7 сiчня
Завантажити ще

Нардепи хочуть голосувати онлайн - до Ради внесли законопроект

Нардепи хочуть голосувати онлайн - до Ради внесли законопроект
Фото: hromadske.radio/ru

8 березня до парламенту внесено законопроект, який передбачає можливість розглядати та приймати законопроекти онлайн. Співавторами документу виступив 241 парламентарій, з яких 196 – «слуги народу».

"КП в Україні" вивчила основні положення законопроекту.

Коли можна проводити пленарні засідання дистанційно?

Дистанційне засідання може (але необов'язково) бути проведене у разі воєнного стану в країні, якщо засідання неможливо провести у залі пленарних засідань Верховної Ради, тобто у Києві, вул. Грушевського, 5.

Водночас у законопроекті прописано, що пленарні засідання можна проводити не лише під «куполом», а й у інших місцях, якщо за це проголосували 226+ народних депутатів.

Про проведення онлайн-пленарного засідання керівництво парламенту зобов'язане повідомити депутатів не пізніше ніж за 24 години до його початку.

Які питання не можна брати, голосуючи онлайн?

На таких засіданнях не можна розглядати законопроекти, які стосуються внесення змін до Конституції, дострокового припинення повноважень президента, питання укладання миру та пов'язані з цим питання. Іншими словами, на онлайн засіданнях народні депутати не зможуть відмовитися від вступу України до НАТО (це закріплено в Конституції) або оголосити дострокові вибори президента.

Чи трансляція таких засідань?

Так, трансляцію має забезпечити телеканал «Рада» та сайт парламенту.

Як голосують депутати?

Підняттям руки, з позначенням позиції: за, проти чи утримався. Головуючий на засіданні опитує всіх депутатів за абеткою. Голосуючий депутат виводиться на великий монітор і озвучує свою позицію щодо законопроекту, що розглядається. Рахункова комісія проводить калькуляцію волевиявлення народних депутатів.

Чи можна відмовитись від участі у дистанційному голосуванні?

Так. Якщо у когось із депутатів немає можливості підключитися до онлайн-голосування, його за це не покарають.

В якій системі голосуватимуть депутати – Zoom чи якийсь інший?

У законопроекті таких технічних моментів не прописано. Але напередодні війни народні депутати повідомляли, що їхні робочі планшети перепрошили та встановили спеціальний додаток (розроблений IT-фахівцями ВРУ), який дозволяє голосувати дистанційно.