21 грудня
Завантажити ще

Чому світові лідери так бережуть свою ДНК

Чому світові лідери так бережуть свою ДНК
Фото: Sputnik/Kremlin via REUTERS

Еммануель Макрон, а потім канцлер ФРН Олаф Шольц "не захотіли ділитися з російськими спецслужбами своїм біоматеріалом". Саме з цієї причини вони відмовилися складати ПЛР-тест у Москві для зустрічі з Путіним. Один із співрозмовників агентства, наближений до президента Франції, пояснив: «Ми дуже добре знали, що це означало – відсутність рукостискання (з Путіним) та цей довгий стіл. Але ми не могли змиритися з тим, що вони отримають ДНК президента».

Що можна дізнатися про людину за ДНК і чого бояться європейські політики? Про це «КП в Україні» поговорила із доктором біологічних наук Інституту молекулярної біології та генетики Оксаною Півень.

Хакерські атаки на клініки США

- Оксано, яку інформацію можна дізнатися про людину за її ДНК?

- Не знаю, чого конкретно побоювався Макрон, проте коли ми здаємо ПЛР-тест, дійсно береться аналіз ДНК. Крім даних про збудник, біоматеріал містить особисту інформацію про пацієнта. Зокрема, за ДНК можна визначити, до яких захворювань схильна людина.

Оксана Півень. Фото: facebook.com/opiven

Оксана Півень. Фото: facebook.com/opiven

На Заході таку інформацію старанно захищають. Моя колега працює в одній з клінік США, і, за її словами, атаки хакерів на американські медустанови проводяться регулярно. Наприклад, на їхню клініку вже було здійснено не одну спробу злому, зокрема, з РФ.

- Але навіщо викрадати таку інформацію?

-  Вкрадені бази даних можуть продати страховим компаніям, а ті їх охоче купують. Це особливо актуально в країнах зі страховою медициною, як і в Америці.

Наприклад, якщо у страховика є інформація про те, що ви є носієм гена, який визначає схильність до раку грудей, то у нього є незаконні аргументи підняти вам ціну страховки. Або обмежити вас в обслуговуванні саме там, де воно найбільше знадобиться.

- Про які захворювання можна дізнатися завдяки генетиці?

- Ви можете прийти до клініки та визначити, наскільки великі ваші ризики померти від серцево-судинних захворювань чи онкології.

Наприклад, коли Анджеліна Джолі дізналася, що вона - носій мутації в генах, який впливає на підвищені ризики захворіти на рак грудей, - вона видалила собі молочні залози, замінивши їх імплантами. До того ж, її бабуся та тітка хворіли на онкологію. Цей яскравий приклад показує, як працює аналіз ДНК.

А щодо Макрона, ризикну припустити: президент Франції цілком міг побоюватися, що у ФСБшників з'явиться послідовність його генів. Можливо, він має генетично обумовлену схильність до якихось захворювань. Достовірно одне - за зразком ДНК дійсно можна отримати дуже багато інформації про людину.

- Крім схильності до захворювань, можна дізнатися щось ще?

- Ще можна встановити спорідненість та батьківство.

- Отже, психологічний портрет, наприклад, чи швидко дратується людина, чи слабохарактерна вона,  за ДНК не визначити?

- Ні. Ці якості, лише на 50% визначаються генами, а ще на 50% – вихованням та освітою.

У фільмі «Не час помирати» головний лиходій (у виконанні Рамі Малека) розробив біологічну зброю – вірус, запрограмований під ДНК людини – тобто. носій цього вірусу стає смертельною загрозою носіїв обраного ДНК. Кадр з фільму

У фільмі «Не час помирати» головний лиходій (у виконанні Рамі Малека) розробив біологічну зброю – вірус, запрограмований під ДНК людини – тобто. носій цього вірусу стає смертельною загрозою носіїв обраного ДНК. Кадр з фільму

Біологічна зброя на основі ДНК: вигадка чи реальність?

- В останньому фільмі про Джеймса Бонда на основі ДНК створили біологічну зброю проти конкретної людини. Насправді можливе подібне?

– Усі люди мають близько 25 000 генів. І у всіх вони однакові, але можуть бути представлені у клітинах різними варіантами. Кожна людина – це унікальна сукупність варіантів генів. Ідентифікувати конкретну людину можливо, на цьому базується криміналістика. Проте забезпечити таргетність (прицільність. – Авт.) для конкретного індивідуума, та ще й з якимсь летальним ефектом дуже складно.

Наприклад, зараз шукають, які варіанти генів домінують у тій чи іншій популяції людства. Вчені намагаються виявити гени єврейства, українства тощо. І що зрештою? Варіантів генів, які притаманні лише українцям, лише росіянам чи євреям, не існує.

Варіанти генів у різних відсоткових співвідношеннях зустрічаються практично у всіх популяціях, незалежно від етнічності і рас. З натяжкою можна ідентифікувати чорну, білу і жовту раси, і на нас чекають сюрпризи. Останні дослідження показують, деякі варіанти генів, що визначають світлий колір шкіри, виникли в Африці. А відповідальні за темний колір шкіри, навпаки, виникли на території стародавньої Європи.

Чесно, я не уявляю, як можна взяти ДНК і розробити біозброю, яка б вражала лише Макрона, лише французів чи лише членів НАТО.

Теоретично, хоча це дуже фантастичний сценарій, якщо застосувати кілька підходів, технік редагування геному і розробити щось специфічне проти Макрона, то, можливо, можна запустити генетичні програми, які пов'язані з раком, наприклад, або чимось іншим. Але навіть якщо це вдасться, постає питання: як це ввести в організм президента Франції? Це вже інше складне біотехнічне завдання.

Тому я не думаю, що справа у біологічній зброї. Швидше за все Макрон просто побоювався за свої персональні дані, які могли потрапити в чужі руки.

Можливо, він не хотів, щоб після його візиту публікувалися статті із серії «Макрон здав тест ДНК, і російські вчені в Сколковому з'ясували, що він помре через 3 роки від інсульту» або «Макрон – носій гена шизофренії, і це багато що пояснює».

- А як же особисті дані, які залишаються на посуді, коли ми їмо? Пишуть, що Макрон не побоявся пообідати із Путіним.

- Безперечно, і на посуді залишається наша ДНК. Проте якість аналізу безпосередньо залежить кількості біоматеріалу. Так, щоб прочитати весь геном людини, слини, що потрапила на посуд, однозначно мало. Наприклад, якщо перед аналізом на коронавірус ви промили ніс і рот, лаборант не зможе взяти достатню кількість біоматеріалу, щоб зробити якісний аналіз. В цьому випадку хворий, швидше за все, отримає помилково-негативний результат.

Наприклад, засновниця стартапу Theranos Елізабет Холмс стверджувала, що за однією краплею крові вона ідентифікує все, що тільки можна. Але це не так! Фізично неможливо провести всі аналізи, про які вона каже, заявленими методами. (У 2003 році компанія Theranos привернула увагу іменитих інвесторів, але навіть при мільйонних вкладеннях Елізабет Холмс не змогла втілити в життя свій задум. Тепер її судять за шахрайство. – Авт.).