Завантажити ще

Суддя Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії Володимир Василенко: Поки що Путіна за Бучу можна судити лише заочно

Суддя Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії Володимир Василенко: Поки що Путіна за Бучу можна судити лише заочно
Фото: Фалин Владимир/УНИАН

Злочини російських військових в українській Бучі шокували увесь світ. Провідні видання вийшли зі знімками розкиданих у цьому місті трупів та братських могил. Тільки наразі уже встановлено, що було вбито 380 мирних жителів, а скільки ще виявиться...

У Вікіпедії вже з'явилася сторінка «Бучанська різанина».

Новий трибунал не потрібен

Після оприлюднення свідчень військових злочинів, скоєних російськими військами у Бучі, у Німеччині було запропоновано створити суд для покарання винних, подібний до існуючого в Югославії. Цю ініціативу запропонувала заступник голови Європарламенту Нікола Бер, яка також є заступником голови Вільної демократичної партії Німеччини (ВДП), що входить до чинної урядової коаліції. «Для всіх нас жах цих діянь незбагненний. Це найтяжчі злочини проти людяності, це військові злочини», - наголосила Бер.

Про те, чи можна створити такий трибунал щодо Бучі, «КП" в Україні» запитала суддю Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії Володимира Василенка.

- Для цього не потрібно створювати окремий суд. Справа в тому, що злочинами росіян в Україні вже займається Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі, - розповів він. - Вже порушено кримінальну справу щодо російської агресії, прокурор МКС уже збирає всі факти злочинів. І всі матеріали, що стосуються «Бучанської різанини», прямують до Гааги. Тому створювати новий міжнародний трибунал ніхто не буде.

- А чи можна військових злочинців із Росії – солдатів, офіцерів, які вчиняли ці злочини, чи навіть самого Путіна - притягнути до відповідальності?

- Це можливо. Але самого президента Росії можна притягнути до реальної відповідальності, лише якщо впаде путінський режим. І тоді можна засудити Путіна, Шойгу, Герасимова, Лаврова та інших винних у цих злочинах.

- Отже, нині це неможливо?

- Поки що тільки може бути встановлена номінальна відповідальність. Міжнародний кримінальний суд може і повинен зібрати усі докази злочинів проти людяності в Україні. Українська влада, громадські організації та навіть прості громадяни мають збирати та передавати до Гааги факти й матеріали щодо цих злочинів. Після цього прокурор суду в Гаазі проводить власне розслідування та формує обвинувальний акт щодо кожної конкретної особи.

- А якось можна уникнути вироку у Гаазі?

- Обвинувальний акт затверджується палатою попереднього правосуддя в Гаазі, а потім скликається судове засідання. Прокурор пред'являє обвинувальний акт особам, які обвинувачуються у злочині проти людяності. І якщо вони відмовляються з'явитися на засідання суду в Гаагу, то вони оголошуються у міжнародний розшук. А їх засудження може бути оголошено за їх відсутності. Це означає, що міжнародний суд визнав провину за злочин і ця особа підлягає видачі суду в Гаазі для відбування покарання. І це незалежно від того, коли така людина буде затримана, оскільки військові злочини та злочини проти людяності не мають термінів давності. І хоч би яку посаду обіймала ця особа, імунітету від вироку Міжнародного кримінального суду немає.

Звірства російських окупантів у передмісті Києва вже охрестили Бучанською різаниною. Фото: REUTERS/Zohra Bensemra

Звірства російських окупантів у передмісті Києва вже охрестили Бучанською різаниною. Фото: REUTERS/Zohra Bensemra

У ТЕМУ

Як відреагували на події в Бучі в Європі та Ізраїлі

Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що «шокований знімками звірств, здійснених російською армією у звільненій Київській області» і що «ЄС допоможе Україні та неурядовим організаціям зібрати необхідні докази для судового переслідування у міжнародних судах». Він же і ввів поняття «Бучанська різанина»

Глава британської розвідки MI6 Річард Мур повідомив, що плани президента Росії Володимира Путіна щодо повномасштабного вторгнення до України включали страти мирних жителів. Їх мали здійснювати як російські військові, так і співробітники спецслужб. «Ми знали, що плани Путіна з вторгнення включали позасудові страти його військовими та спецслужбами. Повідомлення про страти цивільних осіб, які надходять зі звільнених районів, жахають та лякають», – повідомив він.

А посол Великобританії у Києві Мелінда Сіммонс заявила, що Росія зробила згвалтування зброєю та навмисне застосовує її в Україні. «Згвалтування – це зброя. Хоча ми поки що не знаємо масштабів його використання проти України, вже зрозуміло, що воно було частиною арсеналу РФ. Жінок ґвалтували на очах їхніх дітей, дівчаток – на очах їхніх сімей заради навмисного приниження. Згвалтування – це воєнний злочин», – написала дипломат.

Важливим є те, що Ізраїль засудив дії Росії в українському місті Буча, які після відступу залишили сотні вбитих мирних жителів та розграбовану і знищену інфраструктуру. «Неможливо залишатися байдужим перед жахливими картинами із міста Бучі під Києвом після відходу російської армії. Умисне заподіяння шкоди цивільному населенню є військовим злочином, і я рішуче його засуджую», - заявив міністр закордонних справ Ізраїлю Яір Лапід.

Володимир Василенко
Володимир Василенко
Досьє Коротко про

Володимир Василенко – суддя Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії (2002-2005 рр.), представник України у Раді ООН з прав людини (2006-2010 рр.), доктор юридичних наук, Надзвичайний та Повноважний Посол України.