Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Північне розширення НАТО: чому Швеція та Фінляндія вирішили вступити до Альянсу

Північне розширення НАТО: чому Швеція та Фінляндія вирішили вступити до Альянсу
Фото: REUTERS

Президент Фінляндії Саулі Нііністе та прем'єр-міністр Санна Марін офіційно оголосили про свою підтримку вступу країни до НАТО. "Тепер, коли наближається час прийняття рішень, ми також висловлюємо нашу спільну позицію щодо депутатських груп і партій. Членство в НАТО посилило б безпеку Фінляндії. Як член НАТО, Фінляндія зміцнить весь оборонний альянс. Фінляндія має терміново подати заявку на членство в НАТО", – заявили президент та прем'єр-міністр Фінляндії. Уряди Фінляндії та Швеції мають намір подати 16 травня заявку на вступ до НАТО.

Захід готовий захищати Швецію та Фінляндію

А найближчими днями шведам доведеться зробити кілька кроків щодо вступу до Альянсу. У п'ятницю свій звіт представить аналітична група, до якої входять усі парламентські партії.

11 травня прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон підписав взаємні гарантії безпеки з лідерами Швеції та Фінляндії, відвідавши обидві країни. "Неможливо уявити, що Великобританія не прийде на допомогу Фінляндії або Швеції у разі нападу на них", - сказав на початку травня міністр оборони Великобританії Бен Уоллес.

Чому дві країни хочуть вступити до НАТО

Раніше Швеція та Фінляндія займали нейтральний статус. Але війна, розв'язана Росією в Україні, кардинально змінила їхню позицію. Більше того, Москва почала стягувати війська до кордону з Фінляндією. А перший заступник постійного представника РФ при ООН Дмитро Полянський погрожував, що приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО може зробити ці країни метою для можливих ударів з боку Росії.

«Вони знають, що момент, коли вони стануть членами НАТО, означатиме дзеркальні дії з боку Росії. Якщо на цих територіях з'являться підрозділи НАТО, то ці території стануть мішенню або можливою мішенню для удару», – заявив він.

Дії Володимира Путіна зруйнували давнє відчуття стабільності у Північній Європі, внаслідок чого Швеція та Фінляндія відчули себе вразливими. Тому глава МЗС Фінляндії Пекка Хаавісто відкрито каже, що вторгнення Росії в Україну "дуже змінило ландшафт безпеки в Європі", додавши, що воно також змінило громадську думку щодо членства в НАТО. "Вперше більшість фінів підтримують членство в НАТО", - сказав він. Фінський президент та прем'єр переконані, що членство в НАТО зміцнить безпеку Фінляндії, а країна посилить увесь оборонний Альянс.

Коментуючи питання журналістів про те, чи не вступ до НАТО провокуватиме Росію, президент Фінляндії Саулі Нііністе заявив, що «винуватити» в цьому може себе тільки сам Путін. «Я відповів би, що саме ви стали причиною цього. Подивіться у дзеркало», - сказав Ніїністе 11 травня. Міністр оборони Швеції Петер Хультквіст описує день вторгнення в Україну як момент, коли російський лідер довів, що він «непередбачуваний, ненадійний і готовий вести жорстку, криваву та жорстоку війну».

Для фінів події в Україні викликають ще й нав'язливе відчуття близькості. Поради вторглися до Фінляндії наприкінці 1939 року. Понад три місяці фінська армія чинила запеклий опір, незважаючи на значну чисельну перевагу. Вони уникли окупації, але в результаті втратили 10% своєї території», - нагадує ВВС.

На відміну від України, двері для цих країн відчинені

Генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг також привітав намір Фінляндії та Швеції вступити до Північноатлантичного альянсу та спрогнозував, що воно пройде гладко та швидко.

«Немає давніших партнерів, які були б ближче до НАТО, ніж Фінляндія та Швеція. Якщо вони вирішать подати заявку, їм будуть раді, і ми знайдемо спосіб дуже швидко узгодити протокол про їхнє прийняття», - наголосив Столтенберг.

Це пояснюється тим, що як за демократичними, так і військовими стандартами ці дві країни повністю відповідають критеріям Альянсу. Директор Атлантичної ради з Північної Європи Ганна Вайсландер каже, що збройні сили обох країн також мають високу сумісність із державами-членами НАТО.

«Вони працювали з НАТО з середини 1990-х років у міжнародних місіях на Балканах, в Афганістані та Лівії. Вони також брали участь у передових навчаннях з НАТО, таких як Trident Juncture. І були сотні інших навчань. Тому їхня функціональна сумісність не є проблемою», - вважає Вейсландер.

Важливою подією на цьому шляху має стати саміт НАТО, який відбудеться у Мадриді 29-30 червня. Як припускає світова преса, саме там Альянс може офіційно затвердити заявки Фінляндії та Швеції.

Агентство Reuters повідомляє з посиланням на джерела в НАТО, що Альянс може схвалити заявку Фінляндії та Швеції навіть раніше за кінець червня. Ратифікація вступу Швеції та Фінляндії 30 країнами-членами Альянсу може тривати місяці.

Що зміниться

Швеція та Фінляндія стали офіційними партнерами НАТО у 1994 році і з того часу роблять основний внесок до Альянсу. Вони брали участь у кількох місіях НАТО після закінчення холодної війни.

Але головною серйозною зміною стане застосування Статті 5 НАТО, яка розглядає напад на одну державу-член як напад на все. Вперше Фінляндія та Швеція отримають гарантії безпеки від ядерних держав.

Думка експерта

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

- Фінам і шведам потрібна 5-та стаття Статуту НАТО, яка передбачає колективну безпеку. Нападуть на них, і на їхньому боці впишуться всі 30 членів Альянсу. Хоча в них і так непогані та сучасні армії, які відповідають усім вимогам Блоку. На відміну від України. Фінляндія, наприклад, посідає перше місце у світі боротьби з корупцією. Це щодо політичних вимог. І за військовими стандартами там також є повна сумісність. Отже, навряд чи хтось у НАТО затягуватиме їх прийом. А Путін отримає діаметрально протилежне тому, чого прагнув – ще дві країни НАТО на своєму кордоні.

Зарубіжна преса

Politico:

«Президент Росії Володимир Путін неодноразово вказував на зазіхання НАТО на межі його країни як причину вторгнення в Україну. Але якщо це справді було його справжньою метою, то Путін зазнав блискучої поразки. Мало того, що країни НАТО перекинули десятки тисяч військовослужбовців ближче до кордону Росії у відповідь на його вторгнення і погодилися направити Україні зброю на десятки мільярдів доларів, вони також зараз збираються вітати Фінляндію та Швецію як нових членів, внаслідок чого НАТО буде набагато ближчою до Росії ».

BBC:

«Фінляндія зробила свій перший крок до вступу в НАТО, і Швеція може наслідувати цей приклад через кілька днів - монументальне зрушення для двох країн з довгою історією нейтралітету під час війни та відмови від військових союзів. Якщо вони це зроблять, це покладе край більш ніж 200-річному неприєднанню Швеції. Фінляндія прийняла нейтралітет після гіркої поразки від Радянського Союзу у Другій світовій війні».

CNN:

«Вторгнення Володимира Путіна в Україну мало неприємні наслідки на низці фронтів. Але одним із найкатастрофічніших наслідків для російського президента є все більш імовірна перспектива вступу Фінляндії до НАТО. У цей момент ймовірно, що НАТО запропонує країні поговорити про вступ до Альянсу. Широко поширена думка, що це відбудеться дуже швидко, оскільки Фінляндія вже відповідає більшості критеріїв, і малоймовірно, що хтось із членів НАТО заперечуватиме».

В ТЕМУ

Туреччина проти

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що його країна, яка є членом НАТО, проти вступу Швеції та Фінляндії до Альянсу.

"У нас немає позитивної думки щодо цього. Скандинавські країни - це як гостьовий будинок для терористичних організацій", - сказав Ердоган, вказуючи на те, що Туреччина може використати свій статус члена Альянсу, щоб накласти вето на прийом двох країн. При цьому турецький президент мав на увазі членів забороненої Туреччини Робочої партії Курдистану, які знайшли притулок у скандинавських країнах.

Новини по темі: НАТО Швеція Фінляндія