Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Ноу-хау: депутати хочуть голосувати незвичайним способом

Ноу-хау: депутати хочуть голосувати незвичайним способом
Фото: Прядко Денис/УНИАН

Пандемія ковіда та загроза війни вкотре зробила актуальною тему гібридного голосування депутатів Верховної Ради. Чи зможуть парламентарі в екстреній ситуації швидко зібратися у сесійній залі для ухвалення життєво важливих рішень? Чи краще наперед розробити механізм, який дозволить народним обранцям голосувати на відстані? Чого більше – плюсів чи мінусів - в ідеї зі змішаним (оффлайн та онлайн) голосуванням народних обранців?

Законопроект для фарс-мажорних обставин

Ідея впровадити можливість онлайн-голосування для народних депутатів в українському політикумі не нова. Їй понад 10 років. Але поки що її не вдавалося реалізувати. Подібні законодавчі ініціативи раніше спотикалися об хвилю електорального несхвалення. Але на цей раз шанси на її реалізацію досить високі.

По-перше, підвернувся «вдалий» момент – країну накрила чергова хвиля коронавірусу, і немає впевненості, що після неї настане епідеміологічний штиль.

По-друге, сприяє політична воля – ініціатори ідеї, «слуги народу», мають більшість у парламенті.

По-третє, народні депутати хочуть передбачити саме гібридне (а не лише онлайн) голосування.

По-четверте, наявність успішного іноземного досвіду. Парламенти Канади, Естонії, Латвії, Бразилії вже мають систему онлайн-голосування.

- Ідея полягає в тому, щоб надати можливість виключно депутатам, які захворіли на ковід або знаходяться на самоізоляції, але мають можливість включити телефон чи комп'ютер, голосувати в так званому гібридному форматі. Це не буде якась спеціальна система для голосування чи додаток. Робочі місця депутатів у залі Ради оснастять спеціальним екраном. Депутати з'являтимуться на екрані та відповідатимуть на запитання: ви за, проти чи утрималися, піднімаючи картки відповідного кольору – зелену, червону чи жовту. Інші депутати голосуватимуть у звичайному режимі, перебуваючи у сесійній залі, - розповіла заступник голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.

Депутат уточнила, що ніхто не змушуватиме хворого депутата голосувати онлайн.

- Якщо хтось перебуває на лікарняному через COVID-19, але не хоче голосувати, то його ніхто не зобов'язуватиме голосувати, - уточнила парламентарій.

Онлайн-голосування – додаткова можливість виключно для ковідних депутатів. Пред'явив до Апарату ВРУ позитивний тест на COVID-19 – потрапив до списків онлайн-голосуючих. А от якщо парламентаря мучить токсикоз, він підхопив вітрянку або перебуває у стаціонарі після хірургічного втручання – це не аргумент, щоб голосувати дистанційно.

– Це буде законопроект виключно для форс-мажорних обставин, коли під час пандемії можуть одночасно хворіти 30-40 і більше народних депутатів, – пояснила Кравчук.

Запустити процедуру гібридного голосування можна, лише якщо таку пропозицію підтримають щонайменше 150 депутатів, які перебувають у сесійній залі. Онлайн-голоси депутатів калькулюватиме Рахункова комісія парламенту.

Важлива деталь. Відповідний законопроект ще не зареєстровано у парламенті. Більше того, за інформацією "КП" в Україні", навіть не написано. Але робочі планшети народних обранців днями вже перепрошили та встановили модуль для онлайн-голосування.

- Мій планшет перепрошили, і там тепер є модуль для онлайн-голосування. Тобто скоро цю ідею спробують провести через зал, – каже народний депутат від «Голосу» Кіра Рудик.

Вердикт Конституційного суду

У фракціях, які не входять до більшості, ідею з гібридним голосуванням називають антиконституційною. Апелюють до того, що Основний закон країни передбачає єдиний механізм голосування – оффлайн та у конкретному місці. На підтвердження своїх слів наводять рішення Конституційного Суду України від 17 жовтня 2002 року.

- У цьому рішенні сказано, що закони ухвалюються на пленарному засіданні Верховної Ради. А пленарне засідання - це збори народних депутатів у певному місці та у певний час. Тобто обов'язкова фізична присутність, – каже народний депутат від «Батьківщини» Сергій Власенко.

У чинному Регламенті Верховної Ради (стаття 2) місцем проведення засідань парламенту зазначено адресу: Київ, вул. Грушевського, 5. Але може бути і відступ. У статті 11 цього ж документа сказано, що у разі запровадження воєнного чи надзвичайного стану в Україні Верховна Рада збирається на позачергове засідання, і воно проводиться у місці, яке визначить речник парламенту.

Як бути тоді? Варіант перший – внести зміни до Регламенту. Варіант другий – внести зміни до Конституції, передбачивши можливість гібридного голосування. Але для цього буде потрібен час (дві сесії парламенту), а потім ще й 300 голосів у другому читанні. І не варто виключати, що такі конституційні зміни не забракує Конституційний суд, оскільки гібридний формат голосування не дає 100-процентної гарантії вільного волевиявлення депутата.

До речі, цей аргумент став одним із основних, чому Руслан та Микола Стефанчуки у вересні 2020 року відкликали з розгляду свій законопроект про запровадження онлайн-голосування в Раді.

- Запропонований порядок проведення засідань Верховної Ради України у режимі відеоконференції має певний ризик, оскільки не дає гарантій захисту народного депутата України від стороннього тиску та не дозволяє визначити, наскільки вільно відбувається волевиявлення особи під час відеоконференційного голосування, – озвучували своє зауваження до законопроекту Стефанчуків експерти Головного науково-експертного управління Верховної Ради.