Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко звернулися до країн-підписантів Будапештського меморандуму. Колишні президенти України назвали обіцянки "знущанням". Спільну заяву трьох президентів оприлюднила у своєму Фейсбуку прес-секретар Леоніда Кучми Дарка Оліфер.
"Тепер Україна може згадувати урочисті обіцянки «великої четвірки» (ми були вдячні за те, що до меморандуму приєднався Китай) хіба що як знущання. Ще у 2014 році Росія зруйнувала нашу територіальну цілісність, окупувавши Крим та частину Донбасу. Сьогодні з трьох сторін в Україну спрямовано загрозу подальшого військового вторгнення. Ми опинилися перед перспективою економічної блокади – енергетичної з півночі, морської з півдня. Між тим неприпустимість економічного тиску на Україну також була зафіксована як один із пунктів Будапештського меморандуму", - йдеться у заяві.
Президенти констатували, що замість захисту Україна чує заклики до іноземних громадян та дипломатів “втекти з небезпечної України якнайшвидше”; "страшенні попередження про вторгнення як не сьогодні, так завтра", які завдали величезних збитків економіці і сіють паніку серед населення, а також попередження Росії, що вона заплатить якусь там "ціну", яка не включатиме санкції проти "Північного потоку-2" та відключення SWIFT.
Кравчук, Кучма та Ющенко заявили, що сьогодні ще можна довести, що Будапештський меморандум не був простим обманом.
"Так доведіть свою справжню силу. Реально, дійсно допоможіть тим, хто вам колись повірив. Зробіть нарешті ті кроки, які здатні зупинити агресора, а не підкріпити його віру в безкарність. Скажіть нарешті ті слова, які змусять його замислитись, а не глузливо усміхатися", – закликали вони.
Президенти бояться, що Будапештських меморандумів більше не буде, оскільки, дивлячись на досвід України, жодна країна від ядерної зброї вже не відмовиться, тому що на кону не лише доля України, але й майбутнє всього світу.
Будапештський меморандум - меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. 5 грудня 1994 року його підписали лідери України, Росії, Великої Британії та США (Леонід Кучма, Борис Єльцин, Джон Мейджор та Білл Клінтон). На момент підписання Меморандуму Франція та Китай були учасниками Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
У серпні 2021 року Леонід Кравчук заявив, що Україна не могла не підписати Будапештський меморандум, оскільки термін статутного використання ядерних боєголовок спливав у 1997 році, і 1400 боєголовок могли б стати неймовірно важким та небезпечним вантажем. У лютому 2021 року президент Володимир Зеленський назвав помилкою ядерне роззброєння України у 1994 році.