22 грудня
Завантажити ще

Подоляк відповів РФ з нейтралітету: Модель може бути лише «українською»

Подоляк відповів РФ з нейтралітету: Модель може бути лише «українською»
Фото: facebook.com/mpodolyak2

Україна перебуває у стані прямої війни з РФ, тому вимагає особливий варіант нейтралітету – з юридично вивіреними та не протокольними гарантіями безпеки. Про це заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк на своїй сторінці у телеграмі.

- Безумовно, ми розуміємо спробу наших партнерів залишитись ініціативною стороною у переговорному процесі. Звідси слова про шведську чи австрійську моделі нейтралітету. Але Україна зараз перебуває у стані прямої війни з РФ. Тому модель може бути лише «українською» і лише про юридично вивірені «гарантії безпеки». І жодних інших моделей чи варіантів, – зазначив Подоляк.

Він додав, що це означає:

  1. Абсолютні гарантії безпеки. Дійсні, а не протокольні чи будапештські. А це означає, що сторони-підписанти гарантій не стоять осторонь у разі нападу на Україну, як сьогодні. Але беруть активну участь на стороні України у конфлікті та офіційно забезпечують негайне постачання нам необхідного обсягу зброї.
  2. Україна більше не хоче залежати від бюрократичних процедур, які дозволяють чи не дозволяють закривати небо від тих самих крилатих ракет. Нам потрібні прямі та жорсткі гарантії того, що небо обов'язково буде закрите.

- Додам, що Україна ніколи не була мілітарною державою, яка нападала чи планує нападати на сусідів. На відміну від цих сусідів. Саме тому сьогодні Україна хоче мати справді потужний пул союзників із чітко прописаними гарантіями безпеки, - підсумував Подоляк.

Що передувало заяві Подоляка

Вранці 16 березня член російської делегації Володимир Мединський заявив, що Україна на переговорах пропонувала "австрійський" або "шведський" варіант нейтралітету.

- Україна пропонує "австрійський", "шведський" варіант нейтральної демілітаризованої держави. Але при цьому держави, яка має власну армію та військово-морські сили. Усі ці питання обговорюються на рівні керівництв міністерств оборони Росії та України" - заявив він.

Мединський додав, що переговори відбуваються в онлайн-форматі через «складну логістику».

Перші три раунди переговорів делегацій України та Росії були очними. Перші переговори після нападу Росії на Україну пройшли 28 лютого на Гомельщині в Білорусі неподалік українського кордону в районі річки Прип'ять - через чотири доби після вторгнення. Далі делегації зустрілися 3 та 7 березня. Крім того, в Анталії 10 березня відбулася зустріч Дмитра Кулеби та Сергія Лаврова.

12 березня Подоляк повідомив, що в рамках переговорів з делегацією РФ створено спеціальні робочі підгрупи, і четвертий раунд переговорів проходитиме нон-стоп у форматі відеоконференцій. Радник голови ОП наголосив, що "комунікація йде, але важко". Предметами переговорів є припинення вогню, відведення військ та гарантії безпеки.