12 червня
Завантажити ще

Кулеба розповів про новий альянс України, Польщі та Великобританії і про те, чому його офіційне оголошення відкладається.

Кулеба розповів про новий альянс України, Польщі та Великобританії і про те, чому його офіційне оголошення відкладається.
Фото: President.gov.ua

Інформація про новий малий альянс Україна-Польща-Великобританія просочилася у публічний простір кілька днів тому та викликала ажіотаж. Спілка справді вже оформилася, проте офіційно представлена вона буде дещо пізніше: у плани дипломатів втрутився коронавірус. Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів 1 лютого на своїй сторінці у Фейсбуці:

"Настав час внести трохи ясності. Ось чотири факти із тих, якими вже можу поділитися.

1. З ініціативою початку такої тристоронньої співпраці у жовтні минулого року виступила Україна (чесно кажучи, було прикро бачити, коли перші українські коментатори автоматично приписали цю ініціативу нашим партнерам, тому вкотре повторюю – вірте у свою державу).

Я вдячний колегам і друзям, що відгукнулися, Ліз Трасс і Збігневу Рау, і закипіла тристороння робота по лінії МЗС трьох країн, в яку кожна країна робить рівноцінно важливий внесок.

2. Цей новий формат є частиною нашої стратегії малих альянсів як проактивної зовнішньої політики України. Окрема увага приділена їм і у Стратегії зовнішньополітичної діяльності. Нагадаю: суть у тому, що ми не можемо чекати безпеки та процвітання у майбутньому, коли станемо членами ЄС та НАТО.

Вони нам потрібні вже сьогодні. Тому ми вже сьогодні досягаємо практичного зміцнення, згуртовуючи дружні та близькі за духом країни до малих альянсів. Ми створюємо пояс безпеки та процвітання та посилюємо Балто-Чорноморську вісь.

Так з'явилися Люблінський трикутник із Польщею та Литвою, Квадрига з Туреччиною, Асоційоване тріо із Грузією та Молдовою. Усі вони успішно розвиваються, набувають ваги, вже сьогодні надають Україні конкретні переваги.

Фото: facebook.com\DmytroKuleba

Фото: facebook.com\DmytroKuleba

3. Новий формат не прив'язаний до локальної географії – це об'єднання країн, які поділяють загальні принципи, які прагнуть зміцнювати безпеку та розвивати торгівлю, готові до конкретних дій.

Варшава, Київ і Лондон мають не лише реалістичне усвідомлення загроз безпеки Європі та стратегію протидії викликам з боку РФ, але й великий потенціал тристороннього співробітництва в галузях торгівлі, інвестицій, енергетики, у тому числі відновлюваного.

Поєднуючи своїми зусиллями Атлантику, Балтику та Чорне море, ми створюємо нові можливості для наших країн та регіону загалом.

4. Планувалося, що перше офіційне оголошення про створення нового формату буде зроблено. міністерствами закордонних справ трьох країн у рамках візиту нашої британської колеги до Києва. На жаль, вона захворіла ковідом і ми переносимо це оголошення на дещо пізніше. Проте за цей час наші команди не сидітимуть склавши руки, а продовжуватимуть відточувати новий формат.

- Майте терпіння, вірте в себе, Україну та її справжніх друзів", - підсумував Дмитро Кулеба.

1 лютого в Україні з візитом перебуває прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький До вечора до нашої країни прибуде і прем'єр Британії Борис Джонсон і зустрінеться із Володимиром Зеленським. У зв’язку з цим передбачалося, що глави держав оголосять про створення нового тристороннього альянсу вже сьогодні.