіть не зробили традиційне групове фото. Зате саміт запам'ятався взаємним ігнором європейських міністрів та голови російського МІДу Сергія Лаврова.  

Ключова тема - українське зерно

Одна із ключових тем, які обговорювалися на форумі стосувалася поставок українського зерна. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виступив по відеозв'язку і назвав нісенітницею заяву Лаврова про те, що Україна сама блокує свої порти.

- Їхні звинувачення суперечать елементарній логіці. Як ми можемо бути зацікавлені в блокуванні власного експорту продовольства, коли вони є одним із наших головних джерел надходжень до бюджету?, - заявив Кулеба.

Госсекретар США Ентоні Блінкен, у свою чергу, звернувся безпосередньо до Росії з вимогою розблокувати порти.

- Нашим російським колегам: Україна — не ваша країна. Його зерно не твоє зерно. Чому ви блокуєте порти? Треба випустити зерно, - сказав Блінкен.

Лавров пожалівся, що Росія і сама не може експортувати власне зерно через західні санкції. В відповідь на це глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель сказав, що санкції ЄС «не забороняють імпорт російських товарів чи добрив, ані оплату такого російського експорту». За його словами, Росія захопила "житницю світу", тобто Україну. і перетворила судноплавні шляхи Чорного моря на зону бойових дій.

Міністри відмовилися робити спільне фото з Лавровим

Ще напередодні саміту госсекретар США Ентоні Блінкен сказав, що російському міністрові не варто чекати на теплий прийом та спільні фото. Так і сталося. Міністри відмовилися напряму вести переговори з Лавроми та робити спільне фото. Натомість і Лавров проігнорував більшость обговорень під час саміту і покунув його достроково, перед цим звернувшись з заявою до преси.

- Якщо Захід не хоче переговорів, але хоче, щоб Україна перемогла Росію на полі бою – тому що обидва висловлені погляди – то, мабуть, нема про що говорити із заходом. Агресори, загарбники, окупанти. Сьогодні ми чули чимало таких речей. Такі промови були зроблені для театрального ефекту, і яскравий тому приклад - Бориса Джонсона. Ну, він пішов у відставку, і хай буде так. Всі казали, що Росія повинна бути ізольована. Але поки що власна партія ізолювала Бориса Джонсона, - заявив Лавров.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок вважає той факт, що Лавров провів значну частину переговорів не в залі, а поза ним небажанням Росії вести переговори.

При цьому російські ЗМІ пишуть, що Лавров на саміті не був ізольований і зустрівся з колегами з Аргентини, Бразилії, Індії, Індонезії та Китаю.

Лавров з прем'єр-міністром Бразилії Карлосом Франкі. Фото: REUTERS

Лавров з прем'єр-міністром Бразилії Карлосом Франкі. Фото: REUTERS