26 червня
Завантажити ще

Про що не знає Макрон: що таке «фінляндизація» і чи загрожує вона Україні

Про що не знає Макрон: що таке «фінляндизація» і чи загрожує вона Україні
Фото: REUTERS/Гліб Гараніч

Під час візиту Еммануеля Макрона до Москви та Києва прозвучав такий новий термін, як «фінляндизація» тієї чи іншої країни. Нібито під час переговорів французького президента з Володимиром Путіним Макрон використав це словосполучення.

« Президент Франції Еммануель Макрон у понеділок використав термін холодної війни, сказавши журналістам під час польоту до Москви, що "фінляндизація" України була "одною з моделей на столі" для ослаблення напруженості з Росією", - пише американське видання The New York Times.

Пізніше в Києві Макрон від цього слова відмовився, його, мовляв, неправильно зрозуміли.

Я не використовував таких формул. Я цього не чув. Я говорив навпаки, що ми не можемо припинити політику відкритих дверей НАТО, тому що для багатьох країн буде проблема, зокрема для Фінляндії. Але я ніколи не застосовував такої категоризації щодо України

, - спробував вийти з незручної ситуації французький президент.

Тим не менш, The New York Times пише, що "ця ідея знову обговорюється в дипломатичних колах".

"Фінський обком партії"

То що це за термін такий і що він означає для України? Фінляндизація будь-якої країни означає формальне збереження її незалежності, але фактичну залежність від великої сусідньої країни. Процес або стан примусу значною мірою орієнтуватися на інтереси сусідньої могутнішої держави (наприклад, вимушений нейтралітет) і меншою мірою внутрішньої політики країни.

Термін «фінляндизація» походить від характеру особливих відносин між Фінляндією та СРСР після Другої світової війни протягом 1944-1989 років.

Тоді фінська зовнішня політика у повоєнний час мала враховувати інтереси Радянського Союзу. Так, наприклад, Фінляндія відмовилася від економічної допомоги США за планом Маршалла після Другої світової війни. У 1948 році був підписаний радянсько-фінський «Договір про дружбу, співпрацю та взаємодопомогу» на 20 років та у 1970-му – ще на 20.

Країна мала «особливі», дуже близькі стосунки із СРСР. Радянське партійне керівництво стежило, зокрема, за призначеннями найвищих посадових осіб, тому всі вищі посадові особи Фінляндії мають бути лояльними до радянської політики. За радянських часів навіть жартували про «фінський обком партії».

У повоєнній Фінляндії були заборонені видані США фільми, які могли розглядатися як антирадянські, з бібліотек вилучалися такі ж книги. Подібні дії на Заході розцінювалися як запровадження цензури. Фінляндія незмінно видавала СРСР радянських громадян, що втекли через кордон.

Хоча країна зберегла незалежність, ринкову економіку, демократію та часткову свободу слова, але дотримувалася політики нейтралітету, не вступаючи ні до НАТО, ні до ЄС. Частка комуністичних країн у зовнішньоторговельному обороті Фінляндії становила 20% (тоді як, наприклад, у ФРН цей відсоток був 6%). Після розвалу Радянського Союзу Фінляндія відновила політичну незалежність, а завдяки високому рівню життя та економіки у 1995 році змогла вступити до Європейського Союзу. І зараз у Фінляндії заговорили про вступ до НАТО.

«Фінляндизація» України – це капітуляція країни

Тобто «фінляндизація» - це фактично те саме, що й розподіл сфер впливу на світову геополітику. І це те, через що зараз ламає списи Росія, бажаючи залишити Україну у сфері свого впливу. І це те, що міститься в ультиматумі Росії країнам Заходу та НАТО, які не бажають виконувати його.

Експерт із питань міжнародної безпеки Олег Жданов вважає, що «фінляндизація» України означатиме її повну капітуляцію. «Це виконання Мінських угод на умовах Москви. Це буде однозначне здавання наших інтересів. Питання впирається лише в самого Володимира Зеленського: чи піде він на це чи ні. Якщо він зробить хоч один крок у цей бік – то це буде поразка країни», - вважає експерт.

Щодо Заходу, то більшість союзників України погодилися б на це. Макрону треба під президентські вибори показати якісь зовнішньополітичні успіхи. Які – не важливо. Якщо ціною миру буде «фінляндизація» України – він на це піде. Німеччину це також влаштує, у США частина республіканського істеблішменту також не проти цього. Єдиний, хто протистоятиме цьому на Заході – це Британія, яка зараз активно відновлює свій вплив у світі», - припускає Олег Жданов.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що зараз у міжнародному порядку денному немає такого поняття, як «фінляндизація України». «Це прочитання слів французького президента російською стороною, вони видають те, що їм потрібне. А Макрон спростував це. Але це особливості «російського політичного перекладу» – видавати бажане за дійсне», - сказав політичний аналітик.

Окрім цього, на думку Володимира Фесенка, сценарій «фінляндизації України – нереальний. Наша країна вже була позаблоковою державою, до особливих відносин Путін змушував Януковича. Відомо, чим це завершилося – Революцією гідності. Але найголовніше, що потрібно Володимиру Путіну, – це не особливе ставлення, тобто яке передбачає «фінляндизація», а повний контроль над більшою частиною України.