Президенти Росії та Білорусі можуть замишляти якусь комбінацію, в яку може бути замішана Україна та деякі інші сусіди Білорусі. У будь-якому випадку щось наразі готується, судячи з їхніх останніх кроків.
Буквально кілька днів тому Москва повідомила, що президент Росії Володимир Путін має намір наприкінці липня приїхати до білоруського Гродно на Форум регіонів Союзної держави, який відбудеться 30 червня та 1 липня.
І тут раптом та сама Москва несподівано повідомляє, що Олександр Лукашенко 23 червня заявився до Путіна у Підмосков'я.
"Путін і Лукашенко проведуть закриту для ЗМІ неформальну зустріч у Завидові (резиденція Путіна. – Ред.). У резиденції у Завидові у них неформальне спілкування, яке вони перервуть, тому що президент Росії братиме участь у саміті БРІКС (група з п'яти країн - Бразилії, Росії, Індії, КНР, ПАР. – Ред.).
А 25 червня, за словами Пєскова, Лукашенко й Путін проведуть робочу зустріч у Санкт-Петербурзі. Офіційно вони обговорюватимуть відносини між двома країнами у рамках так званої Союзної держави.
Але більшість експертів упевнені, що президент Росії тиснутиме на Лукашенка, щоб той вступив у війну проти України. І для цього Росія вже нині створює необхідні умови. 22 червня до Білорусі привезли нову партію російських ракетних установок для ЗРК "С-300" – не менше 16 ракет, а також, ймовірно, один ЗРПК "Панцир".
Моніторингова група «Білоруський Гаюн», яка відстежує пересування військової техніки територією Білорусі, повідомила, що вночі до аеропорту Гомеля прилетіли два Іл-76МД ВКС РФ, імовірно з Пскова.
Та сама група «Білоруський Гаюн» повідомляє, що білоруські військові, за даними видання, риють окопи поблизу кордонів з Україною, Польщею та Литвою у Гомельській, Брестській та Гродненській областях.
Окрім цього, Білорусь із початку червня проводить серію різнопланових військових навчань. Згідно з повідомленням Міноборони Білорусі, до таких «тренувань» залучені всі категорії військовослужбовців (включаючи строковиків), підрозділи, військові частини, з'єднання та органи військового управління.
Наразі ці навчання подовжили до 25 червня. Як повідомили у Міноборони Білорусі, їхні військові «відпрацьовуватимуть практичні навички особового складу військових частин і підрозділів тилового забезпечення у виконанні завдань відповідно до призначення в умовах обстановки, що динамічно змінюється».
То чого хочуть Путін і Лукашенко? Експерт із питань міжнародної політики аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Ілля Куса вважає, що інтереси у них протилежні. Путін хоче задіяти Лукашенка у війні з Україною, а той намагатиметься всіляко уникнути цього.
«Росія намагається переконати його відігравати активнішу роль у військовій кампанії в Україні. Лукашенко знову намагатиметься зіскочити з цієї теми. Але ця гра продовжується. І навряд чи в Росії це вийде. Момент уже втрачено. Українська армія успішно протистоїть агресорові, і Лукашенко не хоче повторити долю росіян. Білоруський диктатор наразі має більше поля для маневрування, бо війна стає затяжною. Він не готовий у це втягуватися. І до війни не готові як білоруське суспільство, так і військові», – вважає аналітик.
Якщо Росія і Білорусь спробують силою прорватися через Сувалкський коридор, це може призвести до конфлікту з НАТО. Ілюстрація: LEhAN//commons.wikimedia.org
А от політолог Володимир Фесенко припускає, що причиною несподіваного візиту Лукашенка до Москви є не Україна, а Литва, а точніше, блокада Калінінградської області Росії, яку вона оголосила. Москва втратила транзит у цей свій ексклав. Але там є так званий Сувалкський коридор, що йде від Білорусі кордоном Литви та Польщі до Калінінградської області.
– Тому є ризик, що Путін із Лукашенком можуть обговорювати якісь спільні дії, щоб зняти цю блокаду. Найризикованіший варіант – пробитися силою через цей коридор до Калінінграду. Але це загрожує військовими діями між Росією та Білоруссю й НАТО, членами якого є Литва та Польща. Другий варіант – це координація спільних економічних та санкційних дій проти Литви. Але це не критично для неї. Або можуть організувати якісь провокації на кордоні. Принаймні вони тиснутимуть на Литву і лякатимуть її, - припускає експерт.