Завантажити ще

Десять головних цитат Володимира Зеленського із виступу в Мюнхені: НАТО, російська загроза та сумніви у Будапештському меморандумі

Десять головних цитат Володимира Зеленського із виступу в Мюнхені: НАТО, російська загроза та сумніви у Будапештському меморандумі
Фото: President.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський виступив на міжнародній безпековій конференції 19 лютого в Мюнхені. КП в Україні публікує головні тези промови глави держави.

Про лицемірство

Україна хоче миру, Європа хоче миру, світ каже, що не хоче воювати, а Росія – що не збирається нападати. Хтось із нас бреше... Я тільки хочу переконатися, що ми з вами... однак розуміємо відповідь на головне запитання: Як так сталося, що в 21 столітті в Європі знову йде війна і гинуть люди? Чому вона триває довше за Другу Світову? Як ми дійшли до найбільшої безпекової кризи з часів холодної війни?

Про недоліки світової архітектури безпеки

Система безпеки повільна. Ще раз дає збій. Через егоїзм, самовпевненість, безвідповідальність держав на глобальному рівні. Як наслідок: злочини одних та байдужість інших. Байдужість, що робить співучасником. Символічно, що я говорю про це саме тут. 15 років тому РФ РФ заявила про намір кинути виклик глобальної безпеки. Чим відповів світ? Умиротворення. Результат? Щонайменше – анексія Криму та агресія проти моєї держави.

ООН, яка має захищати мир та світову безпеку, не може захистити себе. Коли порушується її Статут. Коли один із членів Ради безпеки ООН анексує територію однієї із засновниць ООН. А Кримську платформу – формат та мета якої деокупація Криму та захист прав кримчан сама ООН ігнорує.

Про готовність України

Вибачте мене за таке порівняння, можливо, воно зараз буде неетичним, але, вибачте, лягає у труни і чекати на військових українці не будуть. Ми ні на кого не будемо наступати, але готові до всього. Ми не можемо бути пасивними. Ми не можемо говорити щодня, що завтра війна.

Ми захищатимемо свою землю. Маючи підтримку партнерів чи ні. Надають нам сотні одиниць сучасної зброї або 5 тисяч шоломів. Ми цінуємо будь-яку допомогу, але всі маємо розуміти: це не благодійні внески, про які Україна має просити чи нагадувати. Не благородні жести, за які Україна має низько кланятися. Це ваш внесок у безпеку Європи та світу. Де Україна 8 років – щит. І 8 років стримує одну із найпотужніших армій світу. Яка стоїть уздовж наших кордонів, а не кордном ЄС. І "гради" летіли до Маріуполя, а не до європейських міст. І жодна країна Європи не знає, що таке військові поховання щодня у всіх регіонах.

Про тернистий шлях України до НАТО

Нам кажуть двері відчинені, але поки що стороннім вхід заборонено. Якщо не всі члени Альянсу бажають нас бачити або всі члени Альянсу не бажають нас бачити, скажіть чесно. Відчинені двері добре, але нам потрібні відкриті відповіді, а не роками не закриті питання. Хіба право на правду не входить до наших розширених можливостей? Найкращий час для неї – найближчий саміт у Мадриді.

Про гарантії безпеки та Будапештський меморандум

Я, як президент, уперше ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Україна робить це вчетверте. Але і Україна, і я – робимо це востаннє... Якщо вони знову не відбудуться або за їхніми результатами не буде прийнято конкретних рішень щодо гарантій безпеки для нашої держави, Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює, і всі пакетні рішення 1994 поставлені під сумнів

Зброї ми не маємо. Як і безпеки. Немає і частини території, яка за площею більша ніж Швейцарія, Нідерланди або Бельгія. А головне – нема мільйонів наших громадян. Усього цього немає. Але дещо є. Це право. Право вимагати перейти від політики умиротворення на забезпечення гарантій безпеки та миру.

Ніхто нікого до стінки з питанням, "щоб завтра було НАТО" – такого немає. Ми хочемо. Але поки ми не маємо такої можливості, ми прагнемо мати гарантії безпеки.

Про повернення Криму за допомогою НАТО

РФ заявляє, що Україна прагне вступу до Альянсу, щоб повернути Крим силовим шляхом. Тішить, що слова "повернути Крим" з'являються в їхній риториці. Але вони читали статтю 5 статуту НАТО: колективні дії призначені для захисту, а не нападу. Крим та окуповані райони Донбасу обов'язково повернуться до України, але лише мирним шляхом.

Ми послідовно виконуємо Мінські та Нормандські домовленості. Їх основою є беззастережне визнання територіальної цілісності та незалежності України. Ми прагнемо дипломатичного врегулювання російсько-українського збройного конфлікту. Зауважу: лише на базі міжнародного права.

Про новий формат для пошуку гарантій безпеки

Також я пропоную найближчими тижнями скликати саміт держав-постійних членів Ради Безпеки ООН за участю України, Німеччини та Туреччини. З метою пошуку рішення викликів безпеки у Європі. І напрацювання нових дієвих гарантій безпеки для України. Гарантій сьогодні, доки ми не є членом оборонного альянсу. І, фактично, знаходимося у сірій зоні – у вакуумі безпеки.

Про пошуки світу

Вчора й сьогодні Україна наполягає на засіданні ТКГ. Вчора й сьогодні Росія цурається його проведення. Ми вимагаємо негайного розблокування переговорного процесу. У тому числі й у рамках Нормандського формату. Водночас це не означає, що пошуки світу обмежені виключно ними.

Ми готові шукати ключ до закінчення війни у ​​всіх можливих форматах та майданчиках. Париж, Берлін, Мінськ. Стамбул, Женева, Брюссель, Нью-Йорк чи Пекін – мені не важливо, в якій точці світу домовлятися про мир в Україні. Не має значення за участю чотирьох країн, семи чи ста, головне, щоб серед них були Україна та Росія. Що дійсно важливо – це розуміння, що світ потрібний не лише нам, а світ в Україні потрібний світові. Світ та відновлення цілісності у міжнародно-визнаних межах.

Про фонд стійкості для України

Що ми можемо зробити зараз? Продовжити дієво підтримувати Україну та її обороноздатність. Надання чіткої європейської перспективи, наявних для країн-кандидатів інструментів підтримки, чітких тимчасових рамок вступу до Альянсу. Підтримка трансформації в Україні та створення Фонду сталості та оновлення. А також – програму ленд-лізу, постачання найновішого озброєння, техніки та обладнання для української армії. Така програма передбачає постачання на частково безоплатній основі зброї та стратегічних ресурсів.

Зеленський також заявив про необхідність розробки ефективного пакету превентивних санкцій для стримування агресії, забезпечення енергетичної безпеки України та забезпечення її інтеграції до європейського енергоринку, "коли Північний потік – 2 використовується як зброя".

Про подяку

Я дякую всім державам, які сьогодні підтримали Україну. І словом, і деклараціями, та конкретною допомогою. Тим, хто сьогодні на нашому боці. На боці правди та міжнародного права. Я не називаю вас поіменно – не хочу, щоб іншим країнам було соромно. Але це їхня справа. Їхня карма. І це на їхньому совісті.