21 листопада
Завантажити ще

Україна хоче конфіскувати російські активи по світу як компенсацію втрат від війни

Україна хоче конфіскувати російські активи по світу як компенсацію втрат від війни
Фото: facebook.com/minjust.official

Україна має намір конфіскувати російські активи, щоб компенсувати втрати від війни. Про роботу юристів розповіла у національному телеефірі у четвер, 9 червня, заступник міністра юстиції Ірина Мудра. Вона перерахувала три інструменти – звернення до ЄСПЛ, міжнародного суду ООН та інвестиційні арбітражі.
 
- Це три інструменти, також є національні суди. Є рішення про те, що суд України виніс рішення, що суд має право ігнорувати імунітет РФ за позовами фізичних осіб у РФ. Такий висновок є досить спірним і навряд чи зможе бути у допомозі громадянам. З такою судовою практикою потрібно почекати, тому що вона може бути шкідливою. Такі рішення виконати за кордоном неможливо, – відзначила Мудра.
 
Вона визнала, що всі ці механізми є слабко доступними або взагалі не є ефективними. Тому указом президента було створено робочу групу з розробки та впровадження міжнародних механізмів компенсації завданих збитків. До цієї групи увійшли держслужбовці, представники парламенту, представники уряду, президента, юристи. Доручено розробити правові механізми компенсації.
 
- Напрацьовано ключову концепцію всеосяжної системи координат для забезпечення реального відшкодування через укладення багатостороннього міжнародного договору між Україною та зацікавленими державами. Здебільшого йдеться про держави, на територіях яких перебувають активи РФ, які заморожені, заблоковані, потрапили під санкції, – розповіла заступник міністра.
 
Наразі ключове питання - як саме зробити цей механізм робочим без згоди РФ.
 
- Ми намагаємося переконати, що міжнародний договір буде таким, у якому ці питання можна буде системно вирішити інструментарієм міжнародного договору. Країни слухають, процес розпочато, ніхто не сказав, що це неможливо. Наразі ми перебуваємо на стадії детальних переговорів, з наступного тижня почнуться міжнародні зустрічі, і на рівні чиновників ми вже починаємо переговори, а потім приєднаються юристи, – наголосила Мудра.
 
Також у Мін'юсті рекомендують бізнесу ретельно збирати та фіксувати всю доказову базу заподіяних збитків.