18 серпня
Завантажити ще

У Мінʼюсті радять поки що самим ремонтувати пошкоджене Росією майно

У Мінʼюсті радять поки що самим ремонтувати пошкоджене Росією майно
Фото: facebook.com/iryna.mudra.7

У Міністерстві юстиції України радять самим ремонтувати пошкоджене Росією майно, водночас збирати докази для майбутньої компенсації. Про це в інтерв'ю Корреспонденту розповіла заступниця міністра юстиції Ірина Мудра.

- Чекати, коли цей механізм (компенсації. - Авт.) запрацює або коли суди розглянуть через кілька років позови, та при цьому нічого не робити - це неправильний шлях. Якщо люди мають можливість самі відновити, варто це робити, але їм потрібно зберігати всю доказову базу, оцінку цього відновлення, фіксувати, зберігати всі докази придбання матеріалів, оплати робіт і всього іншого для того, щоб потім це все скласти в загальний обсяг оцінки завданої шкоди. В тому числі коли мова йде про повторні ушкодження вже відновленого майна, - сказала вона.

Мудра визнала, що поки що немає певних методичок, але треба спиратися на загальноприйняту практику щодо фіксації пошкоджень, збитків, як це робиться поза межами воєнного часу.

- Наприклад, зафіксувати пошкоджене або зруйноване майно на фото або відео. У майбутньому це надасть можливість встановити причину пошкоджень. Таку фіксацію може здійснити як власник майна, так і будь-яка інша особа, яка в подальшому може стати свідком і особисто підтвердити обставини. Зібрати максимально точну інформацію про дату та обставини пошкодження майна. Це можна дізнатися з новин, в яких прописують приблизний час та вид обстрілу. При наявності осіб, які стали свідками, можна скласти в довільній формі документ з описом обставин пошкоджень або руйнування майна. В такому документі обов’язково має буде зазначений час, місце його складання з фіксацією паспортних даних, контактної інформації та підписів осіб, які його склали.

Представники державної служби з надзвичайних ситуацій також можуть скласти акт про пожежу із зазначенням її причин – обстріл чи бомбардування.  До такого акту вносяться відомості зокрема про дату, час, місце виникнення пожежі, опис знищеного, пошкодженого майна, прямі та побічні збитки від пожежі, причина пожежі.

Потрібно зібрати копії всіх документів, які підтверджують право власності на майно – договори купівлі-продажу, витяги з реєстрів тощо. Провести інвентаризацію відповідно до нормативних актів, які на сьогодні існують, – це стосується суб’єктів підприємництва. Наприклад, відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів про затвердження положення про інвентаризацію активів та зобов’язань. Та документально підтвердити, що такі активи були у власності фізичної особи чи юридичної особи. Варто провести експертну оцінку збитків, завданих майну. Така фіксація може здійснюватися за участю або експертів інститутів судових експертиз при Міністерстві юстиції, або за участю експертів торгово-промислової палати та оформлюватися актом.

Також важливо розрахувати упущену вигоду. Тобто доходи, які підприємство могло отримати, якби майно не було пошкоджено, - пояснила заступниця міністра юстиції.

Ірина Мудра нагадала, що Кабінет міністрів прийняв постанову «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації». Оприлюднити методики повинні найближчим часом.