Завантажити ще

Тетяна Монтян після виступу в Раді безпеки ООН: В Україну повернуся, але не найближчим часом

Тетяна Монтян після виступу в Раді безпеки ООН: В Україну повернуся, але не найближчим часом
Фото: youtube.com/TK Union

Скандальна промова українського адвоката Тетяни Монтян на засіданні Ради безпеки ООН справила ефект, нехай не бомби, але як мінімум петарди. Перед високим зібранням Тетяна звинуватила Україну в небажанні виконувати Мінські угоди, обстрілі мирних територій Донецької та Луганської областей, назвала нашу країну «колонією Заходу», а сам Захід та Америку викрила у бажанні організувати війну на нашій території.

Як повинна відреагувати на цей виступ українська влада?

"Повернуся, але не найближчим часом"

Своєю критикою на адресу української влади Тетяна Монтян відома з 2014 року, це її коник. Виступає з міжнародних трибун теж не вперше – у 2017 році вона розповідала в Європарламенті, що в Україні «нацистський режим процвітає» і триває поголовне переслідування інакодумців.

Нам вдалося ненадовго зв'язатися з Тетяною, оскільки вона, зважаючи на все, знаходиться за кордоном.

- Як сталося ваше включення на засіданні Ради безпеки ООН?

– Мене однокурсник запросив, він там працює. Все просто. Ось так буває.

- Усі впевнені, що вас долучила Росія.

- Ага, особисто Путін.

- Ви повертатиметеся в Україну?

- А що я там зараз забула? Я повернусь, але не найближчим часом.

- Ви вважаєте, що проти вас можуть порушити кримінальну справу?

- Я тільки цього й чекаю. Нехай відкривають.

- У нас пишуть, що ваші висловлювання співпадають із меседжами Кремля.

- А я тут причому? Якщо Кремль скаже, що 2+2=4, то мені що - заперечувати це треба?

Це державна зрада чи позиція?

Народний депутат Ірина Геращенко назвала виступ Тетяни Монтян «гібридною зброєю» та вважає, що на нього негайно мають відреагувати РНБО та СБУ.

- З погляду свободи слова Тетяну Монтян не можна звинуватити. Але зараз триває війна, і мають бути якісь стандарти, що можна, а що не можна говорити, – каже голова Української спілки учасників бойових дій в АТО адвокат Андрій Мамалига. - В Україні немає відповідальності за заперечення російської агресії, хоча Росія визнана державою-агресором. На мою думку, логічно було б запровадити санкції за публічні висловлювання, які можуть завдати шкоди. Це, вибачте за грубе порівняння як порнографія: вдома дивись, але поширювати забороняється. Як політична порнографія.

На думку Мамалиги, Служба безпеки України може порушити кримінальну справу за статтею про державну зраду.

- Іншого механізму реагування немає. Але справа буде фактова, і її перспективи дуже хиткі, - констатує юрист.

Потрібні дії, а не слова

- Державна зрада - це дуже складна стаття, вона вимагає щонайменше рік розслідування з використанням гласних та негласних коштів. Державна зрада – це не слова, а форма. Перехід на бік ворога під час війни, збирання секретної інформації на користь ворога, надання допомоги у підривній діяльності, - вважає колишній керівник слідчого управління СБУ Василь Вовк.

Як пояснюють експерти, позбавити Тетяну Монтян громадянства не дозволяють Конституція та європейські конвенції. Теоретично РНБО може включити адвоката до списку санкцій, але теж не факт.

Однак, чи потрібна реакція взагалі? Чи може виступ Монтян на щось вплинути у світовій політиці?

- Якщо влада відреагує на слова Тетяни Монтян, це тільки спонукає її щось сказати. Стане додатковою рекламою. З погляду інформаційної логіки, правильно просто все проігнорувати, - вважає експерт Українського інституту політики Микола Спиридонов.

З цим погоджуються й інші експерти.

- Українська влада має реагувати на заяви лише офіційних представництв Росії. А Монтян не має жодного статусу, вона була учасницею засідання. Росія залучила її для суто пропагандистського виступу, – вважає політолог Володимир Фесенко. - Нічого сенсаційного Монтян не сказала. Тому відкрити проти неї кримінальне переслідування - це зробити подарунок їй самій. Скандальність - фірмова характеристика Монтян.

На думку Володимира Фесенка, більшої уваги стоять заяви Іллі Ківи у телеграм-каналі про те, що українська влада готується до «фізичного винищення» російського населення України. Тут хоча б є ознаки розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Тетяна Монтян
Тетяна Монтян
Досьє КП

Чим відома Тетяна Монтян

Уродженка Криму, випускниця юридичного факультету МДУ імені Ломоносова. Після закінчення у 1994 роцы університету приїхала до Києва, через рік відкрила адвокатську практику.

У 2001 роцы взяла під захист учасників акції «Україна без Кучми», була адвокатом її лідера Андрія Шкіля. У лютому 2002 року, коли йшов суд, сама була притягнута до кримінальної відповідальності за опір працівникам міліції – у залі суду вона вдарила конвоїра, який не дозволив передати адвокату записку із клітки підсудних. Справа була закрита у 2005-му після закінчення терміну давності.

Монтян відома як одна з активних учасниць Помаранчевої революції та творець громадської кампанії «Пора!». Під час президентських виборів 2004 року разом із іншими адвокатами координувала роботу близько 600 членів виборчих комісій та спостерігачів у Миколаївській області.

З лютого 2015 року є адвокатом Руслана Коцаби, у 2016-му добилася його виправдання, але прокуратура подала касаційну скаргу.

З вересня того ж року взяла під захист Віту Заверуху, яку звинувачують у розстрілі міліціонерів, але не порозумілася з нею.

Занесена до бази «Миротворця» як «підсобник терористів та російських окупантів».

Крім адвокатської діяльності займається журналістикою та перекладами наукової літератури. Захоплюється боями без правил та вишиванням картин.