Завантажити ще

Як ми тепер без Бориса? Що зміниться для України із відставкою Джонсона

Як ми тепер без Бориса? Що зміниться для України із відставкою Джонсона
Фото: REUTERS/Філ Нобл

У Британії урядова криза сягнула свого піку. Прем’єр-міністр Борис Джонсон подав у відставку. До цього його змусили його ж однопартійці з Консервативної партії. Для цього близько 40 членів британського уряду, включаючи міністрів та помічників, подали у відставку на тлі серії скандалів навколо Джонсона.

Він при цьому сказав, що "тепер очевидно, що парламентська партія хоче нового лідера". Джонсон пішов з посади, але керуватиме урядом до жовтня, доки консерватори не оберуть собі нового лідера.

«КП в Україні» з'ясовувала, чому і як це сталося, хто його може змінити і як це позначиться на британській допомозі нашій країні.

Чому хотіли звільнити прем'єра

Претензій до нього багато. Зокрема, це історія з "ковідною" вечіркою. Крім того, це історія з дружиною, яку він нещодавно намагався влаштувати до міністерства закордонних справ. Є питання щодо старшого сина, який хотів купити будинок за 150 000 фунтів.

Останньою краплею став скандал трирічної давнини з Крісом Пінчером, який відповідає за присутність у парламенті та голосування депутатів-консерваторів. Пінчер подав у відставку минулого тижня після того, як його звинуватили у домаганні до двох чоловіків у приватному клубі у 2019 році. Його поведінка вже була розслідувана три роки тому. Тоді Борис Джонсон заявив, що не знав про розслідування, і призначив Пінчера у 2022 році на одну із партійних посад. Виявилося, Джонсону було відомо про звинувачення у домаганні, але він все одно дозволив Пінчеру координувати партію у парламенті.

- Це була помилка, я перепрошую за неї. Тепер я розумію, що так не можна було робити. В уряді немає місця людям, які зловживають владою, - заявив Джонсон.

Джонсон став надто самостійним лідером

Міністр з питань ЗМІ, даних та цифрової інфраструктури Джулія Лопес опублікувала спільну заяву п'яти міністрів уряду Джонсона, в якій сказано, що «стає все очевиднішим, що уряд не може функціонувати з урахуванням виявлених проблем», а прем'єр-міністра Бориса Джонсона закликають піти у відставку.

Тим часом політолог Володимир Фесенко вважає, що скандали – це лише привід для атаки на Джонсона. Він пояснив, що у Консервативній партії Великобританії ще з часів брекситу склалася дуже суперечлива ситуація. Консолідуються вони лише на певний час - перед виборами, а так усередині триває боротьба різних угруповань.

– А Джонсон став надто самостійним лідером, який порушив баланс сил цих угруповань, що об'єдналися проти нього, – вважає експерт.

Крім цього, були причини його виходу, пов'язані з загостренням внутрішньої соціально-економічної ситуації, інфляцією, поразкою консерваторів на місцевих виборах та незавершеними питаннями брекситу з Північною Ірландією. Все разом це збіглося, і виникла сильна опозиція проти Джонсона у Великій Британії.

Політолог упевнений, що відставка британського прем'єра жодним чином не пов'язана з політикою Джонсона щодо Росії та України. Це винятково внутрішні проблеми країни. Тому його звільнення не позначиться на політиці співпраці з Україною. Може, вона буде не такою яскравою, може, не буде таких емоцій, але сама політика та ставлення до війни в Україні не зміниться.

- Щодо нашої країни є консенсус еліт, тож постачання зброї збережеться, - вважає Володимир Фесенко.

Англійці приревнували Джонсона до України

Втім, можуть бути додаткові причини для відставки британського прем'єра. Борис Джонсон з початку повномасштабного вторгнення Росії активно підтримує Україну, виступав за надання достатньої військової допомоги для відвоювання всіх окупованих російськими силами територій, а також пообіцяв мільярди фунтів фінансової підтримки. Крім того, Джонсон двічі з кінця лютого приїжджав до Києва та проводив переговори з Володимиром Зеленським.

Через це опозиція неодноразово звинувачувала Джонсона у тому, що зовнішня політика та українське питання для нього стали важливішими за внутрішні проблеми країни. Що він дуже сильно захопився допомогою України на шкоду інтересам своєї країни.

А наразі у країні спостерігається рекордне зростання цін, енергетична та інші кризи. Лідер лейбористів сер Кейр Стармер вважає, що виборцям "набрид" уряд. Сам Джонсон раніше заявляв, що піде у відставку, якщо йому заважатимуть підтримувати Україну.

Але підтримка України – залишиться

Експерт Інституту майбутнього Ілля Куса серед причин відходу Джонсона не виключає й українську.

- Починаючи від скандалів навколо нього та його оточення та закінчуючи складним становищем в економіці країни. Це інфляція, невдачі з реформами, досі не вирішені всі питання брекситу та інше. Всі ці проблеми накопичувалися дуже довго, доки не дійшли до критичної межі. Рейтинг Джонсона впав до рекордно низького показника як у самій Консервативній партії, так і в країні, - вважає експерт.

На його думку, частині британських виборців не дуже подобалося його захоплення Україною та допомоги їй. Що він українською темою відволікає від внутрішніх проблем країни. Це багатьох дратувало, резюмує аналітик.

Що ж до того, чи Британія й надалі підтримуватиме Україну навіть після відходу Джонсона, то тут, на думку Іллі Куси, нічого не зміниться.

- Фундаментального розвороту не буде через те, що допомога Україні є внутрішнім консенсусом Британії, і вона не має наміру відмовлятися від цього. Усі партії критично налаштовані до Росії, тож зменшуватиму підтримку не будуть. Росія від цього ніяк не виграє, – вважає експерт.

Коли реально піде Джонсон

Восени. Виборчі перегони за посаду лідера Консервативної партії відбудуться цього літа, і нового главу уряду буде визначено до партійної конференції у жовтні.

Для цього мають відбутися так звані "вибори лідерства" всередині консерваторів. Консервативна партія шляхом внутрішнього закритого голосування обиратиме нового лідера партії, який стане новим прем'єром.

При цьому не обов’язково проводити дострокові парламентські вибори. Консервативна партія обирає нового лідера, і він стає наступним прем'єр-міністром. За таких обставин новий прем'єр-міністр не зобов'язаний призначати дострокові вибори,

Новим прем'єром може стати «яструб»

Як повідомляє агентство Bloomberg, новим лідером консерваторів та прем'єр-міністром можуть стати кілька кандидатів. Найпомітнішими з них є міністр закордонних справ Ліз Трасс і міністр оборони Бен Уоллес.

46-річна Трас виступає за вільний ринок, її називають улюбленицею партії на низовому рівні. Очолюючи міністерство закордонних справ з вересня, Трасс була помітною фігурою у реакції Великобританії на війну Росії в Україні і тепер веде переговори з ЄС щодо їхніх відносин після брекситу.

Іншим кандидатом вважається міністр оборони – Бен Воллес. 52-річний кандидат фігурував у списках претендентів на лідерство від консерваторів. Він компетентно впорався із британською реакцією на вторгнення Росії до України, а до цього – із кризою з евакуацією з Афганістану. Як і Джонсон, він вважає Росію великою загрозою для західного світу.

Як повідомляє Sky News, згідно з новим опитуванням членів Консервативної партії, міністр оборони Бен Уоллес є явним фаворитом на перемогу в будь-якому змаганні за лідерство. Воллес перемагає всіх основних претендентів, включаючи міністра закордонних справ Ліз Трасс.