21 липня
Завантажити ще

Росія вдруге за добу зірвала засідання ТКГ з Донбасу

Росія вдруге за добу зірвала засідання ТКГ з Донбасу
Фото: lg.npu.gov.ua

Російська сторона 19 лютого знову відмовилася брати участь у засіданні Тристоронньої контактної групи (ТКГ), яке ініціювала Україна після поновлення бойовиками обстрілів на лінії розмежування. Про це українська делегація у ТКГ повідомила у своєму телеграм-каналі.

- Російська Федерація знову не взяла участь у позачерговому засіданні ТКГ, скликаному на 11 годину 19 лютого 2022 року за ініціативою Координатора ОБСЄ у ТКГ з метою термінового обговорення ситуації у сфері безпеки, - констатували в Україні.

Така позиція викликає подив у делегації України, адже політичні радники лідерів країн «Нормандського формату» у спільній заяві 26 січня 2022 року підтримали безумовне дотримання режиму припинення вогню та повну відданість заходам щодо посилення режиму припинення вогню від 22 липня 2020 року. імплементації Мінських домовленостей

- Вважаємо, що неучасть РФ свідчить про свідомий намір продовжувати нагнітання ситуації, а блокування роботи ТКГ ставить під сумнів щирість заяв керівництва РФ щодо прихильності до виконання Мінських домовленостей та відсутності агресивних намірів щодо України, - сказано у повідомленні.

Деградація безпеки вздовж усієї лінії розмежування та провокаційні заяви та дії на непідконтрольних територіях викликають занепокоєння української сторони. Не залишилося непоміченим, що ескалація відбувається під час Мюнхенської конференції, коли увага усієї світової спільноти сконцентрована на питаннях безпеки у Східній Європі.

– У ході двосторонніх консультацій Україна ще раз підтвердила свою готовність до невідкладного обговорення у рамках Тристоронньої контактної групи ситуації безпеки та шляхів її деескалації, – повідомила українська делегація у ТКГ.

У ході консультацій з Координатором ОБСЄ у ТКГ українська сторона заявила про відсутність будь-яких планів проведення наступальної операції. На підтвердження цього було наведено такі факти:

  • Збройні сили України знаходяться на своїх позиціях у районі проведення Операції об'єднаних сил
  • Ротації підрозділів ЗСУ, які могли б викликати занепокоєння, не провадяться
  • Ударні угруповання не створюються
  • Техніка та озброєння ЗСУ, відведені згідно з Мінськими домовленостями, знаходяться у встановлених районах і відкриті для контролю з боку ОБСЄ
  • Чисельність підрозділів ЗСУ, що знаходяться в районі проведення ООС, не збільшена і не перевищує чисельність на 22 грудня 2021 року, тобто на момент заяви Координатора ОБСЄ про тверду рішучість учасників консультацій ТКГ повністю дотримуватись заходів щодо посилення режиму припинення вогню
  • Збройні сили України чітко дотримуються заходів щодо посилення режиму припинення вогню, узгоджених у рамках ТКГ 22 липня 2020 року.

Засідання ТКГ мало відбутися увечері 18 лютого, але цього не сталося через відмову делегації РФ. Після цього представники ОБСЄ призначили нове засідання на 19 лютого. Вона була ініційована Україною ще 17 лютого у зв'язку з обстрілами в районі Станиці Луганської та селища Врубівка (Луганська область).

З того часу ситуація на лінії розмежування значно загострилася. Незаконні збройні формування ОРДЛО за два дні понад 120 разів порушили режим припинення вогню, ведучи обстріл позицій ЗСУ та об'єктів цивільної інфраструктури, 19 лютого вони продовжуються. Є постраждалі як серед військових, так і серед цивільних.

18 лютого ватажки т.зв. "ЛНР" та "ДНР" оголосили евакуацію та закликали населення невизнаних республік виїхати на територію Росії, повідомивши, що Україна нібито перейде у наступ найближчим часом. При цьому швидко з'ясувалося, що відеозвернення Пушиліна та Пасічника були записані заздалегідь – 16 лютого, за день до загострення на Донбасі.

Також 18 лютого окупанти поширили фейкову інформацію про нібито спроби диверсій на хімічних об'єктах заводу "Стирол" у Горлівці та на нафтобазі в Оленівці. Україна спростовує ці фейки на рівні керівництва ЗСУ, Міноборони та МЗС.