Завантажити ще

Пішов Станіслав Шушкевич: «біловезький зубр», який урятував СНД від «югославського варіанта»

Пішов Станіслав Шушкевич: «біловезький зубр», який урятував СНД від «югославського варіанта»
Фото: Saligorsk.org, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9751678

Наприкінці квітня Станіслав Шушкевич потрапив до реанімації після перенесеної коронавірусної інфекції. Потім його виписали з лікарні, але здоров'я було підірвано хворобою. Ковід у тюремній камері підхопив син політика, Станіслав Шушкевич-молодший, засуджений на 10 діб арешту за критичні щодо влади репости у соцмережах. Хвороба також скосила Ірину, дружину політика, котра зустрічала сина з тюремного ізолятора. Шушкевичу було 87 років.

Станіслав Шушкевич був одним із авторів Біловезьких угод, які ліквідували у 1991 році Радянський Союз. Він завжди заявляв, що не шкодує про розпад СРСР. З 1991-го по 1994 рік він очолював Верховну Раду Білорусії 12-го скликання. Після програшу на президентських виборах 1994 року Шушкевич став у жорстку опозицію до нинішнього президента республіки Олександра Лукашенка.

Шушкевич народився 1934 року в Мінську в сім'ї вчителів. Його батько – Станіслав Петрович Шушкевич – виходець із селян, письменник, у 1930-і роки був репресований, звільнений у 1956 році. Мати – Олена Людвіківна Романовська, дочка збіднілого польського дворянина-залізничника, письменниця.

Закінчив фізико-математичний факультет Білоруського державного університету та аспірантуру Інституту фізики Академії наук Білоруської РСР за спеціальністю «радіоспектроскопія». Системи, розроблені Шушкевичем та освоєні промисловістю у 1961-1963-х роках, з'явилися за кордоном лише на початку 70-х.

Поховання СРСР

7-8 грудня 1991 року у Віскулях зібралися президенти Росії (Борис Єльцин), України (Леонід Кравчук) та Станіслав Шушкевич, голова Верховної Ради Білорусі. Чекали на Нурсултана Назарбаєва, але президент Казахстану не приїхав.

8 грудня було підписано Біловезькі угоди, які заявили про припинення існування СРСР як "суб'єкта міжнародного права та геополітичної реальності", також було оголошено про створення СНД. Станіслав Шушкевич завжди стверджував, що розпад СРСР був неминучим, а підписання Біловезьких угод урятувало радянську імперію від "югославського варіанта".

В одному з інтерв'ю Бі-Бі-Сі Станіслав Шушкевич розповідав, як йому довелося повідомляти про рішення у Віскулях президентові СРСР Михайлу Горбачову.

"Розумієте, жартома Кравчук і Єльцин сказали мені: "Ти найкраще товаришуєш з Горбачовим, ось дзвони йому, поясни, що ми хочемо зробити". А я тоді кажу: "Борисе Миколайовичу, ось ми з Кравчуком вирішили, що ви найкраще за всіх товаришуєте з Бушем, дзвоніть йому". Горбачов читав мені довгу мораль і зрештою сказав: "А ви знаєте, що про це подумає міжнародна громадськість?" А я вже почув, що говорять з Бушем. І кажу Горбачову: "Знаєте, Єльцин дзвонить Бушу, і той це дуже тепло сприймає". Після цього була німа сцена", - згадував Шушкевич у своїй книзі "Моє життя: крах і відродження СРСР".

В опозиції до Лукашенка

Після усунення з посади спікера білоруського парламенту Шушкевич залишився депутатом і невдовзі підписав звернення до Конституційного суду про усунення Лукашенка з посади президента країни. Він не визнав підсумки референдуму 1996 року про зміну Конституції Білорусі , а також став активним діячем опозиції і очолив партію "Білоруська соціа-демократична Грамада". Восени 1996-го підписував заяву до Конституційного суду про імпічмент Олександру Лукашенку.

1997 року Шушкевич очолив Організаційний комітет з відродження «Білоруської соціал-демократичної Грамади». У 2001 році він брав участь у створенні громадсько-політичного руху «За нову Білорусь», метою якого була координація дій опозиції під час майбутньої передвиборчої кампанії у Білорусі. У 2016 році Шушкевич увійшов до оргкомітету установчих зборів Білоруського національного конгресу демократичних сил, створених для згуртування опозиції на майбутніх парламентських виборах. За участь в опозиційній акції «Збори Білоруського національного конгресу», що відбулася в мінському парку Янки Купали, Шушкевич отримав штраф у розмірі 6,3 млн рублів. Довгий час очолював "Білоруську соціал-демократичну Грамаду".

«У Білорусі після виборів президента у 2010 році був Майдан набагато ширший, ніж Майдан київський. За різними оцінками, протестувати на проспект вийшло від 40 до 70 тисяч людей. Але оскільки білоруський уряд більш підлий, ніж український, а наш президент суттєво мерзенніший, ніж навіть Віктор Янукович, була забезпечена присутність багатьох військових підрозділів саме у Мінську. І тільки-но починалися помітні хвилювання, вони одразу ж придушувалися. До придушення білоруського Майдану наша влада була готова. Та й репресивні методи у нас зовсім інші. Крім того, у нас безвісти зникали деякі політики. Зникнути без відома Лукашенка вони не могли. Я переконаний, що він причетний до цього», - розповідав Шушкевич в одному зі своїх інтерв'ю.

Журналісти скаржилися, що в оцінці діяльності президента Лукашенка Шушкевич часто не міг утриматися від дуже невтішних характеристик, які важко було змікшувати під час монтажу та редактури.

Історичний момент підписання Біловезьких угод. Леонід Кравчук RIA Novosti archive, image#52076 / Yuriy Ivanov / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commук, Станіслав Шушкевич, Борис Ельцин wikimedia.org/w/index.php?curid=17824550

Історичний момент підписання Біловезьких угод. Леонід Кравчук RIA Novosti archive, image#52076 / Yuriy Ivanov / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commук, Станіслав Шушкевич, Борис Ельцин wikimedia.org/w/index.php?curid=17824550

Був знайомий із вбивцею Кеннеді та отримував 2 долари пенсії

У молодості Станіслав Шушкевич навчав у Мінську російської мови Лі Харві Освальда, звинуваченого пізніше у вбивстві американського президента Джона Кеннеді. Колишній американський морський піхотинець Освальд приїхав до СРСР у 19 років, захопившись ідеями марксизму та соціалізму. Радянські органи визначили йому для проживання Мінськ і влаштували на Мінський радіозавод імені Леніна. Старшим інженером радіозаводу, який знав англійську та допомагав Освальдові адаптуватися, був Станіслав Шушкевич.

"Приходить до мого робочого місця секретар парткому експериментального цеху Лібезін: "До вас всі ходять розбиратися зі статтями англійською мовою, тому що ви краще за інших знаєте англійську. Якщо так, то навчіть, будь ласка, російської мови американця, який працює у нас у цеху. Він сам мову трохи знає, але треба, щоб знав краще». Ми мали не менше семи, але не більше десяти занять. І все це вклалося в один місяць», - писав у своїх спогадах Станіслав Шушкевич. Їм дозволено було говорити лише про погоду-природу та на побутові теми. При зустрічах завжди був присутній третій - спілкуватися віч-на-віч було заборонено.

У 1994 році Білорусь відвідав президент США Білл Клінтон. Аналітики на той час розцінили візит як знак заохочення за добровільну відмову суверенної Білорусі від володіння ядерною зброєю, що не мало прецеденту. КДБ Білорусі відмовилося забезпечувати його безпеку. Там заявили, що не зможуть забезпечити безпеку високих гостей у лісі на околиці Мінська у сутінках, де американський президент відкривав пам'ятну лаву в урочищі Куропати, на місці масових розстрілів у роки сталінських репресій. Тому забезпечення безпеки взяла на себе американська сторона.

Незадовго до обрання президентом Олександр Лукашенко, який очолював у парламенті "антикорупційну комісію", звинуватив спікера Станіслава Шушкевича у зловживанні службовим становищем та присвоєнні двокілограмової скриньки казенних цвяхів для ремонту дачі. Справа "про скриню цвяхів" стала одним з приводів усунення Шушкевича з посади голови Верховної Ради.

При виході на пенсію Станіславу Шушкевичу було призначено довічне забезпечення у розмірі 70-75% від окладу діючого спікера. 1997 року президент Лукашенко скасував цю постанову і підписав декрет, яким колишнім керівникам незалежної Білорусі пенсія була заморожена, тобто не підлягала індексації. Після деномінації 1999 року і до 2015-го, коли пенсію за віком 80-річного Станіслава Шушкевича взялася оформляти дружина Ірина, колишній глава держави отримував від 2 доларів до 40 центів на місяць (залежно від курсу).

У 2007 році Лех Валенса номінував Шушкевича на здобуття Нобелівської премії миру за 2007 рік.

Цитати Шушкевича

  • Особисто в мене були всі підстави любити СРСР: я був процвітаючим доктором наук, професором, членом-кореспондентом Академії наук і, за радянськими мірками, дуже пристойно заробляв. Але мене довело те, що моя нація, мій білоруський народ залишався громадянами російської колонії.
  • Фактично ми маємо справу з російським фашизмом, що відроджується, який протистоїть спробам демократизації і новому становленню колишніх республік СРСР. Ми це бачимо на прикладі України. Коли ваша країна дуже різко захотіла стати європейською, відповіддю на це стала агресія.
  • Причинами агресії Росії є бажання імперії прямо чи опосередковано володіти своїми сусідами.
  • Я не знаю, яким може бути ідеальний варіант у Криму. Адже навіть якщо Україна повністю відновить контроль над півостровом, про що я мрію, там буде дуже багато незадоволених цим.
  • Не дивно, що авторитет Володимира Путіна пішов униз. Щоб його повернути, потрібно було здобути маленьку перемогу. Те, що вони пішли на братів та стріляли в українців, а українці не стріляли у них як у братів – це факт.
  • Білоруські комуністи разом із нашою номенклатурою почали відновлювати свої порядки. І вони привели Лукашенка. Олександр Лукашенко діяв за комуністичним принципом, де діяли прості правила: «Я начальник, ти дурень». І з самого початку він явно підтримувався Росією як віддана їй людина і як загалом антибілоруський президент.
  • Вегетаріанця із Лукашенка не зробити.
  • Революційний шлях для Білорусі відкидаю. Оскільки бійка потенційно породжує нову бійку.
Новини по темі: Втрати Білорусь Президент