Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Чим турецький переговорний майданчик відрізняється від мінського та у чому роль Абрамовича

Чим турецький переговорний майданчик відрізняється від мінського та у чому роль Абрамовича
Фото: Murat Cetinmuhurdar/Presidential Press Office/Handout via REUTERS

Черговий раунд переговорів щодо припинення війни в Україні пройшов у Стамбулі, а не в Білорусі.

Результат переговорів – це реноме Ердогана

Президент України Володимир Зеленський пояснив, чому було обрано саме Туреччину і відмовилися від Білорусі. Росія, Білорусь та Україна є сторонами конфлікту та не можуть бути місцем для переговорів. Для цього потрібна нейтральна країна, - пояснив український президент в інтерв'ю російським ЗМІ.

Окрім цього президент Туреччини Реджеп Ердоган більше підходить на роль посередника, ніж Олександр Лукашенко. Адже невизнаний глава Білорусі й досі вагається, вводити йому свої війська в Україну чи ні. А президент Туреччини Реджеп Ердоган виступив перед переговорниками з України та Росії та закликав до перемир'я.

Туреччина відчуває відповідальність за мир у нашому регіоні, віримо, що світ буде відновлено. Продовження конфлікту нікому не принесе користі, кожен загиблий, зруйнований будинок відриває частину нашого майбутнього. Відновлення світу буде корисним для обох сторін і для всіх. Ми чекаємо від вас щасливої звістки

, - пояснив інтерес Туреччини у завершенні конфлікту Реджеп Ердоган.

Адже Туреччина – один із природних посередників, бо має справді тісні стосунки як з Україною, так і з Росією та хороші персональні відносини на особистісному рівні між Ердоганом та Зеленським та між Ердоганом та Путіним.

Британське видання The Times пише, що участь Туреччини в організації цих переговорів та формулювання пропозицій про статус окупованих Росією Криму та ОРДЛО сприяють зростанню її дипломатичної ваги. Крім того, це певним способом відновлює імідж президента Туреччини Реджепа Ердогана в очах союзників у НАТО після кількох років суперечок та конфліктів.

- Переговорний майданчик, тобто місце проведення переговорів, відіграє важливу роль. Президент Туреччини Ердоган від початку російського вторгнення в Україну демонстрував готовність бути медіатором між Києвом та Москвою, на відміну від Лукашенка. Турецький президент запропонував послуги посередника. І те, що зараз переговори йдуть у Туреччині – це, найімовірніше, погоджений момент із Володимиром Путіним. Та й самому президентові Туреччини, який має добрі стосунки і з Україною, і з Москвою, дуже важливо, щоб ці переговори принесли якийсь результат. До того ж, на кону знаходиться і політичне реноме Ердогана, – розповів «КП в Україні» політолог Олексій Якубін.

Що робить на переговорах Абрамович

Ще однією відмінністю цих переговорів є участь у них нового посередника – російського олігарха Романа Абрамовича.

Володимир Зеленський підтвердив, що Абрамович був залучений до переговорів українських та російських делегацій у Білорусі. Перед цим джерела видання Wall Street Journal стверджували, що Зеленський нібито у телефонній розмові з президентом США Джо Байденом попросив не запроваджувати санкції проти Абрамовича, бо він сприяє досягненню миру між Україною та РФ.

До того ж, його посередництво, за даними Financial Times, було схвалено особисто президентом країни-агресора Володимиром Путіним. Наразі Абрамович перебуває у турецькому Стамбулі, де йде новий раунд переговорів між Україною та Росією щодо припинення війни.

Видання The Times напередодні повідомило про низку важливих зустрічей Абрамовича. Нібито минулого тижня Абрамович був у Стамбулі, де зустрічався із представниками як Туреччини, так і України. Зі Стамбула він вирушив до Москви, де особисто зустрічався з Путіним і передав йому написану від руки записку від президента України Володимира Зеленського. У ній президент України виклав можливі компроміси, на які ладен піти Київ для припинення війни.

У Стамбулі напередодні переговорів Абрамович розповів про свою зустріч перемовнику України Рустему Умерову, якого Київ уповноважив брати участь у цьому треку переговорів. Разом із представником турецького президента Ібрагімом Каліном вони, за даними британського видання, проводили низку зустрічей у п'ятизіркових готелях Стамбула.

Після цієї розмови у Стамбулі Абрамович із Умеровим полетіли до Варшави приватним літаком, зареєстрованим у Туреччині. Після чого вони вирушили до Києва, де зустрічалися із Зеленським на Банковій.

Як пише The Times, спочатку сторони, залучені до процесу, були впевнені, що Абрамовича спонукають суто меркантильні інтереси врятувати свій стан від тиску санкцій, особливо в Британії, і відновити свою репутацію. Проте, як стверджують автори статті, схоже, що Абрамович насправді хоче допомогти припинити війну та наляканий масштабом руйнувань та кількістю загиблих у війні. Його мати Ірина народилася в Києві, бабуся та дідусь були киянами, а донька Софія відверто засудила російське вторгнення в Україну.

– Участь Абрамовича у переговорах дає надію на якийсь результат. По-перше, на його кандидатуру погодився Володимир Путін. А крім цього, результат потрібен і самому олігарху, бо на коні західні санкції проти нього. Принаймні, це може призвести до припинення вогню. Враховуючи, що Абрамович має контакти з нашою делегацією і те, що він безпосередньо спілкується з Путіним. Це такий собі додатковий страхувальний механізм для того, щоб переговори не зірвалися та принесли якийсь результат, – припускає політолог Вадим Карасьов.