24 листопада
Завантажити ще

Олег Жданов: Ми не можемо відповісти Білорусі через світову політику подвійних стандартів

Олег Жданов: Ми не можемо відповісти Білорусі через світову політику подвійних стандартів
Фото: група ФБ Олег Жданов – військовий експерт

Вперше з початку воєнних дій Україна зазнала такого масованого ракетного удару з території Білорусі. 25 червня російські окупанти завдавали ракетних ударів по Україні з території Білорусі – 6 літаків запустили 14 крилатих ракет. Ще з території Білорусі з літаків та землі було випущено 20 ракет по селищу Десна.

Кремль таки вирішив втягнути Лукашенка у війну

У Головному управлінні розвідки наголосили, що це перший випадок завдання авіаційних ударів по Україні з території Білорусії. Для цього було задіяно 6 літаків Ту-22М3, які виконали пуски 14 крилатих ракет Х-22. Рубіж пуску – район міста Петриків, неподалік Мозиря, орієнтовно за 50-60 кілометрів від держкордону України.

За даними розвідки, бомбардувальники злітали з аеропорту "Шайківка" Калузької області Росії, через Смоленську область заходили у повітряний простір Білорусі, пускали ракети та поверталися до "Шайківки". Росіяни завдавали ударів по Київській, Чернігівській, Сумській областях. Також Росія відновила пуск ракет "Іскандер" з території Білорусі. Окрім цього, у Білорусі розконсервують техніку, яку можуть перекинути до України.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Білорусь втягують у війну активніше, ніж на початку повномасштабного вторгнення РФ до України.

«Вас втягують у війну. І навіть активніше, ніж це було у лютому та у весняні місяці. У Кремлі за вас уже все вирішили. Ваші життя для них нічого не варті. Але ви не раби і не гарматне м'ясо, ви не повинні вмирати. І ви в змозі не дати нікому вирішувати за вас, що на вас чекає далі", - заявив український президент, звертаючись до білорусів.

Чи означає це, що Білорусь уже відкрито вступила у війну проти України? Про це розповів військовий експерт Олег Жданов.

Ми не можемо обстрілювати Білорусь

- Зважаючи на останні масовані обстріли з території Білорусі, можна говорити, що Мінськ вступив у війну проти нас?

– Номінально Білорусь воює з нами з 24 лютого. Ракетні та авіаційні удари завдаються з її території, використовуючи її інфраструктуру. Мінськ – повноцінний учасник цієї війни, просто єдиний компонент, який не воює з нами, це збройні сили цієї країни.

- А чому Лукашенко їх не задіє, адже Путін його посилено схиляє до цього?

- Бо як тільки він накаже ввести війська в Україну, стане не потрібним Путіну. Справа в тому, що у січні цього року Росія та Білорусь провели спільні навчання «Союзна рішучість». На цих навчаннях відпрацьовувалося питання спільного керівництва та взаємодії двох армій у системі безпеки Союзної держави. І якщо Лукашенко наказує наступати на Україну, його армія автоматично перепідпорядковується Генеральному штабу Росії. І наступний крок для Путіна – політичне об'єднання, а точніше – приєднання Білорусі. Звичайно, Лукашенко буде проти цього, і він стане перешкодою для Путіна.

– Чому Україна ніяк не відповідає на обстріли з території Білорусі? Вони стріляють, а ми – ні.

- Це пов'язано з тим, що ми на прохання наших західних партнерів не можемо виступати як країна-агресор. Якщо ми почнемо завдавати ударів по території Білорусі, а в нас на сьогоднішній день навіть ще діють дипвідносини з тією країною, то нас звинуватить в агресії, і тоді ми можемо опинитися без частини західної допомоги.

- Тобто Мінськ, обстрілюючи нас, не агресор, а ми – агресор? Дивна ситуація.

– Це світова політика подвійних стандартів. Білорусь офіційно не оголосила нам війну, отже, вона не агресор.

- Чим нас обстрілюють із Білорусі?

– Останні обстріли були з повітряного простору ракетами класу «повітря-земля». Літак піднімається, летить у бік нашого кордону, а звідти випускає ракети українськими об'єктами. А із землі нас почали обстрілювати ракетами «Іскандер».

Привід для війни з Україною легко знайти

- Хто командує обстрілами - білоруси чи росіяни?

– Росіяни командують. Вони не довіряють білорусам таке серйозне озброєння. Путін не хоче допустити серйозного посилення білоруської армії.

- Давно пишуть, що білоруське військове керівництво перебуває під контролем російських спецслужб і що воно більше слухає вказівок із Москви, ніж накази Лукашенка. Це правда?

- Ні це не так. Там є окремі люди, які перебувають під контролем ФСБ, але їх дуже мало. До речі, зараз у них там чергова чистка серед силовиків, людей, лояльних до Росії.

- Наскільки велику загрозу для нас становить білоруська армія?

- Це не настільки велика загроза, як проблема для нас. Тому що воювати на два фронти дуже важко. Нині Лукашенко має 45 тисяч людей в армії, а це 20-25 батальйонно-тактичних груп. Якщо Лукашенко, як погрожував, підніме кількість до 80 тисяч, кількість таких груп збільшиться вдвічі. Говорити про боєздатність білоруської армії нині дуже складно, вона не має досвіду, оскільки вона ніколи не брала участі у реальних бойових діях.

- І все ж таки, яка ймовірність нападу білоруської армії?

- Така ймовірність є, тому що створити привід для війни наразі дуже просто. Наприклад, росіяни підірвуть той самий нафтопереробний завод у Мозирі, начебто це зробили українці. Причому росіяни вб'ють одразу двох зайців. По-перше – спровокують Лукашенка на пряму війну з Україною, і по-друге – зроблять Мінськ ще більш залежним від російських нафтопродуктів.