Найближчим часом народні депутати мають намір зібратися на пленарне засідання та проголосувати з десяток законопроектів, покликаних полегшити життя бізнесу в умовах повномасштабної війни, заохотити українських героїв, які мужньо відбивають агресію російських окупантів, та передбачити кримінальну відповідальність для тих, хто наживається під час війни.
На найближчому пленарному засіданні народні депутати мають намір розглянути законопроект, що кардинально змінює податкове законодавство на період війни. Зокрема, пропонується розширити єдиний податок на увесь бізнес, зокрема і великий: ліміт збільшили з 10 млн до 10 млрд; податок у розмірі 2% обороту; прибрати обмеження щодо кількості працівників; зняти обмеження за видами діяльності (крім підакцизних товарів та грального бізнесу).
Кабінет міністрів подав законопроект до Верховної Ради щодо тимчасового зниження податків на ввезення бензину, зрідженого газу та дизельного палива до України. Зокрема, документ пропонує скасувати акциз на пальне та знизити ставку ПДВ із 20% до 7%.
– Це значне зниження розміру податків дозволить стабілізувати ціни та не допустити дефіциту, – переконаний прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
На розгляд парламенту внесено законопроект про розширення переліку осіб, які можуть набути статусу учасника бойових дій та користуватися відповідними соціальними гарантіями. Народний депутат Галина Третьякова запропонувала, щоб статус УБД могли отримати добровольці територіальної оборони, які брали участь у бойових діях.
На розгляд Верховної Ради внесено законопроект про грошове заохочення осіб, які наближають перемогу України у війні, яку проти нас розпочала Росія, та які мають особливі здобутки. Так, документом пропонується виплачувати щомісячну грошову допомогу:
У Верховній Раді зареєстровано законопроект з ініціативи президента Володимира Зеленського про те, що учасників бойових дій – українців із реальним бойовим досвідом - буде звільнено з-під варти у СІЗО чи колонії.
"Існує нагальна потреба оперативно доукомплектовувати українську армію та інші військові формування. У зв'язку з цим пропонується надати можливість особам, які підозрюються або звинувачуються у скоєнні кримінального правопорушення та щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, звернутися до прокурора із заявою про скасування такого запобіжного заходу для подальшого призову такої особи на військову службу під час мобілізації", - сказано в пояснювальній записці до законопроекту.
Депутати пропонують звільняти всіх осіб окрім тих, хто підозрюється у скоєнні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 255, 2551, 257, 258-262, 30 3-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України.
Рішення про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою прийматиметься слідчим суддею або судом за клопотанням прокурора.
Важливо! Така «амністія» відбуватиметься виключно за бажанням затриманого чи засудженого. Примусово ніхто і нікого не змушуватиме воювати за Україну.
Депутати мають намір підправити чинний закон «Про правовий режим воєнного часу». У парламенті зареєстровано законопроект, який передбачає звільнення від відповідальності (адміністративної та кримінальної) політиків і чиновників за рішення, що спричинили негативні наслідки для громадян, «про які вони не здогадувалися».
"В умовах воєнного стану особа, яка обіймає політичну посаду, посаду на державній службі, в органах місцевого самоврядування, керівника суб'єкта державного сектора економіки, не несе відповідальності, у тому числі кримінальної, за рішення, дії чи бездіяльність, негативні наслідки яких неможливо було передбачити, або охоплювані виправданим ризиком за умови, що такі дії (бездіяльність) були необхідні для відбиття збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту", - йдеться у законопроекті.
Народні депутати пропонують встановити кримінальну відповідальність за використання гуманітарної допомоги за нецільовим призначенням під час дії воєнного стану. Якщо хтось вирішить торгувати гуманітарною допомогою, то такій особі загрожує позбавлення волі від трьох до семи років із конфіскацією майна. Якщо такий бізнес провертає група осіб чи чиновники, то відповідальність збільшується до десяти років позбавлення волі із забороною обіймати певні посади.
Також депутати мають намір запровадити кримінальну відповідальність за незаконне переведення через державний кордон осіб під час воєнного стану. Але тексту законопроекту поки що немає на сайті Верховної Ради.
Також народні обранці пропонують: заморозити всі виконавчі провадження стягувачем, якими проходить Росія або фізичні/юридичні особи РФ; з рахунків боржників знімається арешт (за умови, що заборгованість з виконавчого провадження не перевищує 100 тисяч гривень).
Депутати хочуть розширити законопроект про заборону тоталітарної та нацистської символіки, додавши до нього символіку російської армії, яка з 24 лютого воює проти України. Йдеться про заборону популяризації та використання латинської літери «Z», якою марковано всю ворожу військову техніку.
"Використання символіки окупантів, під якою вони вбивають громадян України, має бути прирівняне до пропаганди символіки нацистів та заборонено в Україні", - сказано у пояснювальній записці до законопроекту.
Особам, які використовуватимуть окупантську «Z» та публічно популяризуватимуть її, загрожує кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі до п'яти років. Нагадаємо, таке ж покарання вже використовується за виготовлення та розповсюдження комуністичної та нацистської символіки.
Парламентарій Людмила Буймістер запропонувала внести зміни до Закону «Про державний гімн України». Тексту документа на сайті Верховної Ради наразі немає.
Щоб покращити роботу виконавчої влади на час воєнного стану, народні депутати зареєстрували законопроект, який передбачає можливість «переїзду» міністерства та інших органів виконавчої влади з Києва до інших міст. А у разі створення військової адміністрації повноваження міської ради, її виконавчих органів здійснюються такою військовою адміністрацією. Тимчасова структура органів місцевого самоврядування діє трохи більше 30 днів після припинення чи скасування воєнного стану.