20 травня
Завантажити ще

Операція під чужим прапором, або Навіщо нагнітають обстановку у Придністров'ї

Операція під чужим прапором, або Навіщо нагнітають обстановку у Придністров'ї
Фото: Міністерство внутрішніх справ Придністров’я/Роздатковий матеріал через REUTERS

Слідом за пожежами у Брянську пролунали вибухи в невизнаній Придністровській Молдавській Республіці. З ладу виведено дві потужні антени, пошкоджено будівлю міністерства держбезпеки, пишуть про атаку на військову частину. У Тирасполі заявили про терористичні акти, у Кремлі – про «занепокоєння», реакція української сторони однозначна – це провокація.

Йде нагнітання обстановки

Питання Придністров'я, що муляло нас багато років, з початком російського вторгнення перетворилося на нарив. Зараз на слуху тема: чи треба чекати, доки він визріє, чи розкривати, не дочекавшись сепсису. Простіше кажучи, чи може Україна «зачистити» Придністров'я, щоб унеможливити загрозу наступу з того боку. Чи це потрібно і які можуть бути наслідки.

Олексій Коломієць: Йде нагнітання обстановки, влада невизнаної ПМР дає зрозуміти, що найближчим часом оголосить якісь кардинальні новини.

Після вибухів у Придністров'ї журналіст Юрій Бутусов, якого вважають наближеним до Генштабу, написав у Фейсбуці, що «Україна має законне право демілітаризувати військові об'єкти російських військ, які загрожують нам, щоб усунути раз і назавжди загрозу Міннекаєва».

Мається на увазі заступник командувача Центрального військового округу РФ Рустам Міннекаєв, який раніше пригрозив взяти контроль над півднем України, щоб з'єднатися з Придністров'ям.

Ідея зайти до недружніх сусідів і змусити їх сидіти скромно викликала позитивний відгук у багатьох блогерів. Але ми маємо дивитися на офіційну позицію.

– Я майже переконаний, що Україна не має планів запровадити на територію Придністров'я свої силові структури, – каже президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць. – На мою думку, ситуація виглядає інакше. Те, що бачимо, схоже на події перед 24 лютого – кривавою фазою цієї дев'ятирічної війни. Йде нагнітання обстановки, влада невизнаної ПМР дає зрозуміти, що найближчим часом оприлюднить якісь кардинальні новини.

На думку експерта, все це передує або запит Придністров'я на приєднання до Росії (відсутність кордонів не перешкода, якщо згадати карту Калінінградської області). Або буде інший сценарій, який все одно стане перехідним до возз'єднання.

- Можливо, готується найстрашніше – кинуть сили на прорив, – вважає експерт-міжнародник. – Але досі з боку Придністров'я немає прецедентів, які б могли легалізувати силові дії України. Поки що йде сценарій «ЛНР» та «ДНР». У будь-якому випадку потрібно чекати на офіційне рішення, яке вже було анонсовано – «що скаже Тираспіль?».

Операція під чужим прапором

Олег Жданов. Фото: youtube.com/UKRLIFE.TV

Олег Жданов. Фото: youtube.com/UKRLIFE.TV

- Про те, що по Придністров'ю доведеться завдати удару, я говорив і раніше. Війну з Росією не можна завершити, не вирішивши це питання. Але таке завдання треба відкласти у часі, – вважає військовий експерт Олег Жданов. – Сьогодні не доцільно відкривати другий фронт. Я думаю, що Російська Федерація для того і розгойдує ситуацію, щоб ми вплуталися в Придністров'я та розпочали відведення бойових частин з інших напрямків. Вони нас провокують і на це піддаватися не можна. Ось коли почнемо контрнаступну операцію, тоді й повернемось до теми.

Щодо загрози нападу з боку невизнаної республіки, то експерт не вважає її серйозною.

- Контингент російських військ на території ПМР – 3000 осіб. З них 1500 – бойові, решта – обоз, постачання, логістика.

Росія проводить операцію під чужим прапором – це те саме, що відбувалося у Брянській, Білгородській, Ростовській областях. Бажають запровадити військовий стан. Якщо у Брянську після вибухів було оголошено жовтий рівень терористичної небезпеки, то у Придністров'ї одразу червоний. А це вже воєнний стан.

Олег Жданов: На жаль, Молдова не з нами. Якщо увійдемо до Придністров'я, це буде виглядати як вторгнення.

Де вторгнення, а де захист

Теоретично уявімо, що Україна все-таки зважилася розкрити нарив. Як це буде політично? Приєднувати до своїх територій смугу землі на березі Дністра ми не маємо наміру і ніколи не збиралися робити замах на чуже. Якщо зачищати та повертати Молдові, яка й так вважає Придністров'я своєю територією, то у нинішній ситуації подарунок може бути сприйнятий неоднозначно.

- Президент Молдови Майя Санду посідає проросійську позицію. Вона відмовляється від санкцій, від підтримки ембарго на російську нафту та газ. На жаль, Молдова не з нами. Якщо увійдемо до Придністров'я, це буде виглядати як вторгнення. Питання однозначно доведеться погоджувати із президентом Молдови за допомогою наших партнерів, – констатує Олег Жданов.

А ось якщо з території Придністров'я почнеться вторгнення або завдання ударів, ситуація виглядатиме зовсім інакше.

Олексій Якубін: На користь Росії, але не на користь України розморожувати ситуацію в Придністров'ї.

- Тоді ми матимемо право застосувати силу на анексованій, я підкреслюю це, анексованій Росією території. Її демілітаризацію та повернення Молдові можна буде розцінити як миротворчу місію, - наголошує наш співрозмовник.

Нападу на Україну силами Придністров'я експерт дає малу ймовірність.

- Судячи з сил та коштів, вони не повинні вдаватися до агресії. Тому що розуміють: наша артилерія може вести вогневу дію на всю глибину території. Як такої армії Придністров'я немає. Я не думаю, що місцеві жителі кинуться у черги по автомати, щоб нападати на Україну.

Перекинути своє підкріплення, наголошує Олег Жданов, Росія не може – сухопутного шляху немає. А якщо повітрям, то це або наша територія, де чекає ППО, або румунська. Навряд чи Румунія – член НАТО – надасть росіянам повітряний простір для посилення війни.

Постраждалі внаслідок «терористичних атак» вежі радіотелецентру біля селища Маяк у Придністров'ї на кордоні з Україною. Фото: Transdniestrian Interior Ministry/Handout via REUTERS

Постраждалі внаслідок «терористичних атак» вежі радіотелецентру біля селища Маяк у Придністров'ї на кордоні з Україною. Фото: Transdniestrian Interior Ministry/Handout via REUTERS

Короткий коментар

Олексій Якубін, політолог:

- На користь Росії, але не на користь України розморожувати ситуацію в Придністров'ї. І це чудово розуміють у Володимира Зеленського. Україна веде справедливу війну з Росією, ми захищаємо свою територію, ми страждаємо від агресії, але не виявляємо її. На цій справедливій війні будується допомога Заходу. Будь-який вихід за межі може інакше інтерпретуватися.