4 листопада
Завантажити ще

Підсумки переговорів: Україна запропонувала договір про гарантії безпеки, але статуса ОРДЛО він не вирішує

Підсумки переговорів: Україна запропонувала договір про гарантії безпеки, але статуса ОРДЛО він не вирішує
Фото: aa.com.tr

У Стамбулі завершилися перемовини української та російської делегацій, на яких обговорили пункти договору щодо гарантій безпеки для України. Договір не поширюватиметься на територію Криму та ОРДЛО, за цими територіями Україна запропонувала окреме рішення. Про це члени делегації розповіли на брифінгу.

- Щодо такого питання, як Крим. Це окремий пункт договору, де ми пропонуємо зафіксувати позицію України та Росії, протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму та Севастополя. Окремим пунктом ми пропонуємо російській стороні, що Україна та Росія не будуть протягом цього часу, доки йдуть переговори, використовувати військові чи збройні сили для вирішення питання Криму, - сказав член переговорної делегації, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.

Питання ОРДЛО буде прописано окремим пунктом. Україна наполягає, що статус цих територій мають вирішити особисто президенти України та Росії на зустрічі.

Можливими гарантами безпеки Україна бачить країни Ради безпеки ООН (Франція, США, Британія, Китай та Росія), Туреччину, Німеччину, Канаду, Італію, Польщу та Ізраїль. Усі гаранти мають сприяти вступу України до ЄС, заявив член української переговорної делегації Давид Арахамія.

Член української делегації та колишній заступник глави МЗС Олександр Чалий сказав, що гарантії мають бути аналогічні 5-й статті статуту НАТО.

- Якщо Україна буде об'єктом будь-якої агресії, будь-якого військового нападу чи операції, ми маємо право протягом 3 днів вимагати міжнародних консультацій. І якщо протягом 3 днів ці консультації не привели до жодного результату, країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу, зброю чи навіть закрити повітряний простір. Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, Україна в позиції зафіксуватиме свій статус фактично позаблокової та без'ядерної держави у формі постійного нейтралітету, - заявив Чалий.

Підписанню договору про гарантії безпеки має передувати референдум в Україні, потім - ратифікація у Верховній Раді та парламентами країн-гарантів. За словами члена переговорної делегації Михайла Подоляка, влада має отримати підтримку суспільства на референдумі, щоб цей договір став консолідуючим.

Росія з доводами України погодилася та заявила про скорочення військової активності

Глава російської делегації Володимир Мединський після завершення раунду переговорів у Стамбулі назвав їх конструктивними.

- Російська делегація отримала у Стамбулі від української сторони зрозуміло сформульовану позицію та пропозиції, які будуть вивчені та доведені до керівництва країни. За умови швидкої роботи за договором та знаходження компромісу можливість укласти мир стане ближче, - сказав Мединський.

Він також заявив, що зустріч Зеленського та Путіна можлива одночасно з парафуванням мирного договору.

Після завершення переговорів Міноборони Росії заявило про кардинальне скорочення військової активності на київському та чернігівському напрямах з метою підвищення "взаємної довіри" та "досягнення кінцевої мети - підписання договору".