Завантажити ще

Як статус кандидата до ЄС позначиться на житті українців

Як статус кандидата до ЄС позначиться на житті українців
Фото: Стефані Лекок

Президент Володимир Зеленський назвав історичний для України, що почався тиждень :

- Починається справді історичний тиждень, коли ми почуємо відповідь від Європейського Союзу для України. Вже маємо позитивне рішення Єврокомісії, наприкінці нового тижня буде відповідь Європейської ради. Я думаю, для всіх очевидно, що з 1991 року було трохи таких доленосних рішень для України, як ми очікуємо зараз. І я впевнений, що інтересам усієї Європи відповідає лише позитивне рішення.

Але що саме означає цей статус нашої країни? Як все позначиться на пересічних громадянах?

1. Які умови набуття статусу кандидата

Україна має провести низку «амбітних та структурних» реформ, які усунуть корупцію, вплив олігархів, зміцнять права приватної власності та ринок праці.

«Здатність країни впоратися з конкурентним тиском у ЄС вирішальною мірою залежатиме від того, як планують і впорядковують повоєнні інвестиції в Україну, щоб оновити її фізичний капітал, покращити результати освіти та стимулювати інновації», - пояснили в ЄК.

Єврокомісія визначила 7 завдань для України:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • боротьба з корупцією, включаючи призначення керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • здійснення антиолігархічного закону;
  • погодження аудіовізуального законодавства із європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

2. Чи можуть його відібрати?

Так, можуть. Європейська комісія, рекомендувавши визнати Україну кандидатом на вступ до ЄС, запропонувала ще одне безпрецедентне рішення – забрати у країни цей статус у разі невиконання Києвом низки умов. Подібних положень досі не було у рішеннях ЄК щодо членства жодної іншої держави.

Брюссель залишив за собою право забрати в України кандидатство, якщо влада країни не виконає 7 умов Євросоюзу. Але в документі немає крайньої дати, до якої слід продемонструвати готовність проводити системні реформи. Однак очевидно, що до завершення активної фази війни та воєнного стану цього ніхто не очікує.

3. Що це дасть Україні?

«Україна стане повноправним членом програм та ініціатив ЄС, відкритих як для країн ЄС, так і зі статусом кандидата на членство. Україна як країна-кандидат матиме ширші можливості для того, щоб її голос почули при формуванні політики ЄС. Отримавши статус-кандидата та приступивши до членства, Україна стане привабливішою для інвесторів.

Україні виявиться доступна фінансова допомога для країн, що готуються до вступу до ЄС (Інструмент передуступної допомоги, IPA). Така допомога може надаватися через гранти, інвестиції або як технічна допомога», - написав у Фейсбуці глава уряду прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

4. Чи допоможе нам у війні?

Володимир Зеленський повідомив, що статус кандидата на вступ до ЄС допоможе Україні наблизити перемогу у війні.

У своєму Твіттері глава держави привітав позитивний висновок Єврокомісії щодо надання Україні статусу кандидата. Він зазначив, що "це перший крок до членства в ЄС, який, безумовно, наблизить нашу перемогу".

Заступник голови Верховної Ради України Олена Кондратюк заявила, що статус кандидата у ЄС допоможе розірвати ланцюжок війни з Російською Федерацією.

«Це реальна можливість розірвати ланцюг війни з Російською Федерацією та наблизити Україну до її стратегічної мети – бути членом Європейського Союзу та НАТО. Більше того, вирвати саме Європейському союзу саме Україну із «сірої зони» впливу Російської Федерації», – наголосила вона.

5. Скільки ми будемо кандидатами – чи є термін?

Ні. Більше того, статус кандидата не гарантує, що через якийсь час Україну приймуть до Євросоюзу. Наприклад, Туреччина, яка стала кандидатом у члени Євросоюзу ще 1999 року, досі досить далека від вступу до організації через авторитарний стиль правління Реджепа Ердогана.

Північна Македонія оголошена кандидатом ще у 2005 році, Чорногорія – у 2008 році, а Сербія та Албанія – у 2009-му. Але жодна з них досі не вступила до Євросоюзу.

6. Як Росія ставиться до європерспективи України?

Раніше Москва дивилася на європейську інтеграцію України більш-менш нейтрально і набагато м'якше, ніж на питання про її приєднання до НАТО. У березні представники російської делегації на переговорах із Києвом говорили, що Росія не заперечуватиме проти вступу країни до ЄС.

Однак у травні, на тлі постачання озброєнь в Україну та посилення санкцій, позиція Росії різко змінилася. Заступник постпреду Росії в ООН Дмитро Полянський заявив, що Росія більше не бачить різниці між вступом України до Євросоюзу та НАТО.