21 листопада
Завантажити ще

Військовий експерт: Головне завдання під час зустрічі з мародерами – зберегти життя, а не айфон

Військовий експерт: Головне завдання під час зустрічі з мародерами – зберегти життя, а не айфон
Фото: LeoFra від Pixabay

Мародерами сьогодні називають і тих, хто скористався горем українців, які опинилися жертвами війни, і вирішив пограбувати їхні будинки або на вулиці.

«КП в Україні» звернулася до військового експерта, який дав кілька порад українцям, як поводитися з мародерами – для розуміння, так називатимемо цих людей, хоча чи людей? Нелюдей.

Зброї – так, але…

- У якому б спокійному, престижному чи закритому районі ви не жили, під час військових дій там можуть з'явитися мародери. Це можуть бути і сторонні люди, і сусіди з під'їзду. Мотиви у всіх можуть бути різними, але ціль одна – ваше майно (продукти, цінності, техніка тощо), - каже експерт Георгій Салманішвілі. – Але ваше головне завдання при зустрічі з мародерами – вижити та зберегти здоров'я, а не вберегти айфон чи «плазму» від зазіхання. По-хорошому, без зброї протистояти мародерам, звичайно, складно, особливо якщо їх багато (а вони поодинці не ходять).

Але якщо ви вирішили не здавати свій будинок без бою, що ж – беріть сокиру чи зброю до рук і допомагай вам бог! Ви захищаєте своє недоторканне для сторонніх житло. Але не забудьте зважити всі шанси на успіх. Якщо ви вперше в житті, без підготовки схопилися, припустимо, за газовий пістолет або «травмат», то не виключено, що його легко відберуть і використають проти вас. Думайте, вирішуйте – бажано наперед.

Сліди життя

Звичайно, хочеться вірити, що до згубних зіткнень справа не дійде. Мародери не проникають у будинок миттєво. Їхньому візиту передують огляди, обходи будівлі, квартир, потім – спроби злому дверей, що виглядають найбільш хиткими.

- Важко передбачити, що може змусити зловмисників відступити перед вашими дверима. Але червоне око видокамери або її муляж цілком може спрацювати. Як і наклейка "Квартира знаходиться під охороною". Навряд чи комусь захочеться з'ясовувати, чи це правда – скоріше, підуть шукати квартиру простіше, - розповідає Салманішвілі.

Звичайно, мародерів цікавлять насамперед порожні квартири. Тому, якщо ви залишаєте житло на якийсь термін, домовтеся з друзями чи добрими сусідами – нехай створять видимість того, що у квартирі хтось є. Ввімкнене світло, телевізор, звуки кроків – раз. Чиста, а не запилена ручка вхідних дверей повідомить, що за неї часто беруться руками, тобто входять і виходять (про це може свідчити і мокра ганчірка біля входу в квартиру, мовляв, тільки недавно помили підлогу) - два. Штори на вікнах, то задерті, то відкриті – три… Ці дрібні на перший погляд речі можуть працювати непоганими відлякувачами. На жаль, як ніколи актуальна приказка, що на війні всі засоби добрі.

Свій - чужий

Ви не поїхали і залишилися вдома, але вам треба періодично виходити, наприклад, у магазин. Бажано не робити це поодинці.

- Людина, яка рухається у бік супермаркету, одразу дає зрозуміти, що в неї на руках є запас готівки. Одинак - ласа приманка для грабіжників, ви навіть зброю дістати не встигнете, якщо вона у вас є, а їх кілька. Тому виходити навіть у ларьок за цигарками краще вдвох, - рекомендує експерт.

Кооперуйтеся із сусідами, домовляйтеся про закриття під'їзду на ніч, про систему пропуску «свій-чужий», загалом, ваше завдання – максимально убезпечити себе та своє житло. Швидше за все, багато мешканців уже покинули будинок, поїхали, тож із сусідами ви повинні вже знати один одного в обличчя. Ось і настав той день, коли ви дізнаєтесь, хто живе поруч із вами.

Гучно і галасливо

Якщо у ваші двері незважаючи ні на що ламаються мародери, найімовірніше, вони впевнені, що в квартирі вони не зустрінуть опору, або перебувають у безрозсудному стані. Набирайте на телефоні номер поліції, 102 або будь-якого військового підрозділу поблизу, голосно диктуйте адресу, повідомляйте про спробу збройного проникнення в квартиру, описуйте те, що відбувається до дрібниць, а якщо бачите мародерів у вічко або щілину - їх зовнішність і відмінні ознаки. Головне – голосно, щоб і вони це чули. Шуміть, кричіть, привертайте якнайбільше уваги. Шанси, що вони кинуть ломитися в будинок і підуть, є.

- Ми вже бачимо, що прості люди ловлять мародерів, скручують їх та передають поліції. Це правильно, але головне – не влаштовувати самосуд. Уподібнюватися до злочинців усіх мастей, сподіваючись, що війна все спише, абсолютно ні до чого, - резюмує військовий експерт.