23 червня
Завантажити ще

Дружина-росіянка та незрозумілі 132 млн гривень: що відомо про депутата Воронька, у якого ДБР провело обшук

Дружина-росіянка та незрозумілі 132 млн гривень: що відомо про депутата Воронька, у якого ДБР провело обшук
Фото: dbr.gov.ua

«Доброго ранку, ми проведемо у вас обшук», - приблизно з таких слів слідчих ДБР розпочався робочий день у народного депутата від фракції «Слуга народу» Олега Воронька.

Парламентарія підозрюють у підробці документів та введенні суду в оману. У будинку народного обранця правоохоронці шукали докази причетності його до скоєння цих адміністративних правопорушень.

А тепер усе по черзі.

Звідки взялися 132 мільйони гривень?

Підставою для початку розслідування ДБР став протокол Національного агентства щодо запобігання корупції про адміністративне правопорушення. Нібито депутат, якому за законом не можна поєднувати мандат із будь-якою оплачуваною діяльністю окрім наукової, викладацької та творчої, входив до складу одного з товариств. Але при цьому Олег Воронько надав НАЗК, а потім і Печерському райсуду підроблені документи про звільнення з посади директора.

Зазначимо, що персоною Олега Воронька НАЗК впритул зацікавилося ще минулого року. Вони провели серйозну перевірку е-декларації народного депутата за 2020 рік. Народний обранець задекларував різну валюту на загальну суму 134 мільйони гривень за курсом НБУ. Але якщо походження 2 мільйонів гривень політик міг пояснити та довести, то звідки взялися ще 132 мільйони гривень – загадка. Як повідомляли в НАЗК, Олег Воронько переконував антикорупціонерів, що джерелами походження його активів є доходи та заощадження, які він одержав до того, як став народним депутатом. Але документів, які б підтверджували отримання зазначених доходів, так і не надав.

Голова міжфракційного депутатського об'єднання «Розумна політика» Дмитро Разумков, до якого входить Олег Воронько, заявив, що обшуки у будинку парламентаря – «політичне переслідування», а саме кримінальне провадження «притягнуте за вуха».

У великій політиці Олег Воронько із 2019 року. Фото: facebook.com/sluganarodu.voronko.103

У великій політиці Олег Воронько із 2019 року. Фото: facebook.com/sluganarodu.voronko.103

Малоактивний політик, який скаржився на зарплату

У великій політиці Олег Воронько лише з 2019 року. До парламенту потрапив на гребені всенародної ейфорії від Зе-команди. Воронько був висуванцем від партії «Слуга народу» у 103-му мажоритарному окрузі (Кіровоградська область). Виграв вибори без напруження.

Сьогодні на сайті партія «Слуга народу» немає біографічної довідки на депутата Олега Воронько. На момент балотування його представляли як ІТ-підприємця, бізнесмена-новатора. Щоправда, на сайті Верховної Ради зазначено, що на момент обрання він був безробітним. Як же так?

– З 2014 року я не працюю. Я отримував освіту. У квітні цього року отримав ступінь магістра за спеціальністю «управління проектами». Навчання проходив у Польщі, - пояснював таку нестиковку Воронько (закінчив Вищу школу управління охороною праці в Катовіце у Польщі (University of Occupational Safety Management in Katowice, WSZOP) за спеціальністю «управління проектами»). У скарбничці дипломів політика є й диплом Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту (факультет технології високомолекулярних сполук).

У ЗМІ, особливо в регіональній пресі, можна зустріти інформацію, що насправді Олег Воронько не ІТ-підприємець, а звичайний бізнесмен, який займався реалізацією харчових продуктів, торгівлею напоями, фруктами та овочами, спеціалізувався на оптовій торгівлі та використанні вантажного автомобільного транспорту.

У парламенті Олег Воронько працює у Комітеті Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, а також є членом Української частини Парламентської асамблеї України та Республіки Польща. Очолює групу міжпарламентських зв'язків з Республікою Куба. Олег Воронько входить до двох міжфракційних об'єднань - «Кіровоградщина» та «Розумна політика». В останнє увійшов у листопаді 2021 року, коли екс-спікер Верховної Ради Дмитро Разумков почав формувати свою політичну команду. Також Олег Воронько влився у ГО «Розумна політика», яку Дмитро Разумков презентував 24 січня.

У Верховній Раді надактивності не виявляв. З парламентської трибуни виступав лише один раз, коли коментував законопроект з внесення змін до закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків. Олег Воронько є співавтором 29 законодавчих ініціатив.

Він дуже рідко дає коментарі та інтерв'ю. Один із перших його коментарів як народного депутата став предметом для критики в суспільстві. Парламентарій заявив, що депутатської зарплати у розмірі 32 тисячі гривень катастрофічно мало, щоб прожити в Києві.

Дружина - росіянка, а сам - громадянин трьох країн?

Про особисте життя Олега Воронька відомо небагато. У своїй е-декларації він зазначив, що одружений з Альбіною Фаєрман - громадянкою Росії. Дітей або немає, або просто не вказав у е-декларації.

У ЗМІ зустрічається інформація, що Воронько має, окрім українського, ще й паспорти Ізраїлю та Польщі. Але політик таку інформацію спростовує, запевняючи, що його напередодні виборів у 2019 році перевіряли: якби були паспорти інших держав, то не допустили б до передвиборчих перегонів.

Новини по темі: політика обшук Декларація