24 листопада
Завантажити ще

Амаль Клуні в ООН повідомила, що фото з Бучі нагадали їй бійню у сирійській Хулі

Амаль Клуні в ООН повідомила, що фото з Бучі нагадали їй бійню у сирійській Хулі
Фото: REUTERS/Девід «Ді» Дельгадо

Британський юрист ліванського походження Амаль Клуні виступила на неформальному засіданні Ради безпеки ООН у Нью-Йорку, яке присвятили військовим злочинам Росії в Україні. Про це повідомляють Reuters та Voice of America. Засідання організували на прохання України, Франції та Албанії.

Адвокат з прав людини закликала країни зосередитися на міжнародному правосудді, щоб докази не зберігалися роками, як у випадку зі злочинами ІДІЛ в Іраку та Сирії.

- Сьогодні в Україні – бійня. Прямо в серці Європи, - зауважила Клуні.

Юрист згадала голосування у 2017 році за створення групи ООН для збирання доказів міжнародних злочинів ІДІЛ в Іраку. Того ж року у неї та американського актора Джорджа Клуні народилися син та донька.

- Моїм дітям зараз майже п'ять років, і поки що більшість доказів, зібраних ООН, перебуває на зберіганні - тому що немає міжнародного суду, який міг би судити ІДІЛ, - сказала вона.

Амаль Клуні сказала, що сцени з київського передмістя Бучі нагадали їй різанину 2012 року над мирними жителями у сирійському місті Хула.

- І тепер той самий російський генерал, відомий як «м'ясник», який вчинив жорстокий напад на мирних жителів у Алеппо, вбиває безневинні сім'ї у Маріуполі.

Також на засідання у штаб-квартирі ООН виступили глава МЗС України Дмитро Кулеба, його перший заступник Еміне Джапарова та генеральний прокурор Ірина Венедиктова.

- Злочини Росії у Маріуполі, Бучі та інших українських містах тепер добре відомі. Це не фільм жахів Netflix, а реальність. Закликали держави-члени ООН підтримати створення Спеціального кримінального трибуналу щодо покарання за агресію проти України. Навіть коли Путін зазнає поразки, бізнес із Росією не може бути відновлений без притягнення до відповідальності всіх винних, - написала Джапарова у своєму Твіттері.

Венедиктова повідомила з Києва, що її офіс порушив 8000 справ, і цей список продовжує зростати. Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан сказав, що закон потрібно мобілізувати не на бік України чи Росії, а на бік людства.

Генпрокуратура України повідомила Reuters, що Київ готує звинувачення у військових злочинах як мінімум семи російських військовослужбовців. Троє – льотчики, підозрювані у бомбардуваннях Харківської та Сумської областях, двоє – оператори гранатомета, які обстрілювали населені пункти Харківської області, та ще двох підозрюють у вбивстві жителя Київської області та зґвалтуванні його дружини. Деякі з підозрюваних у полоні, інші звинувачення готуються заочно.

2 березня прокурор Міжнародного кримінального суду повідомив, що розпочне розслідування військових злочинів в Україні на прохання безпрецедентної кількості держав-членів суду. Це дозволяє уникнути необхідності вимагати схвалення суду в Гаазі та скорочує процес на кілька місяців. Амаль Клуні належить до міжнародної цільової групи з правових питань, яка консультує Україну для роботи з Міжнародним кримінальним судом.