Військовослужбовці з острова Зміїний, що прославилися завдяки відповіді російському кораблю, живі й перебувають у полоні. Про це повідомили у Військово-Морських Силах Збройних Сил України.
- Ми дуже раді дізнатися, що наші побратими живі та з ними все добре! Але російська пропаганда намагається розкрутити "новину" про те, що нібито влада України «забула», «поховала» своїх підлеглих… Вимагаємо від РФ негайного звільнення незаконно захоплених громадян України… Звертаємось до світової спільноти, до віруючих усіх церков із проханням вжити всіх можливих заходів впливу на РФ для повернення наших громадян, - йдеться у фейсбуці ВМС ЗС України.
У відомстві повідомили, що 26 лютого отримали інформацію, що на Зміїному можуть бути загиблі та поранені, до острова для допомоги постраждалим направили цивільне судно Морської пошуково-рятувальної служби "Сапфір". Разом із ним погодилися вийти священнослужителі Василь Вірозуб та Олександр Чоков, але їх захопили.
У ВМС ЗС заявили, що морпіхи двічі відбили напади російської армії, там повністю розбили інфраструктуру острова: маяк, вежі, антени, і зв'язок зі Зміїним перервався.
- Багаторазові спроби зв'язатися з особовим складом та дізнатися про його долю були марними. А постійні обстріли з боку бойових кораблів та авіації РФ не дозволили доставити допомогу за морськими піхотинцями, – повідомили у ВМС ЗС.
У Військово-Морських Силах зазначили, що у полон взяли морських піхотинців та прикордонників.
Першого дня вторгнення Росії в Україну українських військовослужбовців на острові Зміїний у Чорному морі закликали здатися.
- Я російський військовий корабель. Пропоную скласти зброю і здатися, щоб уникнути коровопролиття та невиправданих жертв. В іншому випадку по вам буде завдано бомбового удару, - двічі сказав противник і отримав відповідь, що стала мемом: "Російський військовий корабель, іди на х..й!".
Президент Володимир Зеленський повідомив, що ті, хто захищав острів, загинули, і їм буде присвоєно звання Героя України посмертно.
Острів атакували крейсер «Москва» та патрульний корабель «Василь Биков». Міністерство оборони Росії заявило, що 82 українських військових, які перебували в гарнізоні, "добровільно здалися".
Острів Зміїний розташований в Одеській області України, знаходиться на рівній відстані від румунського міста Суліна та українського Вилково. У 2009 році Міжнародний суд у Гаазі закріпив за Зміїним статус острова та ухвалив компромісне рішення щодо морського кордону. Єдиний населений пункт на острові - селище Біле, в якому живуть переважно військовослужбовці гарнізону. На Зміїному є відділення пошти та банку.