Тиждень, що минає, у російських пропагандистів ознаменувався «оперативною паузою».
- Останнім часом у театрі військових дій в Україні відбулося одразу кілька ключових подій: зупинення настання ворога на всіх напрямках; надання Україні важкого озброєння та евакуація захисників Маріуполя з «Азовсталі»… Розуміючи, що на тлі військових невдач медійні історії про «біолабораторії» та «радіоактивний попіл» перестають працювати, пропагандистські медіа почали розбудовувати стратегію та готувати росіян до «несподіваних підсумків» війні та капітуляції, - вважають у Центрі протидії дезінформації при РНБО.
А поки що вибудовується нова інформаційна концепція Кремля, «фабрика фейків» продовжує працювати, хоча вже не так креативно.
Популярними у російських ЗМІ стали тези, спрямовані на дискредитацію українських військових. Лише цього тижня бійців ЗСУ хотіли звинуватити у спробі створити загрозу хімічного отруєння.
- Увага, фейк. Пропагандистські ЗМІ продовжують дискредитувати українських силовиків. Згідно з їхніми повідомленнями, «на Донеччині українські спецслужби підірвали фугас, посилений тонною аміачною селітрою, внаслідок чого вийшла отруйна хмара заввишки приблизно 1 кілометр, - повідомляє ЦПД. – Ще один фейк. ЗМІ РФ заявили, що «відступаючи ЗСУ заклали 49 тонн вибухівки на заводі «Зоря» і показали відео з вибухівкою (див. головне фото), але «Зоря» спеціалізується на виготовленні вибухових речовин, тому їх зберігання на складах є логічним.
У проросійських телеграм-каналах поширювався нібито лист глави Офісу президента Андрія Єрмака до «головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного», в якому озвучувалося прохання не використати «Байрактари».
«Наразі силами російської пропаганди проводиться інформаційна кампанія, спрямована на дискредитацію безпілотної системи «Байрактор ТВ2». У ЗМІ публікуються фотографії знищених у боях летальних апаратів із метою дискредитації фірми Baykar Makina. У зв'язку з підписанням з турецькою стороною угоди про довгострокову співпрацю та запуск виробництва турецьких безпілотників на території України дискредитація турецького виробника впливає на питання міжнародного промислового співробітництва. Просимо Генштаб вжити заходів щодо виключення використання «Байрактару ТВ2» на потенційно небезпечних напрямках з метою виключення потрапляння до пропагандистів противника фото та відеоматеріалів збитих безпілотників», - йдеться у цьому листі.
– Цей лист є фейковим, оскільки посада Залужного вказана неправильно, що не допускається у діловому листуванні, – зазначили у ЦПД.
17 травня під ракетний удар потрапило підприємство Knauf Україна в Донецькій області.
– Пропагандистські ЗМІ поширюють інформацію про те, що «ракетний удар по заводу Knauf у Соледарі здійснили бійці ЗСУ», але, згідно з повідомленнями представників влади Соледара, обстріл здійснювався з позицій російських військ ракетою «Точка-У», – повідомили у Центрі протидії дезінформації.
Пропагандистські ЗМІ годують своїх громадян тим, що Україні загрожує голод : мовляв, незважаючи на високу загрозу дефіциту зерна на внутрішньому ринку України, за вказівкою найвищого керівництва країни активно вивозяться стратегічні запаси продовольства для його подальшого експорту.
У ЦПД при РНБО зазначають, що продовольча криза в Україні насамперед намагається спровокувати Росія.
- У новітній історії людства Росія вже виступала каталізатором соціальних подій, що призвели до голоду. Сьогодні російські окупанти вивозять зерно із тимчасово окупованих районів, де було зосереджено близько 1,5 мільйона тонн зернових. І цей запас, зокрема, передбачався ще й для внутрішнього споживання та посівної, - заявили в ЦПД і додали, що, попри все, голод нашій країні поки що не загрожує.
– Завдяки тому, що у нашій країні вирощується достатньо зернових та овочів, голод Україні не загрожує. Але все ж таки війна Росії проти України, паливна криза та відсутність валютної виручки від експорту зернових, а також зумовлені цими факторами світові економічні процеси призведуть до загального зростання цін на продовольство та певний його дефіцит, - додають у ЦПД.
У ЦПД вивчили, що Кремль поширює маніпулятивні наративи про нездатність України знайти заміну заблокованим морським портам. Активно в російських ЗМІ транслюється меседж, що внаслідок блокування російськими військовими кораблями судноплавство у Чорному та Азовському морях стало неможливим, а закордонні судновласники бояться заходити до порту воюючої країни.
– За більш ніж 2 місяці українська транспортна галузь збільшує експорт товарів по суші та залучає річковий товарообіг. У дунайських портах він у квітні виріс у 4 рази – до 850 тисяч тонн, що становить 15% товарообігу у мирний час та має перспективи збільшення до 1 мільйона тонн на місяць, - кажуть у ЦПД. – Перші кораблі з українським зерном уже вирушили з румунського порту Констанца. Досягнуто домовленостей щодо українського експорту з болгарської Варни та литовської Клайпеди. У результаті, у квітні, порівняно з кризовим березнем, український експорт товарів, зокрема агропродукції, збільшився у 5 разів, - наголосили у ЦПД.
14 травня у місті Баффало (штат Нью-Йорк) 18-річний хлопець розстріляв у супермаркеті щонайменше 10 людей. У російських ЗМІ пройшла інформація, що зловмисник має відношення до полку "Азов". Такий висновок російські пропагандисти зробили на підставі фото злочинця, на якому видно його татуювання у вигляді символу «Чорне сонце», так само є і на уніформі «Азова».
– Пропагандисти мають єдиний аргумент на користь припущення про те, що «Азов» є нацистським – використання символіки. Полк «Азов» не має жодного відношення до фанатика зі США, - наголошують у ЦПД.
Підлітка зі США, який розстріляв у супермаркеті людей, російські ЗМІ примудрилися пов'язати з «Азовом». Фото: Courtesy of BigDawg/via REUTERS
Бійці 227-го батальйону 127-ї бригади тероборони вийшли на кордон із РФ у Харківській області. Про це 16 травня повідомило Міністерство оборони України.
Російські ЗМІ запустили фейк про те, що насправді жодного виходу та відтіснення російських солдатів до українсько-російського кордону не було.
– «Українські солдати перенесли український прикордонний стовп у чисте поле і, озираючись, влаштували собі 20 секунд слави для створення видимості виходу українських військ до території РФ». Так пропагандисти вирішили подати для власної аудиторії інформацію про чергові успіхи українських захисників, - зазначили у ЦПД.
Американська влада не поспішає з постачанням в Україну високоточних реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) M270 через нібито ризик затягування військових дій. Про це пише газета Politico. Російські пропагандисти перекрутили інформацію та видали, що США відмовилися надавати Україні М270 через те, що «бояться, що вони будуть використані для завдання ударів по цілям на території Росії ».
І як показують реалії, США так побоюються «допомагати» Україні, що 19 травня Сенат США остаточно схвалив безпрецедентний за розмірами пакет допомоги Україні на суму майже 40 млрд. доларів. Більшість цієї суми буде використано для постачання озброєнь української армії, яка намагається витіснити з території країни російські війська.
Крім того, президент США Джо Байден ухвалив рішення про надання Україні нового пакету військової допомоги, яка містить радари, артилерійську зброю та інше озброєння для української армії.
Високоточні реактивні системи залпового вогню M270 Фото: Cpl Jamie Peters RLC//commons.wikimedia.org
Запорізька атомна станція продовжить свою роботу, весь персонал збереже тут свої місця. Ми маємо великий досвід роботи з атомними станціями, у нас компанії в Росії мають цей досвід. Те, що вона працюватиме, у цьому жодних сумнівів немає. Якщо Україна буде готова приймати і оплачувати, значить, станція працюватиме для них. Не прийматиме - працюватиме на Росію», - заявив віце-прем'єр РФ Марат Хуснуллін під час візиту до міста Мелітополь.
У ЦПД відповіли, що заява російського віце-прем'єра не відповідає дійсності, «оскільки Запорізька АЕС не інтегрована з енергомережами Росії». https://t.me/CenterCounteringDisinformation/1597
Центр протидії дезінформації повідомляє, що в російських ЗМІ розкручується тема про те, що урядова коаліція Болгарії за крок від розколу.
- Кремль стверджує, що проросійська Болгарська соціалістична партія загрожує виходом із парламентської коаліції, якщо Софія вирішить допомагати Києву зброєю, що призведе до відставки уряду. Також нав'язується теза, що військова допомога Україні не підтримується болгарським суспільством, повідомляє ЦПД.
У ЦПД запевняють, що насправді уряд прем'єра Болгарії Кирила Петкова взяв курс на допомогу Україні у протидії агресії РФ.
- Болгарія надаватиме Україні військово-технічну допомогу у вигляді ремонту пошкодженої бойової бронетехніки та технічного обслуговування військового спорядження. За рішенням керівництва НАТО не виключено постачання болгарської зброї в Україну через посередників у Чехії, Словаччині та Польщі. Після припинення Москвою постачання газу понад 67% болгар підтримали санкції ЄС та НАТО проти РФ та військову підтримку України Болгарією, - наголосили у ЦПД.