Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Чи є загроза застосування хімзброї

Чи є загроза застосування хімзброї
Фото: Wikimedia Commons

«Ми всі маємо спостерігати за тим, щоб Росія не змогла застосувати хімічну чи біологічну зброю в Україні або здійснити операцію з її використанням», - таку заяву на своїй сторінці у Твіттері зробила прес-секретар Білого дому Джен Псакі. Вона також вважає неправдивими заяви РФ про те, що США нібито розробляють хімічну зброю в Україні.

Псакі також відзначила «тривалий та добре задокументований досвід використання хімічної зброї» Росії, а також її модель «звинувачення Заходу в тих самих порушеннях, які вчиняє сама Росія».

У свою чергу британське видання The Guardian, посилаючись на свої джерела в британському уряді, зазначає, що Лондон побоюється, що Росія може сфабрикувати привід для застосування хімічної зброї у війні з Україною, оскільки план окупувати країну та захопити Київ за кілька днів повністю провалився.

Чи є у Росії хімзброя

Запаси хімічної зброї в Росії вважалися одними з найбільших у світі – 39 967 тонн (у США – 31 500 тонн). Основна частина хімзброї була представлена такими отруйними речовинами, як люізит, іприт, суміш люізит-іприт (HL), зарин, зоман, VX (речовина 33). Станом на 2017 рік РФ у рамках Конвенції про заборону хімічної зброї нібито офіційно повністю знищила всю свою хімічну зброю.

Але експерти сумніваються у цьому. Наприклад, після заяви Володимира Путіна про ліквідацію 100% хімічної зброї на території Росії у 2017 році співробітники російських спецслужб Петров і Боширов отруїли на території Великобританії бойовою отруйною речовиною «Новачок» Сергія Скрипаля та його дочку Юлію.

Та й інші події останніх років, такі як отруєння опозиціонера Олексія Навального бойовою нервово-паралітичною речовиною «Новачок», надання хімічної зброї режиму Асада в Сирії або отруєння президента "Росбізнесбанку" Івана Ківеліді у 1995 році лише свідчать про те, що Росія не виконує положення Конвенції про заборону хімічної зброї, підписантом якої є з 1993 року.

2020 року Держдеп США звинуватив Росію в порушенні Конвенції про заборону хімічної зброї. Вашингтон стверджує, що Москва має незадекларовану програму хімічної зброї та зберігає арсенали біологічної зброї. «США підтверджують, що Росія порушила Конвенцію про заборону хімізброї, використавши бойову нервово-паралітичну речовину на британській землі 4 березня 2018 року», - зазначає Держдеп, маючи на увазі замах на екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля. «Ця атака вказує на те, що Росія зберігає не заявлену програму хімічної зброї», - йдеться у доповіді Держдепу.

Москва вже використала хімзброю

Росія у свою чергу неодноразово використовувала хімічну зброю – наприклад, під час нападів на політичних противників президента Володимира Путіна. Крім того, Москва підтримує сирійського правителя Башара Асада, режим якого "неодноразово застосовував хімічну зброю".

На створення нервово-паралітичних газів, відправлених до Сирії у 2007-2008-х роках, згідно з контрактом та банківськими записами, Кремль виділив не менше 900 000 доларів. Згідно з даними берлінської некомерційної організації Global Public Policy Institute (GPPi), у Сирії понад 300 разів використовувалася хімічна зброя. У 98 відсотках випадків його застосовували урядові війська Сирії, «шефство» над якими здійснює Російська Федерація, постачаючи режиму Асада різні типи озброєння.

Російська Федерація продовжує блокувати незалежні спроби розслідування подій, пов'язаних з використанням хімічної зброї в Сирії, використовуючи своє право вето в Раді Безпеки ООН, яким вона скористалася більше трьох разів, що знизило ефективність чинного механізму розслідування.

ООН нічого не відомо про заборонену зброю України

Раніше Організація Об'єднаних Націй заявляла, що їй нічого не відомо про зброю масової поразки, нібито виготовлену в Україні. За словами офіційного представника ООН Стефана Дюжарріка, Всесвітня організація охорони здоров'я «не знає про будь-які дії українського уряду, які суперечать його міжнародним договірним зобов'язанням, що стосуються, зокрема, хімічної чи біологічної зброї».