Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
15 квiтня
Завантажити ще

І знову план «Шатун»: кого впіймав Денис Монастирський

І знову план «Шатун»: кого впіймав Денис Монастирський
Фото: Прядко Денис/УНІАН

Мало нам роблять нерви ззовні, так ще й усередині знайшлися охочі. Міністр МВС Денис Монастирський та керівник Нацполіції Ігор Клименко повідомили про викриття угруповання, яке мало намір розхитати та дестабілізувати ситуацію в країні.

Про державний переворот не йшлося, але це словосполучення вгадувалося за текстом. Недарма на брифінгу керівник силового відомства провів паралель між прагненнями змовників та подіями у Донецьку, Луганську, Криму в 2014 році.

Що це могло бути і кому було вигідно?

«Готові на все, аби виправдати жорстокість…»

Власне, група - це поки що дві людини, яким уже висунули підозри і мають обрати запобіжний захід. Ігор Клименко говорив, що за основу сценарію бралися події під Верховною Радою, під час яких постраждали 18 правоохоронців. Тільки тепер масові заворушення збиралися проводити під Офісом президента і з набагато серйознішими наслідками.

18 постраждалих поліцейських - це мітинг ФОПів 25 січня, коли за фактом зіткнень було відкрито три кримінальні справи. Звичайно, ми подумали, що і зараз у плані «Шатун» звинуватили підприємців.

Сергій Доротіч. Фото: www.facebook.com/sergii.dorotych

Сергій Доротіч. Фото: www.facebook.com/sergii.dorotych

– З наших лідерів ніхто не затриманий, і мені теж не висунули підозру, хоча збиралися, – повідомив «КП в Україні» керівник руху SAVE ФОП Сергій Доротич.

Водночас він вважає, що звинувачення, які пролунали від перших осіб поліції, спрямовані на них.

- Наш рух єдиний у країні, яким не керують олігархи. Ми незалежні, ми боремося лише за свої права, тому для влади страшний сон. Клименко говорив про 18 поліцейських, а у нас постраждало понад 30 людей, дві жінки з переламаними ногами. Поліція готова на все, аби виправдати свою жорстокість до мирних протестантів, - каже Сергій Доротич.

Він нагадує, що його рух не готує якихось прихованих акцій, всі наміри, вимоги відомі, акції анонсуються. Наступна запланована на 1 лютого. 31 січня ФОПи нічого не збиралися робити.

Такі провокації Сергій Доротич називає сучасним антимайданом. Фото: https://www.facebook.com/sergii.dorotych

Такі провокації Сергій Доротич називає сучасним антимайданом. Фото: https://www.facebook.com/sergii.dorotych

Обіцяли добрі гроші

Між вимогами ФОПів (зниження податків, скасування касових апаратів) та намірами таємничих змовників справді є різниця. За словами Ігоря Клименка, 31 січня протестувальники мали намір розгорнути гасла за зниження тарифів, відставку президента, наступ на Крим та «ЛДНР», війну до перемоги. Такий собі вінегрет з насущного і далекосяжного.

- Пропаганда війни та підбурювання - це кримінальні дії. Якщо була така інформація, поліція має право розцінювати мітинг, що готується, як масові заворушення, провокацію і перешкоджати його проведенню. - вважає адвокат Олексій Сиротін.

У МВС кілька разів наголосили, що готувалися насильницькі дії. Зокрема, 31 січня до Києва під Офіс президента мав вийти натовп із 500 осіб. Акція анонсувалася за годину до початку, щоб поліція не встигла добре підготуватися. Першим ноу-хау в арсеналі провокаторів були вогнегасники, якими збиралися заливати очі поліцейському оточенню.

Поки група «бойовиків» влаштовувала з поліцією сутички, у натовпі готували б «сакральну жертву». Для цього бунтівники запасли бутафорську кров (вільно продається у флаконах та тюбиках) та жилети для підставних медиків. Виділялася окрема група, завдання якої входило не підпускати близько до «трупу» журналістів.

Після Києва такі ж спектаклі збиралися розіграти у кількох обласних центрах. Загалом у акціях мали взяти участь 5000 осіб, з яких учасники масовки отримували б по 800 гривень за день, а «тітушкам» платили б 1200. Ціни явно завищені, бо середня плата за створення картинки на мітингу коливається в межах від 200 до 350 гривень.

А за те, щоб піднести до шин сірники, взагалі гроші нереальні – від 2500 доларів. Усього на заворушення було виділено понад 1 000 000 гривень, і це, за словами Ігоря Клименка, лише аванс.

Фото: https://www.npu.gov.ua/

Фото: https://www.npu.gov.ua/

Продукт для внутрішнього користування

Іван Ступак. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=100003098255842

Іван Ступак. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=100003098255842

– Замовників акції не назвали, але сама пресконференція Монастирського та Клименка дає нам маленьку підказку, – каже асоційований експерт Інституту майбутнього Іван Ступак. - Не було представників СБУ, а ця служба ніколи не втрачає моменту попіаритися на таких речах. Це наводить на думку, що серед замовників цієї акції немає іноземної присутності чи спецслужб інших держав. Акція спрямована виключно на внутрішнє користування.

Треба сказати, що соцмережі мляво відреагували на новину від МВС. А якщо відреагували, то із сарказмом. Мовляв, після Надії Савченко з її гранатометами та баржами фантазії обмаль, а «шатунами» нас перегодували у справі про псевдовбивство журналіста Аркадія Бабченка. Проте Іван Ступак вважає, що до інформації краще ставитись серйозно.

- Факти було викладено впевнено, я особисто не вловив фальшу. Цілком припускаю, що з'явилися сили, які бажають «осідлати шторм». Це коли намагаються випливти на піднятій іншими, тими самими ФОПами, хвилі, використовуючи все, що чіпляє людський інтерес.

Щодо приводів, то їх, за словами експерта, достатньо. Наприклад, вибори президента, що наближаються. Екватор уже пройдено.

Затримано виконавців

Для СБУ робота ще може знайтись. Ігор Клименко пообіцяв, що разом зі спецслужбою перевірятимуться зв'язки затриманих із Росією та непідконтрольними територіями. Внутрішній продукт може трансформуватися на зовнішній, що не дивно.

Микола Спирідонів. Фото: https://www.facebook.com/nik.spiridonov.7

Микола Спирідонів. Фото: https://www.facebook.com/nik.spiridonov.7

– Триває лінія, яку розпочав Петро Порошенко. Будь-хто, хто проти влади – агент Кремля. І люди, які намагаються вирішити свої проблеми шляхом мітингів, – посібники та «шатуни». Тільки зараз Петро Олексійович сам перейшов у категорію «шатунів», – каже політолог Микола Спиридонов.

До речі, симпатики Порошенка першими розкритикували у соцмережах заяви Дениса Монастирського. Так, ніби побоюються, що стрілочка може повернутись у бік п'ятого президента.

У МВС кажуть, що затримано організатора та керівника. По суті це виконавці, які розподіляють сили та засоби, але не виділяють їх. Хто дав більше мільйона на те, щоб наше неспокійне життя стало ще неспокійнішим, правоохоронці мовчать.

Може, і справді продукт внутрішній?

Тонкий натяк

Вадим Карасьов. Фото: https://www.facebook.com/vadim.karasev

Вадим Карасьов. Фото: https://www.facebook.com/vadim.karasev

- Тільки тим, хто пов'язаний з Росією та її інтересами, може бути вигідною дестабілізація всередині країни. Ніхто з опозиціонерів не ризикуватиме державою заради своїх якихось цілей, - упевнений політолог Кирило Сазонов.

З ним солідарний директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов :

- Для влади це може бути запобіжним пострілом. Але опозиція, я вважаю, використовуватиме все ж таки парламентські методи боротьби, бо бігати вулицями і ще більше залякувати іноземні посольства нікому зараз не вигідно. Навіть Порошенко 31 січня не став збирати під Державним бюро розслідувань масовку – і правильно вчинив.

Олексій Якубін. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=1352542874

Олексій Якубін. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=1352542874

А ось політолог Олексій Якубін звернув увагу на техніку передбачуваного «Шатуна»: підпалювання шин, димові шашки, активні групи, які нападають на поліцію, а потім ховаються. Плюс гасла для війни.

– За формою все це нагадує дії праворадикальних груп. Можливо, таку версію не хотіли озвучувати з політичних міркувань, але я побачив натяк, - каже політолог.

Все це може мати зв'язок із Мінськими угодами, навколо яких знову починають ламатися списи.

Фото: https://www.npu.gov.ua/

Фото: https://www.npu.gov.ua/